banner1700

İşte AKP'nin Hazırladığı Seçim Yasası!

AKP’nin seçim ve siyasi partiler yasalarında yaptığı çalışmada hemen hemen son noktaya gelindi. Seçim barajının yüzde 7 önerilmesi kesinleşti. Sonradan kurulan parti gruplarına, Meclis yönetiminde ve komisyonlarda görev verilmeyecek. Grup kurmak, seçime katılma şartı olmaktan çıkarılacak.

12 Şubat 2021 Cuma 11:36
İşte AKP'nin Hazırladığı Seçim Yasası!

AKP ve ortağı MHP, bir sonraki seçimi garanti almak adına seçime yönelik düzenlemeleri sürdürüyor. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; AKP, cumhur ittifakı ortağı MHP’ye götüreceği seçim ve siyasi partiler değişikliklerinin çerçevesini netleştirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önerileri dikkate alınarak hazırlanan taslak metin, yakında MHP’ye götürülecek. MHP ile yapılan görüşmelerden sonra son halini alacak. Daha önce seçenekli olan birçok başlık, son toplantıda netleştirildi.

Çalışmanın başlıkları şöyle:

SEÇİM BARAJ NETLEŞTİ

– Teklife seçim barajının yüzde 7 olarak konulması kesinleşti. İttifak içi partilere ayrıca baraj getirilmesi önerisinden vazgeçildi. MHP’nin yüzde 7 barajına sıcak baktığı yorumları yapıldı.

– Çalışmada dar ya da daraltılmış bölge önerileri de ele alındı. Simülasyon yapıldı ve özellikle büyükşehirlerdeki seçim çevrelerinin daraltılması, her seçim bölgesinde en fazla 5-7 milletvekili olmasının önerilmesine karar verildi.

SONRADAN KURULAN PARTİLER
– Seçimlerden sonra partilerden istifa edenlerin kurduğu parti gruplarının, seçimlere katılma şartlarından biri olmasından vazgeçiliyor. Yani 20 milletvekiline sahip olmak, seçime katılma şartlarından biri olmayacak.

– Ayrıca sonradan kurulan partilere ilişkin sınırlamalar getiriliyor. Bu partilerin TBMM’nin yönetiminde, komisyonlarında ve diğer görevlerinde otomatik olarak görev almasının önü kapatılacak. TBMM Başkanvekili, idare amiri, katip üye ve komisyon üye sayıları, partilerin seçimden hemen sonraki milletvekili sayısına göre belirlenecek. Milletvekili sayısı değişse bile bu dağılım değişmeyecek.

MUHTARLIĞA AYRI SEÇİM
– Muhtarlık seçiminin, yerel seçimlerden 6 ay önce ya da sonra yapılması önerilecek. İlk seçimde hak kaybının doğmaması için bu düzenlemenin geçerli olmasından önce seçilen muhtarlar tek sefer, 5 yıl değil 5.5 yıl görev yapacak. Süreleri kısalmayacak, uzatılacak. Buna ilişkin düzenleme için anayasa değişikliği ve muhalefet desteği gerekecek.

HAZİNE YARDIMI ZORLAŞIYOR
– Siyasi partilerin Hazine yardımından yararlanması zorlaştırılacak. Hazine yardımı için bazı kriterler konulacak. Bu kriterlere uymadığı öne sürülen partilerin Hazine yardımı kesilecek. AKP ve MHP’de, HDP’ye verilen Hazine yardımıyla ilgili çeşitli görüşler dile getiriliyor.

SEÇİM KURULU BAŞKANLARI
– Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) ilgilendiren önemli bir değişiklik de il ve ilçe seçim kurullarının başkanlıklarında yapılacak. Bu görevi, illerin en kıdemli hâkimi üstleniyor. Buna son veren bir düzenleme yapılacak. İl seçim kurullarının başkanlarını YSK seçecek.

ERDOĞAN'IN YOL HARİTASI...

Öte yandan Birgün'den Yaşar Aydın da hem Anayasa hem de erken seçimin Erdoğan'ın ana yol haritası olduğuna vurgu yaptı.

" İktidar, deyim yerindeyse topuyla tüfeğiyle gündemi elinde tutmaya çalışıyor. Uzay projesi gibi fantastik mecralara bile açıldı. Ekonomik ve siyasal alanda zamana ihtiyacı var.

Tüm dünya nefesini tutmuş pandeminin etkisinin geçmesini bekliyor. İlk rahatlamaların yaz başı mümkün olabileceği konuşuluyor. Türkiye için takvim biraz daha ileri atılabilir. Ama nisan ayıyla birlikte her kesimin beklentisi hayatın bir nebze daha normalleşmesi, mekânların açılması vs. İktidarın yaklaşımından pandemide başarı sağlanamazsa bile böyle bir hamle yapacağı anlaşılıyor. Bu durum uzun süredir hareketsiz yatan ekonomik hayatta nabız artışı sağlayabilir. Bu, Erdoğan’ın beklediği ilk gelişme. Geriye, bu durumun abartılıp sürecin başarıyla atlatıldığı algısını yaratmak kalacak. İkinci hamle de “güçlü iktidarın ekonomik gelişmelere paralel olarak atacağı siyasi hamle” olacaktır. O da bugün başlattığı anayasa tartışmalarının ete kemiğe büründürülmesi sürecidir.

TARTIŞILMASI BİLE BAŞARI OLUR

Erdoğan’ın başlattığı, Bahçeli ve Perinçek’in desteklediği anayasa tartışmalarına referans olarak 1921’in verilmesi kuşkusuz ki rastlantı değil. Kurucu bir süreç öneriliyor. Büyük uzlaşmadan bahsediliyor. İktidar yeni anayasa tartışmalarıyla bir taşla birden fazla kuş vurmayı amaçlıyor.

► Tartışmayı Başkanlık rejimi-parlamenter sistemi ikileminden çıkarıyor. Yeniden ‘nasıl bir başkanlık sistemi’ tartışmasına getiriyor. Burası onun minderi.

► Tartışmaya ortaklar arasında görüş birliği halinde girmesi iktidarın elini güçlendiriyor. Bazı tartışma başlıklarının muhalefet cephesinde gedikler açması ise sürpriz olmayacak.

► İktidarın bir sonraki hamlesi ‘ekonomik çıkışa eşlik eden siyasi yenilenme’ sürecinin içeride ve dışarıda alıcısının çıkmasını beklemek olacak.

Çok açık ki son 10 yıldır tüm krizleri seçimle aşmayı alışkanlık haline getiren Erdoğan bu ihtimali yine masada tutuyor. Yukarıdaki koşullar gerçekleştiğinde, hafif de olsa arkasında rüzgâr hissettiği ilk anda yelkenleri açıp erken seçime yol alacak.

Bunun için yeni anayasa tartışmalarının maddeler haline getirilip Meclis’e sunulmasına bile gerek yok. Aralarında muhalefetin de (en azından bir kısmının) bulunduğu bir çevrede tartışılması yeterli olacaktır. Ötesi geniş yetkileriyle donatılan iktidar makinesinin önce kafa karıştırma sonra da ikna etme kapasitesine kalacak.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 12.02.2021 11:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol