'IŞİD, ERDOĞAN İÇİN BİR FIRSAT'

İngiliz Independet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın IŞİD'i Esad'ı hedef almak için tehditten çok bir fırsat olarak gördüğünü yazdı.

10 Ekim 2014 Cuma 13:51
'IŞİD, ERDOĞAN İÇİN BİR FIRSAT'

Gazetenin yazarlarından Patrick Cockburn imzalı yazıda, Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesi halinde Türkiye'deki şiddetine tırmanabileceğini vurgulanarak Türkiye genelinde Kürtlerin sokağa çıktığı ve polisle çatıştığı, Genelkurmay Başkanlığı'nın 'Kürtler bayrak yaktı' iddialarını ortaya atarak milliyetçi duyguları perçinleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkça IŞİD ve PKK'nın arasında hiçbir fark olmadığını söylediği aktarıldı.

Türkiye'de yaşanan sokaktaki çatışmaların ardından 22 kişinin hayatını kaybettiği ve molotof kokteyli atan öfkeli Kürtlere polisin biber gazı ve tazyikli su atarak karşılık verdiğini aktaran yazar, Ankara'nın söyleminde değişiklik olduğunu savunarak hükümetin şu ana kadar sokaklarda artan şiddet olaylarına rağmen alarm durumuna geçmediği kaydetti.

Cocburn şöyle devam etti: "Bunun bir nedeni de Erdoğan'ın medyayı tıkamaktaki başarısı olabilir. Yetkililer bu sansür yüzünden durumun ciddiyetinin ve daha da kötüleşme olasılığının farkına varamıyor olabilirler. Erdoğan'ın Kürtlerin öfkesi karşısındaki ilgisizliği kafa karıştırıcı. Ne de olsa barış süreci Erdoğan'ın Başbakanlık görevini yürüttüğü AKP hükümetlerinin en önemli başarılarından birisiydi. Kürtlerin de desteğini alan Erdoğan iktidardaki konumunu güçlendirmişti."

Cockburn, Erdoğan'ın IŞİD tehdidini kullanarak ABD ve Kürtlerden taviz koparmaya çalıştığını ifade ederek Erdoğan'ın şansını fazla zorladığını yazdı. Cocburn yazısını "Erdoğan'ın ana hedefi Suriye'deki tüm kötülüklerin kökü olarak gördüğü ve kendi halkını acımasızca öldürdüğünü düşündüğü Esad. Öyle gözüküyor ki Türkiye'de Kobani protestoları yüzünden sokaklarda kanlı çatışmalar çıkmış olsa da, Erdoğan bu duruşunun iki yüzlü bir yaklaşım olduğunu düşünmüyor." sözleriyle noktaladı.
Gonca YAĞCI - LONDRA

DHA

Son Güncelleme: 10.10.2014 13:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol