banner1700

Eski AKP'li Vekilden Şok Sözler!

Eski AKP İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Berat Albayrak‘ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı hakkında, “Bugünleri arayacağız. Özellikle hayat pahalılığı konusunda çok sıkıntılı günler geliyor” değerlendirmesi yaptı.

Eski AKP'li Vekilden Şok Sözler!

Eski AKP İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Berat Albayrak‘ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı hakkında, “Bugünleri arayacağız. Özellikle hayat pahalılığı konusunda çok sıkıntılı günler geliyor” değerlendirmesi yaptı.

01 Ekim 2020 Perşembe 13:14
Eski AKP'li Vekilden Şok Sözler!

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, eski AKP İstanbul Milletvekili Emin Şirin’e, Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘Yeni Ekonomi Programı’nı sordu.

Şirin, “Bu hedefler tutmayacak. Tabi pandeminin getirdiği bir sıkıntının da olduğu muhakkak. Ancak ben bu rakamlara baktığımda çok daha vahim bir durum görüyorum; şöyle ki, yüzde 5’lik bir kalkınma hedefi ve 2022’de 2023’de yüzde 10-12’lik bir işsizlik oranı ekonomik olarak iddialı değil. İddiasız olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Takan’ın bugünkü köşesine taşıdığı açıklama şu şekilde:
AKP eski İstanbul Milletvekili Emin Şirin’e “YEP’de vatandaşın günlük sıkıntısını rahatlatacak bir şey bulabildiniz mi?” diye sordum. Şirin’in cevabı çok ilginçti;

“Bir şey bulamadım. Bilakis, daha yüksek bir hayat pahalılığıyla, daha yüksek vergilerle, daha sıkıntılı günler geliyor. Bugünleri arayacağız. Özellikle hayat pahalılığı konusunda çok sıkıntılı günler geliyor. Sayın bakanının, eğer söylemişse ‘döviz kuru beni alakadar etmiyor’ sözlerini de hayretle karşıladım. Eğer ben, üniversite birinci sınıfta ekonomi dersinde bu sözleri söyleseydim, bırakın sınıfta kalmayı beni okuldan atarlardı.”

“YEP”in genel bir değerlendirmesini de istedim Emin Şirin’den. Tecrübeli siyaset insanı şöyle konuştu;

“Sayın Albayrak’ı dikkatle dinledik. Grafiklere baktık. Bugüne kadarki performansına baktığımızda koymuş olduğu hedefleri tutturmasının çok zor olduğu ortada. Bu hedefler tutmayacak.

Tabii pandeminin getirdiği bir sıkıntının da olduğu muhakkak. Ancak ben bu rakamlara baktığımda çok daha vahim bir durum görüyorum; şöyle ki, yüzde 5’lik bir kalkınma hedefi ve 2022’de 2023’de yüzde 10-12’lik bir işsizlik oranı ekonomik olarak iddialı değil.

İddiasız olduğunu ortaya koyuyor. Rakamlarla oynamadan hakiki manada Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisine sokmak istiyorsanız yüzde 8-9’luk bir kalkınma hızını hedeflemelisiniz ve işsizliği yüzde 5-6 mertebesine düşürmeniz lazım.

İktidarda bu iddia yok. Ayrıca ekonomik program kaynak yetersizliği yüzünden yatırım yapılamayacağının bir itirafı niteliğinde.”

"15 BİN DOLAR FAKİRLEŞECEĞİZ"

Bir başka değerlendirme de Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aziz Konukman'dan geldi, Konukman Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) son iki kalkınma planı hedefleriyle karşılaştırdı.

İktidarın “müjde” diye sunduğu YEP ile kamuoyuna “sizi fakirleştireceğim” dediğine dikkat çeken Konukman, “İktidar, ‘2023’te kişi başına düşen geliri 10 bin dolar yapacağım’ diyor ama aslında 11. Kalkınma Planı’na göre yaklaşık 2 bin 500 dolar, 10. Kalkınma Planı’na göre de 15 bin dolar fakirleştiriyor” dedi.

‘FAİZ DIŞI’NA DİKKAT
Ayrıca Hazine Bakanı Albayrak’ın açıkladığı “V tipi” toparlanmanın bilimsel temeli olmadığını belirten Konukman, şöyle devam etti: “Türkiye’de ekonomi büyüdüğü zaman cari açık da büyür. Oysa 2021 için yüzde 5.8 büyümeye karşılık cari açık/GSYH ise -1.9! Dalga mı geçiliyor? 2023’te yüzde 5 büyüme var, cari fazla 0.1. Açık söylüyorum, benim sınıfımda bir öğrenci bu büyüme ve cari denge öngörüsü ile gelse sınıfta çaktırırım.” Konukman, yeni YEP’le faiz dışı fazlanın da dönem boyunca açık verdiğine dikkat çekti. Konukman, “Bu giderek borçlanılacak demektir” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol