KILIÇDAROĞLU ADAYLARI DEĞERLENDİRDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekili aday listesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

12 Nisan 2011 Salı 12:36
KILIÇDAROĞLU ADAYLARI DEĞERLENDİRDİ

 

Kılıçdaroğlu, partisinin  Ankara İl Başkanlığı Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.
"Listelerde bir devrim gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Gençlik ve kadın listemizde ağırlığı oluşturuyor" diyen Kılıçdaroğlu, listeye halk ve örgütlerinin olumlu baktığını söyledi.
Yaptıkları değişimin, Türkiye'nin ve CHP'nin geleceği açısından önemli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Değişim söylemini kurultayda başlatmıştık. Kadın ve gençlerin daha fazla siyasete girmesi gerektiğini söylemiştik. Bu söylemi yerine getirdik" dedi.
CHP'nin çizgisinden kaydığını belirtenler olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Eğer CHP herkesi kucaklayacaksa toplumun her kesiminden kişileri CHP çatısı altında görmek bizi mutlu edecektir. Daha önce herkesi CHP çatısı altında bekliyorum demiştim. o arkadaşlar geldi. Bazıları listede yer aldı, bazıları almadı" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, listede yer almayanların da listede yer alanlar gibi çaba harcamalarının kendilerini mutlu edeceğini belirtti.
Kılıçdaroğlu, 4 bin 200'e yakın aday adayı arasından seçim yaptıklarını, "sağlıklı, tutarlı liste çıkarmaya çalıştıklarını" söyledi.

ÖNDER SAV'LA GÖRÜŞMEDİM
Listeye giremeyen Önder Sav'la görüşüp görüşmediğine ilişkin soruyu yanıtlarken de Kılıçdaroğlu, "Hayır, görüşmedim. Daha önce de söylemiştim. Kurultay sürecinden itibaren partiyi gençleştireceğimi söylemiştim. Değişim söylemini dile getirdik ve bunun arkasında durduk. Önder Sav'ın da Deniz Baykal'ın da geçmişteki hizmetlerini minnet ve şükranla anıyoruz. Her koşulda beraber çalışacağız" diye konuştu.

HABERAL VE BALBAY YORUMU
Kılıçdaroğlu, CHP Şanlıurfa teşkilatındaki istifanın, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay gibi bazı Ergenekon davası sanıklarının aday gösterilmesiyle ilgisi olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Haberal Zonguldaklı, ailesi CHP'li. Haberal o bölgede çok sevilir, önemli bir bilim adamıdır. Tutuklu oldukları için değil kişisel özellikleri nedeniyle aday gösterildiler. Ergenekon sanıkları listeye alındı diye eleştiri geliyorsa bu doğru değildir. Milletvekili olmaları önünde hiçbir yasal engel yoktur. Hayali ihracatçı değiller. Düşünceleriyle ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan kişilerdir. Bunları CHP listelerinde görmek bizi son derece memnun etmiştir'' diye konuştu.

LİSTEDE ÖNEMLİ İSİMLER YOK
CHP'nin YSK'ya sunduğu aday listesinde sürpriz isimlere yer verildi. Bazı "Ergenekon" sanıklarının seçilmeleri kolay görünen yerlerden aday gösterildiği listede, uzun yıllardır CHP'de siyaset yapmış isimler yer bulamadı.
CHP'nin milletvekili aday listesi Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildikten sonra basın mensuplarına dağıtıldı.
Listede Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin İstanbul 1'nci bölge 1'inci sırada, Osman Korutürk İstanbul 1'inci bölge 2'nci sırada, Sezgin Tanrıkulu İstanbul 2'nci bölge 3'üncü sırada, Erdoğan Toprak İstanbul 3'üncü bölge 1'inci sırada, Umut Oran İstanbul 3'üncü bölge 2'nci sırada, Süheyl Batum Eskişehir 1'inci sırada, Gülsün Bilgehan Ankara 2'nci bölge 1'inci sırada, İzzet Çetin Ankara 2'nci bölge 2'nci sırada, Sencer Ayata Ankara 1'inci bölge 1'inci sırada, Emrehan Halıcı Ankara 1'inci bölge 2'nci sırada, Sena Kaleli Bursa 1'inci sırada, Alaattin Yüksel İzmir 2'nci bölge 1'inci sırada, Volkan Canalioğlu Trabzon 1'inci sırada, Hurşit Güneş Kocaeli 1'inci sırada, Engin Altay Sinop 1'inci sırada, Faik Öztrak Tekirdağ 1'inci sıradan, Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil İstanbul 2'nci bölge 2'nci sırada aday gösterildi. CHP Grup başkanvekilleri Muharrem İnce Yalova 1'inci sıra, Akif Hamzaçebi ise İstanbul 1'inci bölge 3'üncü sıradan aday oldu.
         
SAV LİSTEDE YOK
Listede eski Genel Sekreter Önder Sav ile Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay, Onur Öymen, Yılmaz Ateş yer almadı.
YSK'ya gönderilen listelerde, 5 dönem milletvekili olarak görev yapan ve 2000-2010 yılları arasında CHP'nin genel sekreterlik görevini sürdüren Sav, yeni dönem için aday gösterilmeyen isimler arasında dikkati çekti. 
Sav 15, 16, 20, 22 ve 23'üncü Dönem Ankara Milletvekilliği yapmış, 37'nci Hükümet'te ise Çalışma Bakanı olarak görevde yapmıştı.
CHP'nin TBMM Grup Başkanvekilliği görevini yürüten Kemal Anadol da listelerde yer almadı. Anadol, 15 ve 16'ncı dönem Zonguldak, 18, 22 ve 23'üncü dönem İzmir Milletvekili olarak parlamentoda bulunmuştu.
20, 22 ve 23'üncü Dönem Ankara Milletvekilliği yapan Yılmaz Ateş ile 23'üncü dönem Ankara Milletvekili olan eski Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay da listede yer almadı.
22'nci Dönem İstanbul ve 23'üncü Dönem Bursa Milletvekilliği yapan Onur Öymen de listede bulunmuyor.
19, 20, 22 ve 23'üncü Dönem İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de listede yer almıyor. Sevigen, 52'nci Hükümet'te Devlet Bakanı olarak görev yapmıştı.
         
HABERAL VE BALBAY DA ADAY
CHP, Ergenekon davası tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı Zonguldak 1'nci sıra, yine tutuklu sanıklar arasında yer alan Gazeteci Mustafa Balbay'ı ise İzmir 2'nci bölge 2'nci sıra adayı olarak gösterdi.
Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün Ankara 2'inci bölge 3'üncü sıra, Eski YARSAV Başkanı Emin Ülker Tarhan Ankara 1'inci bölge 3'üncü sıra, Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıçlarından Rıza Türmen İzmir 1'inci bölge 2'nci sıra, sanatçı Sabahat Akkiraz İstanbul 3'üncü Bölge 6'ncı sıra, Gazeteci Oktay Ekşi de İstanbul 3'üncü bölge 4'üncü sıra, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de İstanbul 3'üncü bölge 3'üncü sıradan, sanatçı Tolga Çandar Muğla 1'inci sıradan milletvekili adayları arasına giren isimlerden oldu.
         
CİHANER VE ÖZBEK ADAY GÖSTERİLMEDİ
Eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, eski bakanlardan Tayyibe Gülek, Murat Karayalçın ve Ercan Karakaş, eski TBMM Başkanlarından Hikmet Çetin, eski İstanbul il başkanı Berhan Şimşek listelerde yer alamadı.
      
37 MİLLETVEKİLİ TEKRAR ADAY GÖSTERİLDİ
Bu arada CHP'nin 23'üncü dönem parlamentoda yer alan 101 milletvekilinden İstanbul Milletvekili Ali Topuz ve Esfender Korkmaz, Ankara Milletvekili Nesrin Baytok, Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Zonguldak Milletvekili Ali Koçal, Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, Artvin Milletvekili Metin Arif Ağaoğlu, İstanbul Milletvekili Şinasi Öktem ve İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ daha önce aday adayı olmayacaklarını açıklamışlardı. Bu milletvekillerinin dışında kalan 92 vekilden yalnızca 37'si tekrar aday gösterildi. 
Listelerinde 109 kadın, 14 de engelli adaya yer veren CHP'in 30 yaş altında 25 milletvekili adayı bulunuyor.


YARAYICI PARTİ ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ
CHP'den, 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde aday adaylığı başvurusu yapan Grup Yorum'un eski solisti Hilmi Yarayıcı, parti üyeliğinden ve adaylıktan istifa ettiğini açıkladı.
Yarayıcı, parti genel merkezi önünde yaptığı açıklamada, aday listelerine tepki göstererek, ''Sinan Aygün, Mehmet Haberal gibi isimlerin aday gösterildiği, demokrat sol adayların ya hiç gösterilmediği ya da seçilemeyecek yerlerden listeye konulduğu bir tabloyla karşı karşıyayız'' dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol