banner1700

Erdoğan'ın 300 Odalı Yazlık Sarayı 'Sır' Oldu!

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, kamuoyunda “Yazlık Saray” olarak bilinen Marmaris Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi hakkında hiçbir bilgi alamadıklarına dikkat çekerek Cumhurbaşkanlığı’na başvurdu.

Erdoğan'ın 300 Odalı Yazlık Sarayı 'Sır' Oldu!

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, kamuoyunda “Yazlık Saray” olarak bilinen Marmaris Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi hakkında hiçbir bilgi alamadıklarına dikkat çekerek Cumhurbaşkanlığı’na başvurdu.

29 Kasım 2020 Pazar 12:56
Erdoğan'ın 300 Odalı Yazlık Sarayı 'Sır' Oldu!

CHP’li Mürsel Alban, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Cumhurbaşkanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında bizzat Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği mektupta 'yazlık saray'a dair bilgi yetersizliği olduğunu belirtti.

Alban’ın mektubunda, Marmaris’te bulunan ve kamuoyunda “Yazlık Saray” olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Yazlık Yerleşkesi hakkında yeterli bilgi olmadığına dikkat çekti. Milletin vergileriyle imar edilen bu “Yazlık Saray”ın yapımı için bütçeden ne kadar TL veya döviz cinsinden para harcandığının merak konusu olduğuna dikkat çeken Alban, yine bu yerleşkenin ne kadarlık bir alana kurulduğu, içinde bulunan bina, oda, havuz vb. sayısının da tartışmalara konu edildiğini bildirdi.  

Alban, Anayasa'nın 98. maddesi gereğince, bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanarak Oktay’a, bu tesis hakkında yönelttiği sorulara yanıt alamadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir konuşmasında “Bu yapılan eserler, yapılan binalar bizim şahsi malımız değil, milletindir” dediğine işaret eden Alban, şöyle devam etti:

“Bu söyleminizden yola çıkarak, Muğla ilini temsil eden bir milletvekili olarak, Marmaris’te yaşayan vatandaşlarımızla birlikte bu Yazlık Saray’ı ziyaret edip, görmek istiyoruz. Gördüklerimizi, milletimizle paylaşmak istiyoruz. Yok, eğer ‘Burası millete kapalı, ziyaret edemezsiniz’ diyorsanız, buranın şahsınıza ait olduğunu düşünüp, adınıza düzenlenmiş tapusunu görmek istiyoruz. Halihazırda TBMM’de 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri devam ederken, milletimizin vergilerinin nereye, ne şekilde harcandığının hesabının yapıldığı aralık ayı içinde, ziyaretimiz için randevu vermenizi talep ediyor, saygılarımı sunuyorum.” 

Alban, komisyonda yaptığı konuşmada da Okluk Koyu’ndaki “Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı” hakkında kamuoyunun hiçbir bilgisi olmadığını belirterek, “Hükümetiniz buraya, adeta bir ‘hayalet sarayı’ muamelesi yapmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı, size verdiğimiz soru önergesine yanıt gelmedi” dedi. Alban, Marmarisliler başta olmak üzere halkın burayı görmek istediğini ancak “yasak” denildiğini söyledi. Denizden de yolun kestirildiğini belirten Alban, sadece yerleşkenin bulunduğu koyun değil diğer tüm alanların da deniz trafiğine kapatıldığını kaydetti. 

BALIKÇILAR KORKUYOR
Alban, “Balıkçı tekneleri, ateş açarlar diye yollarını değiştiriyorlar. Kendi milletinden, kendi vatandaşından bu kadar ürkecek, korkacak ne var, yoksa içinde gizli bir şeyler mi saklıyorsunuz, bu gizlilik niye?” sorularını yöneltti. Aynı bölgede 65 hektar alanın kamulaştırıldığını dile getiren Alban, “O insanların gözlerinden yaşları niye akıttınız Cumhurbaşkanı Yardımcısı? Bu insanların sizin üzerinizde hakkı var, orada yetimin hakkı var, insanlar ağlıyor orada. Burayı da mı Katar Emiri’ne satacaksınız acaba, yüzde 10’unu ona mı vereceksiniz, onun için mi kamulaştırdınız?” diye konuştu.

ÜÇ YÜZ ODALI YAZLIK SARAY BÜYÜYOR

Muğla Marmaris Okluk Koyu’nda yaptırılan 300 odalı yazlık sarayın olduğu yerleşke ve çevresindeki tahribat büyüyor. Bölgede yüzme havuzlu küçük saraycıklar, 3 helikopter pisti ve güvenlik alanı için imara açılan 65 hektarın ardından 27 hektarlık alanın daha statüsünde değişiklik yapıldı. Böylece toplamda 130 futbol sahasına yakın alan yapılaşmaya açıldı. Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre alandaki statüsü değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Muğla Gökova Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında yapıldı. 27 Aralık 2019’da Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, Okluk Mevkii-1 bölgesinin statü değişikliği kararını bakanlığa gönderdi. Bakanlık 29 Aralık’ta kendisine ulaşan komisyon kararını 16 Ocak’ta onayladı.

DOĞAL SİT ŞERHİ KALDIRILDI

Bakanlık, böylelikle 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin verdiği yetkiye dayanarak Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı’nın hemen yanında yer alan ve şantiyeyi de içine alan 27,4 hektarlık ormanlık alandaki doğal sit şerhini kaldırdı. Bölgenin statüsü yapılaşmaya olanak sağlayan ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Koruma Kullanım Alanı’ olarak değiştirildi.

ÖNCE İLKE KARARI YAYIMLANDI

Bu değişikliğe olanak sağlayan adımlar Aralık ayı başında atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 9 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de bir ilke kararı yayımladı. Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu’nun kararı ile doğal sit alanları, "kesin korunacak hassas alan", ‘nitelikli doğal koruma alanı’, ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak sınıflandırıldı. Okluk Koyu’ndaki statü değişikliği ile de sadece yörede yaşayanların geleneksel yaşam şekillerine uygun yapıların korunması, yenilerinin yapımına izin verilmemesi, en fazla kamping alanı yapılmasına izin veren hükümler aşıldı. Buna göre, 27,4 hektarlık alanda, düşük yoğunluklu yerleşim faaliyetleri ve turizm faaliyetleri yürütülebilecek. Koruma amaçlı imar planına uygun olması koşuluyla turizm tesisleri, yat limanı, tekne imal ve çekek yeri ve düzenli depolama tesisi yapılabilecek.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.11.2020 13:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol