banner1700

MECLİS BİLDİĞİNİZ GİBİ...

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimini araştırma komisyonu tartışmalı başlayınca birleşime 15 dakika ara verildi.

MECLİS BİLDİĞİNİZ GİBİ...

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimini araştırma komisyonu tartışmalı başlayınca birleşime 15 dakika ara verildi.

11 Ekim 2016 Salı 19:23
MECLİS BİLDİĞİNİZ GİBİ...

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimini ve FETÖ'yü araştırma komisyonu tartışmalı başlayınca birleşime 15 dakika ara verildi. Aranın ardından toplantı tekrar başladı. 

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'nün tüm yönleriyle araştırılması için kurulan komisyonun 3'üncü toplantısında HDP'li Mithat Sancar, AKP'li Hüseyin Kocabıyık'ın HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında sosyal medyada yazdıklarına ilişkin açıklama yapmasını istedi. 

Kocabıyık, Mithat Sancar'a "Sosyal medyadan yaptığım açıklamalar bellidir. Hadi sözü açtınız, Demirtaş bana göre 50 kişinin katili bir adamdır. Siz de bölücü terör örgütünün siyasi temsilcisisiniz" dedi. Sancar ise "Sensin. Şu anda araştırdığımız FETÖ'nün içinde bulunanlardan biri olduğunu iddia ediyorum senin" diye karşılık verdi.

"ECEVİT'İ, ÖZAL'I NİYE KATIYORSUN"

Hüseyin Kocabıyık, 2009 yılında Fethullah Gülen'i öven bir yazı yazdığını anımsatarak, "Rahmetli Ecevit'i, Turgut Özal'ı nasıl kandırdılarsa bizde o zaman millete, Türklüğe hizmet ediyor" diye konuşurken, CHP'li Sezgin Tanrıkulu sözü keserek tepki gösterdi. Tanrıkulu, sesini yükselterek, "Rahmete gitmiş insanları niye katıyorsun. Ecevit de Özal da hayatta değil. Ölmüş insanlarla ilgili konuşmayın" ifadelerini kullandı. Hüseyin Kocabıyık ise "Terbiyesizlik yapma" deyince Tanrıkulu ayağa kalktı. Komisyon Başkanı Reşat Petek ise birleşime 15 dakika ara verdi. 

"AYAKLARINI KIRARIM SENİN"

Verilen arada da devam eden tartışmada şu diyaloglar yaşandı: 

-Sezgin Tanrıkulu: Utanmaz, ahlaksız

-Hüseyin Kocabıyık: Utanmaz sensin, ahlaksız.

-Sezgin Tanrıkulu: Ayaklarını kırarım senin. 

-Hüseyin Kocabıyık: Kimin ayaklarını kırıyorsun sen


"GEÇMİŞ ARAŞTIRMA KOMİSYONLARINDA NE ABDULLAN ÖCALAN NE TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ OLARAK KİMSENİN DİNLENMEDİĞİ GÖRÜLEBİLİR" 

Aranın ardından toplantı tekrar başladı. Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek, komisyonun geçtiğimiz hafta yapılan toplantısında Fethullah Gülen'in dinlenmesi önerisini anımsatarak, "Geçmiş araştırma komisyonlarında da ne Abdullah Öcalan ne terör örgütü ya da sözde lideri olarak kimsenin Meclis araştırma komisyonlarında dinlenmediği, görüşüne başvurulmadığı en küçük araştırmada görülebilir. FETÖ'nün görüşüne başvurmak değil Türkiye'ye getirilip Adalet Bakanlığı'na bu ihanetinin terör saldırısının hesabını verilmesini her birimiz isteriz. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti olarak gerekli girişimler yapılıyor" diye konuştu. 

"GELMİYORSAN DARBECİ OLDUĞUNU KABUL ETMİŞ SAYILIRSIN" 

Reşat Petek daha sonra Fethullah Gülen'in dinlenmesi önerisinde bulunan Serkan Bayram'a söz verdi. Bayram, dile getirdiği önerinin bir kısım medya tarafından çarpıtıldığını kaydederek, "FETÖ'nün çete başı uluslararası medyada 'Ben darbeci değilim' diyor. Meclisimiz darbeyi araştırma komisyonu kurmuştur. Ben de burada hazır bir komisyon varken çağıralım. 'Ben darbeci değilim' diyorsan gel anlat; eğer gelmiyorsan darbeci olduğunu kabul etmiş sayılırsın. Bunun bize sonucu ne olacak? Hükümetin yürüttüğü iade süreci var şu anda. Bu iade sürecine hem hukuki destek olacak hem de Meclis adına hep beraber uluslararası kamuoyunda bunun darbeci olduğunu rahatlıkla anlatacak bir done daha elde etmiş olacak. Bu benim önerim. Bunun haricinde bir beyanatımız olmamıştır. 'Amerika'ya gidelim' gibi ifadeleri komisyondaki hiçbir arkadaşımız demez. Böyle langır lungur ifadeleri buradaki niyetimizi çarpıtmaya yöneliktir" dedi.

 
 

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol