HAŞİM KILIÇ'A TEPKİ GECİKMEDİ

Haşim Kılıç'ın açıklamalarına cevap hükümetten ve muhalefetten cevap geldi.

03 Nisan 2012 Salı 15:12
HAŞİM KILIÇ'A TEPKİ GECİKMEDİ

 Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın ''Dün yargının siyaseti kuşatma gayretlerine karşı çıktığımız gibi bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz" şeklindeki sözlerine Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den değerlendirme geldi.

Başbakan Erdoğan
Erdoğan, TBMM'de, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın sözlerini hatırlatması üzerine, şunları kaydetti:
''Ülkemiz malum kuvvetler ayrılığı üzerine kurulu bir sisteme dayalıdır. Bunun yasama, yürütme, yargı organı vardır. Bu erklerin hiçbirisinin bir diğerini kuşatma yetkisi söz konusu değildir. Biz bildiğiniz gibi bir erkin, özellikle kendisini kuşattığı dönemi yaşamış bir partiyiz. Bunu gördük, bunu tecrübe etmiş, görmüş siyasi parti olarak da ülkemizde hiçbir erkin bir diğerini kuşatmasına biz de asla müsaade etmeyiz. Mücadelemiz de bu istikamette yürümüştür. Zaten demokratik parlamenter sistemin de esası budur.''
Bekir Bozdağ
Konuya ilişkin bir değerlendirme de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı.
Bozdağ, "Kimsenin kimseyi kuşattığı yok, herkes görevini yaparsa sorun çıkmaz. Hükümetin yargıyı etki altına aldığına dair kimse bir emare gösteremez'' dedi.
Devlet Bahçeli
Devlet Bahçeli, ''Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı, geçmişten ders çıkartarak sorumluluk taşıdığı mevkiinin de gereği olarak önemli bir uyarıda bulunmuştur. Bu uyarıya önce kendisi sonra beraber olduğu yargı unsurları eğer katılırlarsa Türkiye'de yargının siyasallaştırılması ve yargının belli amaçlarla kullanılmasının önüne geçilmiş olur'' dedi.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol