Katarla Anlaşmada 1 Dolar 22 TL'ye Sabitlendi

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı gazeteci Şeref Oğuz, Cüneyt Özdemir'in yayınına katıldı. Şeref Oğuz o yayında Katar ile uzatılan SWAP anlaşmasında (Türk Lirası - Katar Riyali takas anlaşması) 1 doların 22 Türk lirası olarak sabitlendiğini iddia etti.

14 Aralık 2021 Salı 13:56
Katarla Anlaşmada 1 Dolar 22 TL'ye Sabitlendi

Oğuz'un Katar'la yapılan Swap anlaşmasında 1 doların 22 liraya sabitlendiğini idda etmesi sosyal medyada gündem oldu.

Diğer yandan dün döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan piyasaya satım yönünde müdahale geldi. Merkez Bankası müdahalesiyle kur gün içerinde en yüksek 14.75 seviyesini görmüştü. 

Merkez Bankası daha önce de 3 defa piyasaya müdahale de bulunmuştu.

Ünlü ekonomist Şeref bu müdahale sonrası sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunmuştu. Oğuz, "Kurdaki tsunami rezervleri yer yutar Merkez Bankası, 4'ncü müdahalesini yapıyor. 4 milyar $ harcandı, dolar durmadı. Şimdi de Katar'la dolar 24 tl'den anlaşma söylentisi." ifadelerine yer vermişti.

ASELSAN BAE'YE SATILACAK MI?

Öte yandan Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkiler konusunda flaş iddia ABD merkezli finans ajansı Bloomberg'den gelmişti. Türk kaynaklara dayandırdığı haberinde Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir heyetin Ankara'da olduğunu ve ASELSAN gibi Ankara merkezli savunma şirketleriyle görüştüğünü aktardı. İsmini açıklamayan yetkililer Bae'nin lideri Şeyh Muhammed bin Zayid El-Nahyan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden iki hafta sonra bu görüşmenin gerçekleştiğini öne sürdü.

ASELSAN SATIŞ İDDİALARINI YALANLADI

ASELSAN ise iddiaları yalanlayarak "Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz" dedi.

ASELSAN'dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Bazı basın yayın organlarında, ASELSAN'ımız ile ilgili kaynağı belli olmayan iddialar dile getirilmektedir. Halkımızın bağışları ile kurulmuş, çoğunluk hissesine Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının sahip olduğu Şirketimiz hakkındaki bu iddiaların hiçbir gerçeklik payı taşımadığını belirtmek isteriz. Halkımızın gurur kaynağı ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki haklarımız saklıdır."

SWAP ANLAŞMASI NEDİR?
İngilizce'de ‘takas' anlamına gelen swap sözcüğü, iki tarafın belirli bir vade ile farklı para birimlerini belirlenmiş bir faiz ile değiş tokuş yapmaları anlamına geliyor. Vade sonunda işlem tersine çevriliyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 14.12.2021 14:08
Anahtar Kelimeler:
KatarErdoğanErdoğankatar
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol