banner1700

ERMENİ CEMAATİ BÖLÜNDÜ...

Patrik Mesrob Mutafyan’ın rahatsızlığı sonrasında görevi Aram Ateşyan’ın 7 yıldır vekaleten yürütmesi Ermeni cemaatini böldü.

22 Ekim 2014 Çarşamba 12:15
ERMENİ CEMAATİ BÖLÜNDÜ...

 Ermeni Cemaati'nde Patriklik seçimleri konusunda başlayan tartışmalar gittikçe büyüyor. Patrik Mesrob Mutafyan'ın alzheimer hastalığına yakalanması nedeniyle bu göreve yaklaşık 7 yıldır Aram Ateşyan vekalet ediyor. Ancak vekaleten yapılan görevin patriklik makamına zarar verdiğini düşünen cemaatin önde gelen bazı isimleri bir an önce yeni patriğin seçilmesini istiyor. Ermeni Cemaati'nin önde gelen bazı din adamları ise bir mucize olabileceğine, Mutafyan'ın yeniden ayağa kalkıp göreve dönebileceğine inandıkları için seçimlere karşı çıkıyor. Cemaat içindeki bir diğer tartışma da seçilecek patriğin eşpatrik mi, yoksa asaleten bu görevi yürütecek kişi mi olacağı...

Patriklik görevini 7 yıldır vekaleten sürdüren ve bir kısım cemaat üyesinin eleştirilerine maruz kalan Aram Ateşyan ise seçim konusunun yıllardır tartışıldığını, bu konuda gerekli kararın ruhani meclis tarafından verileceğini söyledi.

'Yaşayan bir ölü'

Tartışmaların odağındaki isimlerinden Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu ise hastanede tedavi gören Patrik Mesrob Mutafyan'ın beyin fonksiyonlarının tamamen kaybolduğunu belirterek; "Eski sağlığına kavuşması tıbben mümkün değil. Sayın Mutafyan'ın bilinci kapalı. Raporlar ortada. Maalesef ki Mutafyan yaşayan bir ölü durumunda. Son nefesine kadar en iyi şartlarda hastanemizde bakılmaya devam edecek. Hekimlerimiz bu halde bile 5 yıl daha hayatta kalabileceğini dile getiriyor. Sayın Aram Ateşyan 7 yıldır vekaleten görev yapıyor. 5 yıl daha bu şekilde görevi sürdürmesi patriklik makamına büyük zarar verir. Cemaatin büyük kısmı patriklik seçiminin yapılmasını istiyor. Eşpatrik olursa seçilecek kişi Mutafyan hayatta olduğu sürece görevine devam eder. Ölüm durumunda ise asaleten görevi devralır. Ancak vekaleten görev makamı yıpratır" diye konuştu.

'Mucizeyi bekleyenler var'
Türkiye Ermeni cemaati içinde patriklik makamı için en güçlü adaylardan biri olarak gösterilen Episkopos Sahak Maşalyan ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Patriklik seçimleriyle ilgili patrikhane ve Ruhani Meclis'in karar alması gerekiyor. Ruhani Meclis 9 kişiden oluşuyor. Seçim kararı alındıktan sonra İçişleri Bakanlığı'na başvuruluyor. Ruhani Meclis adayları belirleyerek 5 kişilik bir liste hazırlıyor. Patriklik için sadece episkoposlar aday olabiliyor. Oy veren cemaat mensupları önce 70 delegeyi seçiyor. 10 kişi de din adamlarından oluşuyor. 80 kişiden oluşan Temsilciler Meclisi, hem patriği, hem de ruhani meclisi belirliyor. Müteşebbis Heyeti, yeni patrik seçilmesi için, Ruhani Meclis ise eşpatriklik seçimi için devlete başvurdu. Bu durum devlet nezdinde çelişkili görüldü. Patriğin yaşadığı, ölene dek görevde olacağı, görevin vekille sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Bu durum adaylar açısından hoş olmadı. Şu an daha temkinliyiz. Önce seçim kararı alınsın. Adaylık işi kolay. Cemaat içinden patrik seçiminin yapılması yönünde yoğun talep var. 5 yıl önce aciliyet olan durum bugün hayli hayli aciliyet oluşturdu. Ermeni toplumunun büyük bölümünde Sayın Mutafyan'a kutsal bağlılık vardır. Birçok insan kişi mucize olup, iyileşeceğini düşünüyor. Ancak gelinen noktada seçim yapılması konusunda Konsensüs oluştu. Ben de episkopos olarak doğal adaylardan biriyim."

'Mahkeme'ye başvuracağız' 

Avukat Setrak Davuthan: "Müteşebbis Heyeti olarak, sürekli olarak patrik seçiminin yapılmasını dile getirdik. Ancak İstanbul Valiliği'nden patrikhaneye yazı gönderilerek, patriğin sağ olduğu, sağlık durumu nedeniyle istifa edemeyeceği, patrikhaneye genel patrik vekili tayini yapılması yönünde görüş bildirildi. Söz konusu yazıda eşpatriklik müessesi olmadığından vekil patriğin tayin edilmesi istendi. Biz de patrik vekilliği diye bir müessese olmadığından 2010 yılında İçişleri Bakanlığı ile İstanbul Valiliği aleyhine idari yargıda genel patrik vekili tayini şeklindeki işlemin iptali için davacı olduk. Yerel mahkeme talebimizi reddetti. Temyiz dilekçesi yazıp Danıştay 10. Dairesi'ne gönderdik. Ancak makul sürede olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkmadı. Önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuru hakkımız kullanacağız. Ermeni toplumundaki bazı kişiler eşpatriklik diye mevzuatta olmayan bir durum yarattılar. Ancak 550 yıllık patriklik makamında eşpatriklik diye bir olgu yok.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 22.10.2014 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol