KRİZE YENİ FORMÜL...

Gül nedeniyle bölünen AKP’de Erdoğan sürpriz bir ismi işaret edebilir.

13 Ağustos 2014 Çarşamba 11:18
KRİZE YENİ FORMÜL...

 AKP’de yeni genel başkanın kim olacağı üzerindeki tartışmalar sürerken belirlenecek ismin, Abdullah Gül kavgasının nasıl sonuçlanacağı ve tarafların partinin gelecekteki konumunun ne olacağı konusunda da işaretler vereceği belirtiliyor. Parti kulislerinde, Erdoğan’ın genç ekibin istediği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’u tercih etmesinin “Gül taraftarlarının tasfiyesi”, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı tercih etmesinin ise “Gül’ün 2015 öncesi ya da sonrasında genel başkan olması yolunun açılması” anlamı taşıyacağı dile getiriliyor. Erdoğan’ın, her iki tercihte de taraflar arasındaki kavganın daha da büyümesi olasılığına karşılık üçüncü bir ismi gündeme getirebileceği kaydediliyor. Şimdilik ertelenmiş gibi gözüken Gül’ün genel başkan olup olmayacağı kavgasının ise asıl 2015 seçimleri öncesinde yaşanacağına dikkat çekiliyor.

Başbakan Erdoğan, MKYK’nin ardından yarın genişletilmiş il başkanları, cuma günü de milletvekilleriyle toplantı yaparak yeni genel başkan için nabız yoklayacak. AKP kulislerinde, genel başkanlık tartışmaları ve 2015 seçimlerine yönelik şu değerlendirmeler yapılıyor:

Genç ekibin istediği olursa: Başbakan Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Yalçın Akdoğan’ın başına çektiği ve bazı genel başkan yardımcılarının aralarında bulunduğu genç ekip, uzun süredir Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun genel başkan ve başbakan olması için kulis yürütüyor. İstişareler sonucunda Erdoğan, Davutoğlu’nun kongrede genel başkan adayı olmasına karar verirse, bu durum Cumhurbaşkanı Gül’ün partiye genel başkan olarak dönmesinin tamamen önünün kapatılması anlamına gelir. 2015 seçimlerinde başarısız olmadığı sürece Davutoğlu’nun genel başkanlığı bırakması gündeme gelmez. Davutoğlu’nun genel başkan olarak seçilmesi ise Bülent Arınç başta olmak üzere partide kopuşlara neden olabilir, zayıf bir olasılık da olsa yeni parti çalışmalarını gündeme getirebilir.

Arınç genel başkan olursa: Erdoğan’ın Başbakan Yardımcısı Arınç ya da Gül’ün istediği ve 3 dönem engeline takılan birini genel başkan olarak belirlemesi durumu, “Gül’ün 2015 seçimleri öncesi ya da sonrasında genel başkanlığına yol açılması” olarak yorumlanabilir. Gül ekibi, ağırlıklı olarak Arınç’ın genel başkan ve başbakan olmasını istiyor. Arınç’ın genel başkan olarak seçilmesi durumunda, 2015 seçiminden önce yapılacak olağanüstü kongreyle Gül, genel başkan olarak partiye dönebilir. Böyle bir gelişme, 3 dönem kuralının da tüzük değişikliğiyle kaldırılması ve yumuşatılması yolunu açabilir.

Üçüncü bir isim: Başbakan Erdoğan’ın tercihine göre her iki olasılık da partideki kavgayı derinleştirebilir. Eğer genç ekibin dediği olursa, bunu Gül ekibi kabul etmeyecektir. Gül ekibinin istediği olursa da genç ekip sıkıntı yaratacaktır. Sıkıntı yaratmasa bile karşılıklı olarak bugüne kadar yapılan suçlamalar ve sert açıklamalar, her iki ekibin birlikte çalışmasını zorlaştıracaktır. Erdoğan, bunu göze alamayabilir. Bu nedenle her iki tarafın da isteğini yapmayarak üçüncü bir formüle gidebilir. Bu durumda her iki ekibin de kabul edebileceği, parti grubunu ve teşkilatlarına hâkim olabilecek üçüncü bir isim gündeme gelebilir. Bu isimle genel seçime gidilebilir ve süreçte yeni bir değerlendirme yapılabilir.

Erken seçimle tasfiye: Erdoğan, partide sıkıntının artması, kavganın büyümesi durumunda genel başkan belirlemeden genel başkanvekiliyle erken seçim kararı alabilir. Gül ekibini ve 3 dönemlikleri, 2015’i beklemeden tasfiye eder.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 13.08.2014 11:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol