MHP VE AKP ANLAŞTI...

Hükümete yakın iki isim yeni süreçte yaşanacakları anlattı.

24 Mayıs 2016 Salı 01:05
MHP VE AKP ANLAŞTI...

 Hükümete yakın iki isim önümüzdeki süreçte yaşanacakları anlattı. Haziran ayında düğmeye basılıyor. MHP de ikna edilecek ve başkanlık sistemi gelecek.Ankara kulislerini yakından takip eden iki gazeteci Abdülkadir Selvi ve Mustafa Kartoğlu, AK Parti Kongresi'nin ardından beklenenleri  yorumladı: İlk icraat MHP'yi ikna edip partili Cumhurbaşkanı için düğmeye basılacak.

Bunun için de Haziran ayında ilk adım atılıyor. NTV canlı yayınında Funda Görey'in konuğu olan Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu ve Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti Kongresi'nin ardından Beştepe-Çankaya ilişkileri, terörle mücadele ve ekonomi gibi başlıkları değerlendirdi.

22 Mayıs'ın ardından partili cumhurbaşkanı uygulamasının fiili olarak hayata geçtiğini söyleyen Abdulkadir Selvi, sözlerine şöyle devam etti:-"Sayın Binali Yıldırım'ın yeni görevi bu olacak. Davutoğlu döneminden farkı ezber bozan uygulamalar olacak. Artık ikili denen yapı ortadan kalkacak. Ancak bu sayın Yıldırım hiç ortalıkta olmayacak anlamına gelmiyor. Uyumlu bir politika olacak ama uluslararası arenada ve Türkiye'nin görünümünde Cumhurbaşkanı önde olacak. Bu sabahki zirveden de anlaşılıyor.

"BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİŞ"

Bu noktadan sonra başkanlık sistemi için yapılacaklar hızlanacak" diye söze başlayan Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Kartoğlu şu yorumu yaptı: "Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkisi tam kurulamadığı için böyle bir değişiklik yapıldı. Muhalefet, Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olması ve Ak Parti'ye müdahale etmemesini istiyor. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı gönül bağının koparılamayacağını s öylüyor ve ortaya çarpık bir durum çıkıyor. Yapılmak istenen bu durumun düzeltilmesi."

MHP İKNA EDİLECEK...
Selvi, Partili Cumhurbaşkanı için bundan sonra ne yapılacak sorusuna "İlk hareket MHP'nin iknası olacağı kanısına vardım. 5 maddelik bir değişiklik için haziran ortasında düğmeye basılacak gibi görülüyor. Çünkü ilk önce ikilik ortadan kalkmalı. Geçmişte gördük, ANAP kongresinde delegelerin bazıları Çankaya'ya bazıları Başbakanlık'a gidiyordu, yine Demirel zamanında da öyleydi. Bu ikilik ortadan kaldırılamadığı için bu iki parti tarihe karıştı. Bu karışıklık 1960 darbesinin eseridir" yanıtını verdi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 24.05.2016 15:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Vahap yıldırım 2016-05-27 11:19:02

Bir MHP Lİ vatandaş olarak CUMHURİYETİN TEMELİNE BOMBA KOYACAK KİŞİ BENİM DÜŞMANIMDIR. BU UĞURDA CAN VERMEYİ BİLE GÖZE ALDIĞIMI TÜM DOST VE DÜŞMANLARIMA BİLDİRİRİM.SAYGILARIMLA.