KILIÇDAROĞLU'NA KARŞI BİRLEŞTİLER!

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, bakın hangi konuda uzlaştı?

19 Haziran 2011 Pazar 11:29
KILIÇDAROĞLU'NA KARŞI BİRLEŞTİLER!

 CHP'de parti içi muhalefetten kurultay sesleri yükselirken, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav, Kemal Kılıçdaroğlu'nu devirmek konusunda anlaştılar. Sav ve Baykal, "Genel Başkan değil sadece Parti Meclisi seçimli kurultay olsun" görüşünde uzlaştığı bilgileri CHP kulislerine sızan bilgiler arasında...

CHP'nin 12 Haziran seçimlerinde yüzde 26 oy almasının hemen ertesinde, parti içi muhalefetten kurultay sesleri yükselmeye başladı. Milliyet'in haberine göre eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın 'Sadece Parti Meclisi (PM) seçimli' ve eski Genel Sekreter Önder Sav'ın ise "Hem genel başkan hem PM seçimli" kurultay istemesi nedeniyle hafta boyunca temas trafiği yaşandı. Dün itibariyle kulislere, Sav'ın, Baykal'ın görüşünü kabul ederek PM seçimli kurultayı kabul ettiği bilgisi yansıdı.

HEDEFTE GÜRSEL TEKİN VAR

Baykal ve Sav'ın aynı noktada birleşmesinde, Kılıçdaroğlu'nun hem CHP delegesi hem de halk nezdindeki itibarının ve sempatisinin devam etmesinin etkisi olduğu öğrenildi. Her iki tarafın da Kılıçdaroğlu karşısına aday çıkmayacağı gerekçesiyle sadece PM seçiminde uzlaştığı belirtildi.

PM seçiminin çarşaf listeyle yapılmasının sağlanması durumunda ise özellikle Aralık 2010'da yapılan 15. olağanüstü kurultayda en çok çiziği yiyerek PM'ye giren Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in yönetimden düşürülmeye çalışılacağı kaydedildi.

PM DEĞİŞİNCE NE OLACAK

PM'nin yenilenmesi ve muhaliflerin PM'ye önemli miktarda ismi sokmayı başarması durumunda ise en geç 2 ayda bir yapılan PM toplantılarında sürekli olarak MYK'nın ve Kılıçdaroğlu'nun eleştirilebilmesi için uygun bir platform yaratılmış olacak. PM'nin üçte ikisinin mevcut yönetime muhalif isimlerden oluşması durumunda MYK'nın güvensizlik önergesiyle düşürülmesi ve genel başkan seçimli bir kurultayı toplama imkânının da bulunduğuna dikkat çekildi.

HALUK KOÇ'UN TAVRI

Bu tavrın gelişmesinde Sav cephesinin olası genel başkan adaylarından Samsun Milletvekili Haluk Koç'un tavrının da etkili olduğu belirtiliyor. Yakın çevresinden alınan bilgilere göre Koç, "Kılıçdaroğlu'nun karşısında çatışmalı bir kurultayda aday olmam. Şimdi itiraz eden isimler, vekil olsaydı bu açıklamayı yapacaklar mıydı, hayır. Geçmişte tüzük değişirken bu isimler neredeydi" görüşünü dile getiriyor. Kurultay için, yarından itibaren imzaların noter aracılığıyla toplanmaya başlaması durumunda 650 imzanın 4 Temmuz'a kadar tamamlanması gerekiyor. İmzaların, 5 il başkanından oluşan bir komisyon aracılığıyla toplanmaya çalışılacağı da öğrenildi.

BAŞKAN VEKİLİ KESKİN

İllerden başarı-başarısızlık nedenlerine dair rapor isteyen Kılıçdaroğlu'nun örgütlerden gelen talepleri de dikkate alarak Merkez Yönetim Kurulu'nda değişikliğe gideceği belirtildi. MYK'dan bazı isimlerin TBMM Grubu'na kaydırılacağı, CHP örgütlerinin sevdiği bir isim olan Denizli Milletvekili Adnan Keskin'in de 24. Dönem'de CHP kontenjanından TBMM Başkan Vekili olarak görev yapacağı öğrenildi.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mikail IŞIK 2011-06-19 11:43:10

Cumhuriyet Halk Partisi'in 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' nu kimsenin yıkmaya gücü yetmeyecektir. Memur Kemal, temiz yürek Kemal olarak siyasette dürüstlüğün abidesi olmaya devam edecekitir..
Saygılarımla...

Avatar
Çisem 2011-06-24 04:25:25

VATAN BU YÜZDEN BU HALDE İŞTE SİZLER VATANSEVER DEGİL VATANSATANSINIZ...