banner1700

Erdoğan'a Yüzde 60 Şoku!

ORC Araştırma, erken seçim gündemiyle yaptığı son anket sonuçlarını açıkladı. AKP’nin kemik kitlesinin kırıldığına dikkat çekilen sonuçlara göre, yurttaşların yüzde 59.9’unu, son seçimde Erdoğan’a oy verenlerin ise yaklaşık yüzde 40’ı erken seçim istiyor.

20 Eylül 2021 Pazartesi 13:21
Erdoğan'a Yüzde 60 Şoku!

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ORC Araştırma, eylül ayında yaptığı erken seçim araştırmasının sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. 1-5 Eylül tarihleri arasında 41 ilde 4 bin 180 kişiyle yapılan anket sonuçlarına göre yurttaşların yüzde 59.9’u erken seçimin yapılması gerektiğini belirtti.

Son seçimde Erdoğan’a oy verenlerin yaklaşık yüzde 40’ının erken seçimin ihtiyaç olduğunu söylemesi dikkati çekti.

Çalışmaya göre, ‘kemik kitlesi kırılan’ AKP seçmeni “Kriz her yerde var, kapanmalardan sonra her şey normale döner” söyleminden de rahatsız.

ORC Araştırma’nın sonuçlara ilişkin değerlendirmesi şöyle:

'HÜKÜMETİ BAŞARISIZ BULANLAR YÜZDE 60’IN ÜZERİNDE'

"Erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünenler yüzde 60 gibi yüksek bir oranda olsa da hükümeti başarısız bulanlar bu oranın çok daha üstünde görülmektedir.

Bunun yanı sıra erken seçim olmasına karşı olanların içinde ciddi sayıda muhalif seçmen bulunmaktadır. Bu seçmenler “zaten kötü olan ekonomiyi daha kötü hale getirir” endişesi ile erken seçime karşı çıkmaktadır.

EKONOMİ, HUKUK VE MÜLTECİ SORUNU BELİRLEYİCİ OLDU

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veren seçmenlerin ise yüzde 40’a yakını erken seçimin ihtiyaç olduğunu belirtmektedir. Bu durumun başlıca sebepleri ekonomi, hukuk ve mülteci sorunudur. Kapanmalarının olduğu dönemde ‘kriz her yerde var, kapanmalardan sonra her şey normale döner’ düşüncesi hakimken, sonrasında ekonomik sıkıntıların bitmemesi Ak Parti’nin kemik kitlesini kırdığı gözlemlenmiştir.

Image

'AKP İÇİNDEN ÇIKAN PARTİLERE YÖNELİM ARTACAK'

Özellikle Afgan göçünün önce inkâr edilmesi de aynı kitlede kırılmalara neden olmuştur. Hukuk ve demokrasi konusundaki geriye gidiş algısı ise Ak Parti kitlesini kırmaktan çok, oylarını yeniden yükseltebileceğine dair inancın zayıflamasına neden olmaktadır.

‘Artık toparlanamaz’ söylemi, Ak Parti için her şeyden daha tehlikelidir. Bu durum Ak Parti içinden çıkan partilere yönelimi artıracaktır. Temmuz/Ağustos aylarındaki düşüş ivmesinin sürmesi halinde, Ak Parti’nin 1. Parti konumunun ciddi risk altında olacağını söyleyebiliriz."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.09.2021 13:31
Anahtar Kelimeler:
ErdoğananketSon Anket
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol