DÜNYA YEDİGEN.. BİR KÖŞESİ DE TÜRKİYE!

Amerikan dış politikası konusunda önemli otoritelerden kabul edilen Bard College profesörü Walter Russell Mead, Wall Street Journal gazetesine değişen dünyada ABD’nin yerini değerlendirdi.

11 Nisan 2012 Çarşamba 10:48
DÜNYA YEDİGEN.. BİR KÖŞESİ DE TÜRKİYE!

 Mead “ABD’nin düşüşü efsanesi” başlıklı yazısında ABD’nin Türkiye, Hindistan, Brezilya gibi yeni güçlerle işbirliğine giderek uluslararası sistemdeki gücünü yeniden tanımladığını öne sürdü.

Mead “Dünyada güç dengesi değişiyor. Çin, Hindistan, Türkiye ve Brezilya giderek daha sık ve değişik konularda seslerini duyuruyorlar. AB krizle sarsılıyor, Japonya artık Asya’nın en büyük ekonomisi değil. ABD düşüşe geçmedi ama dengeyi tekrar sağlama sürecinin tam ortasında” yorumunda bulundu. Mead, ‘ABD hâlâ lider bir aktör ama yedi kutuplu bir dünyada’ ifadesini kullandı. 
“Avrupa’nın ve Japonya’nın yanısıra Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye, Washington’ın hızlı arama tuşlarında yer buldular. “Rusya’nın katılmak istediği kesin değil, pazarlıklar sürüyor” değerlendirmesini yapan Mead, ‘Yediler’ adı verdiği yeni güçlerin zor da olsa ortak bir yaklaşım geliştirmek için çalışacağını öne sürdü. 
Mead dünya siyasetinde Türkiye’nin kazandığı öneme kanıt olarak “Avrupa’dan giderek uzaklaşan Türkiye, Ortadoğu’da AB’den daha etkili bir güç olma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Milliyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol