'Erdoğan Faiz Konusunu Saptırıyor, Dini Kalkan Olarak Kullanıyor'

Erdoğan’ın faiz çıkışlarına dini referans göstermesine emekli müftü Gani Aşık, “Kötü gidişat nedeniyle dini kalkan olarak kullanıyor.” yorumunu yaptı.

19 Kasım 2021 Cuma 13:59
'Erdoğan Faiz Konusunu Saptırıyor, Dini Kalkan Olarak Kullanıyor'

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün faizle mücadele edeceğini söylerken, dini referans gösterip “Nas ortada. Sana, bana ne oluyor? Olaya buradan bakacağız, ona göre de adımımızı atacağız” demişti.

Emekli müftü Gani Aşık, Erdoğan’ın ribayı yani tefeciliği yasaklayan ayet ve hadisleri kastettiğini belirterek “‘İslam, faize karşıdır, ben onu yapmak istiyorum’ demek istiyor. Onu da saptırıyor. Kötü gidişat nedeniyle dini kalkan olarak kullanıyor” dedi.

Erdoğan’ın, önceki gün gerçekleştirdiği grup toplantısında, ekonomik politikaya ilişkin dini referans vermesi dikkat çekti. Emekli müftü ve eski CHP milletvekili Gani Aşık, Erdoğan’ın dini referans açıklamasını Cumhuriyet’e değerlendirdi.

‘SAPTIRIYOR’

Erdoğan’ın, ayet ve hadisleri kastettiğini belirten Aşık, nasların ribayı, yani faiz ve tefeciliği yasakladığına işaret etti. O dönemde ne bankacılığın ne de Merkez Bankası’nın olduğunu vurgulayan Aşık, “Ancak yüksek faiz karşılığında ödünç para vermek yaygındı, nasların hedef aldığı sistem de budur. Gerek Merkez Bankası ile mevduat bankaları arasındaki ilişkiler gerekse kişilerin bankalardaki mevduat hesapları karşılığında aldıkları veya bankaya borçlanarak ödemek zorunda oldukları faizin, Kuran’daki riba kavramı dışında olduğunu savunan pek çok din âlimi var. Yani Kuran’ın haram kıldığı şey tefeciliktir. Onu da saptırıyor” ifadelerini kullandı.

Aşık, “Erdoğan, laik bir devletin değil de şeriat devletinin cumhurbaşkanı gibi konuşuyor. Böylece halka, ‘içine sürüklendiğiniz sefalet ilahi takdir’ mesajı vererek, saf kitleleri tevekküle ve şükür secdesine yönlendirmek istiyor. Hep yapabildiği gibi kötü gidişat nedeniyle dini kalkan olarak kullanıyor. Dinin arkasına saklanıyor” dedi.

Aşık, nasların israf, gösteriş ve hırsızlığı da yasakladığını vurguladı.

"ER RİBA'YI HAK FAİZİ HARAM GÖRÜYORLAR..."

Öte yandan İlahiyatçı Hakkı Yılmaz hoca ise, faiz konusunun muhafazakar kesimlerce sulandırıldığını şu sözlerle ifade etmişti:

Özet olarak faiz, sonuçları itibarıyla, fakirlerin köle, ülkelerin de sömürge hâline gelmesinde en büyük etkenlerden biridir. Ancak, “er riba” faize indirgenemez. Çünkü Rabbimiz faizi değil, “karşılıksız” ve “risksiz” fazlayı yasaklamıştır. Dolayısıyla Müslümanların, sadece faizden uzak durup da, “er riba” kapsamına giren diğer karşılıksız fazlaları yemek gibi kendi kendilerini kandırma sapkınlığına düşmemeleri lâzımdır. Fakat ne yazık ki “er riba” insanlara vazgeçilmez gelmiş, bu tatlı kazancı bırakmak istemeyenler, “er riba”yı faize indirgemek ve yedikleri “er riba”yı da muamele-i şer’iyye denilen uygulamalarla faiz görüntüsünden çıkarmak suretiyle, yaptıklarının, Allah’ın yasakladığı “er riba” kapsamında olmadığına kendilerini inandırmışlardır.

yuzdeyuzhaber





Son Güncelleme: 19.11.2021 14:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol