GEMİ OUT... IZGARA VE KOZMETİK İN..

Yeni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın elinde hangi şirketler var?

27 Ağustos 2014 Çarşamba 12:02
GEMİ OUT... IZGARA VE KOZMETİK İN..

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve 2 ortağı Bella Pierre markasıyla kozmetik ithalatı yaptığı şirketi Maye Dış Ticaretteki hisselerinin tamamını sattı. Şirketi alan yatırımcı Mehmet Sarıtaş, "Bilal Erdoğan'ı değil, ortaklarını tanırım. Bu işe çok yatırım yaptım. ABD ve İngiltere'den kozmetik ürün ithal edip satan şirket aynı alanda faaliyetini sürdürecek" dedi.

Maye Dış Ticaret 2007 yılında Ali Bahadır Yeşil ve Mustafa Esenkal tarafından 100 bin TL sermayeyle kurulmuştu. Şirketin yüzde 66'sı Mustafa Esenkal'a, yüzde 34'ü de Ali Bahadır Yeşil'e aitti. 2008 yılında Necmeddin Bilal Erdoğan da şirkete ortak olarak katıldı. Erdoğan'ın ortak olmasıyla birlikte şirketin yüzde 50'si Mustafa Esenkal'a, yüzde 25'er hissesi de Erdoğan ve Yeşil'e ait konuma geldi.

2014 yılına kadar şirketin kayıtlarında işyeri nakli dışında önemli bir değişiklik olmadı. 16 Haziran 2014 tarihinde ise 3 ortak da hisselerini Sarıtaş'a devretti. Sarıtaş şirketi aldıktan kısa bir süre sonra sermayesini 300 bin TL'ye çıkardı.

Wall Street Journal’in haberine göre; Şirketin kendisi almadan önce de Bella Pierre adlı allık, fondoten gibi mineral kozmetik ürünleri sattığını dile getiren Sarıtaş "Bu şirket markanın Türkiye mümessili. Katkısız, hassas ciltler için ürünler satıyor. Cevahir'de bir standımız var. Orada el yapımı sabun satıyoruz. İlk etapta mağazalarla değil, standlarla büyütmeyi düşünüyorum. Daha sonra mağaza açıp mümessillik verebilirim" dedi.

SARITAŞ: RESTORANCILIĞA ODAKLANMAK İSTEDİLER

Bilal Erdoğan'ı doğrudan tanımadığını ifade eden Sarıtaş "Bizimkisi dolaylı tanışıklık. Ama onun ortakları ile yakın arkadaşız. Hatta ortakları ile ailece görşüyoruz. Onlar daha çok restoran işine yoğunlaşmak istediler ve bu şirketi ben aldım. Bilal beyle de sadece dolaylı bir tanışıklığım var, o kadar" diye konuştu.

BİLAL ERDOĞAN'IN ORTAK OLDUĞU ŞİRKET SAYISI 3'E DÜŞTÜ

Maye Dış Ticaret'in el değiştirmesiyle birlikte Bilal Erdoğan'ın ortak olduğu İstanbul kayıtlı şirket sayısı 3'e düştü. Erdoğan artık bünyesinde farklı markalarda restoranlar barındıran Doruk Izgara, hediyelik eşya ithalatçısı Mis Hediyelik Eşya ve BMZ Grup Denizcilik ve İnşaat AŞ'de ortak.

SÜMEYYE ERDOĞAN DA ŞİRKETİN YÜZDE 30 HİSSESİNE SAHİP

Bilal Erdoğan sermayesi 1.5 milyon TL olan Doruk Izgara'da yüzde 36.2 hisse ile büyük ortak. Erdoğan'ın kardeşi Sümeyye Erdoğan da şirketin yüzde 30 hissesine sahip. Erdoğan'ların bu şirketteki ortakları da Maye Dış Ticaret ile aynı. Mustafa Esenkal'ın yüzde 22.5 hissedar olduğu şirkette kalan hisseler Ali Bahadır Yeşil'e ait.

Mis Hediyelik Eşya adlı şirkette Mustafa Esenkal yüzde 50 hisseye sahip. Erdoğan ve Yeşil şirkete yüzde 25'er ortak.

Bilal Erdoğan, en yeni şirketi BMZ Group'da ise amcası Mustafa Erdoğan ve Ziya İlgen ile ortak.

DORUK AVM'LERDE BÜYÜYOR

Bilal Erdoğan'ın restoran yatırımları yaptığı şirketi Doruk Izgara, Gülhane markasıyla Akbatı AVM, Akasya AVM ve Zorlu Center'da faaliyet gösteriyor. Şirketin diğer bir restoran markası Doruk Kafe ise Esenyurt'da faaliyette. İto kayıtlarına göre Doruk Izgara'nın İstinye Park'ta da restoranı var. Şirket son olarak geçtiğimiz yıl Kadıköy'deki bir restoranını kapatma kararı almış.

İşte Bilal Erdoğan'ın ortak olduğu şirketin sicili:

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 28.08.2014 13:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol