banner1697

DİYARBAKIR'DA 23 İLE MÜJDE VERDİ...

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Diyarbakır'da 'Doğu ve Güneydoğu Yatırım ve Destek Hamlesi' programını açıkladı.

DİYARBAKIR'DA 23 İLE MÜJDE VERDİ...

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Diyarbakır'da 'Doğu ve Güneydoğu Yatırım ve Destek Hamlesi' programını açıkladı.

04 Eylül 2016 Pazar 17:29
DİYARBAKIR'DA 23 İLE MÜJDE VERDİ...

Yıldırım, "Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapıyoruz. Sadece Diyarbakır Sur 1.9 milyar, Şırnak merkez, İdil, Yüksekova, Nusaybin, Cizre ve Silopi için 7.5 milyar yatırım yapıyoruz. Hendek siyasetinde vatandaşı devlete karşı isyana çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyen bütün vatandaşlarımızı gönülden kutluyorum" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Kongre Merkezi'nde 'Doğu ve Güneydoğu Yatırım ve Destek Hamlesi' programına katıldı. Salonunun adının Cahit Sıtkı olduğunu ve onun Diyarbakır'ın evladı olduğunu belirten Yıldırım, 'Memleket isterim' şiirinden bölüm okuduktan sonra, "Cahit Sıtkı Tarancı bugün bizim yapmak istediğimizi yıllar önce söylemiş. Kardeşlik için buradayız, mutlu bir Türkiye, mutlu bir Diyarbakır için buradayız. 79 milyon vatan evladını, Doğu'yu, Güneydoğu'yu en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bağlar, Bismil, Çermik, Çüngüş, Hazro, Ergani, Kocaköy'ü selamlıyorum. Kulp'u, Lice'yi, Silvan'ı, Sur'u selamlıyorum. Diyarbakır'ın her köşesinde yaşayan vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum. Diyarbakır'da olmaktan büyük bir bahtiyarlık diliyorum" dedi.

Yıldırım, "Diyarbakır Havalimanı ile birlikte bu şehre eserler kazandırmak için, o gün 600 milyon değerinde 116 eserin açılışını gerçekleştirdik. Bugün de yeni eserler için huzurlarınızdayız. 2005'te Cumhurbaşkanımız burada bir konuşma yaparak yeni bir sayfa açmıştı. Ancak şer odakları ellerinden geleni yaptı. Bizim memleket sevdamız bitmedi. Ali Emiri'nin, Sahabelerin şehri Diyarbakır'a aşkımızı kimse gölgeleyemedi, gölgeleyemez. Yol kesen, kuyu kazan alçak PKK terör örgütü, ne de FETÖ terör örgütü, ne de DEAŞ terör örgütü memleket sevdamızı asla gölgeleyemez. Adalet duygumuzu zedeleyemez, barışı zedelememez, kardeş kanı dökmek isteyen bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez, Sonsuza kadar vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Sonsuza kadar kardeşliğimiz korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'nun yüzünü güldürmek istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Kardeşliğimizi perçenlemek için buradayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit vatandaşları olarak ülkemizin kaynaklarını eşit, adaletle, hakkaniyetle paylaşmak için burdayız. Yeniden şaha kalkmak için burdayız bir ve beraberiz. Yatırım ve üretim için iş ve emek için buradayız. Adalet ve barış için, refah, huzur, demokrasi ve hukuk için buradayız. Yakın zamana kadar devlet ve vatandaş arasında pusu kuran karanlık bir el vardı. 15 Temmuz gecesi sizlerin eliyle, sizin dirayetinizle kırıldı. 15 Temmuz'da Diyarbakır'ın demokrasiden yana verdiği destek için milletim adına, ülkem adına teşekkür ediyorum. Sadece FETÖ'ye değil, çukur siyasetine de karşı çıktınız. Beynini Pensilvanya'dakilere teslim edenlere karşı çıktınız. Demokrasi nöbetlerinde FETÖ terörünü lanetlediğiniz gibi, terör örgütlerini de lanetlediniz, sizleri kutluyorum. Doğusu, Batısıyla sizinle iftihar ettik. Bu ülkeyi bölmek isteyenler vatanımızın bütünlüğünü parçalamak isteyenler, asla çözümün bir parçası olamazlar. Çözüm milletin kendisidir, çözüm halktır, çözüm sizsiniz hepimiz birlikte Türkiye'yiz. Bayrağına, milletine sahip çıkanlar, çözümün kendisidir. Cinayet işleyenler ,pusu kuranlar çözüme karşıdır. PKK ve DAEŞ'in eline silah verenler aynı odaklardır. Propaganda cihazlarını işletenler de aynı odaklardır. Ülkemizi güçlü hale getirmek, demokrasimizi güçlü hale getirmek,vatandaşlar arasında anlaşmazlık bırakmamak."

'SURİYE'NİN KUZEYİNDE YAPAY BİR DEVLET KURULMASINA ASLA İZİN VERİLMEYECEK'

Başbakan Binali Yıldırım, kendileri için istediklerini komşuları için de istediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"Fırat Kalkanı operasyonu ülkemizin güvenliği için. Türkiye'nin orada ne işi var diyorlar. Türkiye'nin orada işi var. Çünkü 911 kilometre Suriyle hududu var. Binlerce kilometreden gelenlerin asıl Suriye'de ne işi var? Bize bu soruyu sorunlar önce kendi durumlarına baksınlar. YPG, PYD unsurları, topraklarımıza füze atacaksınız, 29 çocuk 54 vatandaşımızı katledeceksiniz, biz de böyle tepki vermeyeceğiz. Öyle size bakacağz değil mi? Fırat Kalkanı ile oradayız çünkü sınırlarımızı korumak, vatandaşlarımızın can ve mal ehemiyetini sağlamak, Suriye'nin toprak bütünlüğüne sahip çıkmak için oradayız. Ne zaman Daiş, YPG,, PYD, ne zaman ülkemize zarar verecek hale gelirse, tekrar döneriz. Aksi halde ülkemizin güvenliğini korumak, vatandaşımızın can ve mal ehmiyetini sağlamak en önemli işlerimizden biridir. Onun için her türlü çalışmayı yapacağız. Uluslarlarası teröre hizmet edecek, Suriye'nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla izin verilmeyecek. Komşumuz kardeşimiz, Suriye, Arap, Kürt sünni, Şii, Süryanilerle kardeşiz, hiç bir sorunumuz yok. Suriye'de verdiğimiz mücadele terörle, terörizmle teröristledir. Onların arkasında duranlar, Suriye'deki Kürtlere karşı mücadele yalanını yayıyorlar. Kürt kardeşlerimizle hiç bir sorunumuz yok. Kuzey Irak'ta Saddam'ın zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimize kucak açan Türkiye olmuştur. Aynelarap'ta, terörden kaçan Kürt kardeşlerimize kucak açan yine Türk milleti olmuştur. Tarihten gelen zorda olanlara, darda olanlara hep yardım etmiş kucak açmıştır. Bölgesinde topyekün barışın yegane temsilcisidir. Onları birbirine düşüren uluslararası terör tacirledir.Topraklarımıza fitne tohumu ekmek istiyorlar, ülkemiz, topraklarımız birlikle aşılanmıştır. Onun için mezhep, etnik kimlikler, burada yeşeremez, hayat bulamaz. Bizim endişelerimiz, acılarımız, endişelerimiz tarih boyunca hep bir olmuştur, devam edecek, Kıblemiz birdir, birliğimiz hiç bir uluslararıs terör taciri ve örgüt bozamadı, bozamaz."

'SEÇİLMİŞLERİN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLİŞKİSİNE DEVLET ASLA İZİN VERMEZ'

Başbakan Binali Yıldırım, terörle mücadele devam ederken, herkesi davet ettikleri zeminin hukuk zemini olduğunu belirterek, "Hizmet vermek için seçilen herkes bu hukuka uymak zorundadır.Burada hukuka uygun görev yapan terör örgütleriyle işbirliğine girmeyen, belediye başkanları, meclis üyelerinin, yerel yöneticilerinin endişe etmesine hiç gerek yok. Onlarla ilgil hiç bir işlem yapılmayacak ama bütün imkanları bulunduğu şehre alt, üst hizmeti yapsın diye gönderilen paraları terör örgütlere aktaran, örgütlere lojistik destek yapanlar, bunun hesabını verecekler. Yağma yok. Milletin oylarıyla seçilmiş kimselerin, terör örgütleriyle ilişkide bulunmasına bu devlet asla izin vermez" dedi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU KALKINMA HAMLESİ

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde kalkınma hamlesi başlattıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Burada yaşayan bütün vatandaşlarımıza, 23 ilimize yatırım yapmak isteyen işadamları, esnaf ve çiftçi, genç ve kadınlara müjdemiz var. Bunların arasında teşvik, destek hibe yatırımlar var. Doğu ve Güneydoğu'da yatırım, yatırımlar için cazibe merkezi için dev adımlar atıyoruz. Öncelikle 7 merkez için 10 milyarlık toplam tutar olan yatırım yapıyoruz. Sadece Diyarbakır Sur 1.9 milyar, Şırnak merkez, İdil, Yüksekova, Nusaybin, Cizre ve Silopi için 7.5 milyar yatırım. Hendek siyasetiyle halkı devlete karşı isyana çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyin. Devletin, milletinin yanında yeralan bütün vatandaşlarımızı kutluyorum. Allah sizden razı olsun. Şundan emin olun yapacağımız her iş planlara, projelere uygun olarak yapılacak. Nerede? Sur'da, bunun aksini söyleyenler, doğruyu sölemiyorlar, yapılan hizmetleri engellemek istiiyor. Sur için toplu konut tarzı binalar yapılmayacak, hepsi yalan hepsi dolan. Sur'un tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyucaz. Çünkü Sur, Diyarbakır'ın en güzel tarihi mirasadır, kültürel mirası turistik merkezidir. Ama burayı tarumar etti.Kim etti? Bu alçak PKK terör örgütüdür. Devlet büyüktür yıkılanı yeniden yapar, ama giden hayatlar geri gelmiyor."

'BÜYÜK TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ' 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Almanya'da "PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiyoruz" dediğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, "Almanya'dan konuşacağına gel, Tanışık'ta, Dürümlü'de konuş. Katledilen 16 Diyarbaklı evladın yanında konuş. Oya Eronat'ın evladının katlediği gibi Diyarbakır'da konuş. Diri diri yaktığınız 5 kişinin yakının yanında konuşun, uzakta konuşmayın. Kim bu Mehmetçikleri şehit ediyor, sivil vatandaşları katlediyor? Değerli vatandaşlarım büyük tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu tehlike, bu ülkenin bölünme gayretleridir. Asla ve asla buna pabuç bırakmayız. Operasyonlar Türkiye'nin her karış toprağında 79 milyon vatan evladının her birine gece ve gündüz yaz ve kış gideceği seyahat edeceği şartlar oluşuncaya kadar gideceğiz. Çözüm müzüm yok, tekrar ediyorum çözüm millette, çözüm terör örgütüyle olmaz" dedi.

Başbakan Yıldırım, önümüzdeki yılın sonuna kadar evleri zarar görenlerin mağduriyetinin sona ereceğini belirterek, şu açıklamlarda bulundu:

"Bir ay sonra Cizre'de, aynı şekilde 2 bin 500 konut yükselecek, 2 ay içinde Yüksekova'da 1500 konut yapımı başlayacak. Gazi ve Melik Ahmet Caddesi'ndeki bütün dükkanlar, ahşap ve taş yapı mimarı ile onarılacak. Bütün evleri tarihi dokusuna uygun olarak yeniden yapacaz. Hz. Süleyman Camisi etrafı yenilecek. Dünyaca ünlü hattat Hamili Hadi adına bir sanat müzesi yapacağız. Celal Güzelses adına bir müzik evi yapacaz. Bu 7 merkezde gençlik ve kadın merkezleri açacağız. Biraz detaya girelim; Terörden zarar gören şehirlerimizi yeniliyoruz. Şırnak, Cizre, İdil, Silopi, Hakkari Yüksekova, Mardin Nusaybin, hastane, okul, ibadethane ve sosyal tesisleriyle tekrar ayağa kaldırıyoruz. Özellikle Diyarbakır Sur'u diğer yerlerde olduğu gibi yeniden inşa ediyoruz. Toplam 36 bin konut yapacağız hak sahiplerine vereceğiz. Ancak evlerinden barklarından olan vatandaşlarımız konutları bitinceye kadar kirada oturacak kiralarını da biz ödeyeceğiz. Mağdur olmanın önüne geçmiş olacağız. Bu şehirlerimizin ilçelerimizin imarı için Diyarbakır'da lk etapta 1.9 milyar lira yaklaşık 2 milyar, Şırnak 3.5 milyar, Hakkari 2.5 milyar, Mardin'e 1.8 milyar lira kaynak ayırdık. Bu illerimizden imarı için yeniden alt yapısıyla, üst yapısıyla yenilenmesi için 10 katrilyon lira para ayırıyoruz, hayırlı olsun. Bu illerimizi alt ve üst yapısıyla çok güzel bir hale getireceğiz. Terör dolayısıyla evleri işyeri hasar gören vatandaşlarımızın bu zararlarını ödüyoruz. Eşya kayıtlarına karşı da 255 milyon ödeme yapacağız. Batman'da 15 bin, Diyarbakır'da 33 bin, Malatya'da 25 bin seyirci kapasiteli toplam 3 tane stadyum yapıyoruz. Bunlar için 214 milyon lira harcanıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 23 ilde toplam konut sayısı 67 bin olacak. Ayrıca 15 hastane yapıyoruz. Toplam yatak kapasitesi 1640 olacak. 51 yeni karakol yapılacak. 690 milyon bunlar için bütçe görüyoruz. 2016-2017 yıllarında kullanılmak üzere 202 milyon liralık bütçe ayırdık. Çocuklara 6 bin aileye verdiğimiz yardım kapsamını 10 bine çıkarıyoruz. Aile destek merkezi yapıyoruz. Personel sayımızı da artırıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza kaliteli yeterli hizmeti getirmek. 500 yeni aile destek görevlisi ataması yapacağız. Kadınlarımıza yönelik 186 adet meslek edinme merkezi açıyoruz. Bunlar için 125 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Sosyal hizmetler için 393 milyon liralık bütçe öngörüyoruz. Benim hoşuma giden kelime; yatırımdır."

"TERÖRE KARŞI EN GÜZEL CEVAP YATIRIMA DEVAM ETMEKTİR"

Başbakan Binali Yıldırım, yatırımın üretim demek olduğunu belirterek, "Yatırım iş demektir, yatırım zenginlik demektir, kalkınma demektir. Yatırım ekonomik sosyal anlamda vatandaşın daha güçlü hale gelmesi demektir. Teröre karşı en güzel cevap dur durak bilmeden yatırıma devam etmektir. Teröre karşı en güzel cevap omuz omuza ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır" dedi.

23 ilde cazibe merkezleri oluşturduklarını anlatan Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cazibe merkezlerimizi, 5 ana kümeye ayırdık. 4'lü, 5'li, 6'lı, 3'lü şekilde 5 merkez. Kars merkezli olmak üzere Ardahan, Ağrı ve Iğdır'ı kapsayacak şekilde bir cazibe merkezi. Bu illerimize yatırım yapacak yatırımcılarımıza neler getiriyoruz? Yatırım yerini tamamen bedava veriyoruz. Buraya yatırım yapmak istiyorum diyen herkese, yapacağı işe göre yer verdiğimiz gibi aynı zamanda ihtiyacı olan fabrikayı da devlet yapıp teslim edecek. Özel sektörlerin, sabit yatırım için para harcamayacak. Bu fabrikaları da sembolik bir rakamla uzun vadeli olarak onlara kiraya vereceğiz. Her yıl 23 il içerisinde 8 ilde her birinde 10 tane fabrika kuracağız. Bu da senede 80 fabrika demektir. Fabrika başına 200 ile 800 kişi civarında bir istihdam olacak. Bu da ortalama 40 bin istihdam anlamına geliyor. Buranın en büyük sorunu işsizlik. Neden işsizlik? Buraya yatırım yapmak isteyen yok mu? Var, buyur yap diyoruz, terör var diyor adam canından, malından korkuyor gelmiyor. O zaman terörü ortadan kaldıramazsak bu projeler de gecikir. Gerçekleşmesi de maalesef daha sonraki yıllara kalır. Onun için öncelikli acil konu, terörden bölgenin temizlenmesidir."

GENÇLER TERÖR ÖRGÜTÜ SİZE DAĞI VAAT EDİYOR, BİZ GELECEĞİ"

Başbakan Binali Yıldırım, bir başka desteklerinin makine ve teçhizat alımı olduğunu ve bunun için sıfır faizli kredi verdiklerini belirterek, "Arsayı verdik, binayı verdik, içine makine koyacağız. Teminat desteğini de kredi teminat fonundan karşılayacağız. Bu destekler 2027 yılına kadar yani işletme kredisi desteği 10 yıl boyunca devam edecek. Bir yıl ödemesiz 4 yıl vadeli ve sabit ana para ödemesi şeklinde olacak. 5 yıl, 5 yıl" diye konuştu.

Üretim tesislerini Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya nakletmek isteyenlere de taşıma desteği vereceklerini belirten Binalı Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir başka istihdam merkezi de çağrı merkezleri. Çağrı merkezleri maliyeti düşük iş alanlarıdır. Bu 23 ilimizde çağrı merkezlerinde istihdam edeceğimiz kapasite 20 ile 25 bin civarında olacak. Anahtar teslimi binalar yapılacak. Ve gençlerimiz, özelikle gençlerimiz bu merkezlerde çok güzel ortamlarda iş bulacaklar, aş bulacaklar, geleceklerini planlayacaklar. Gençler sizlere sesleniyorum. Size bu terör örgütü ne vaade ediyor, dağı vaat ediyor, ölümü vaat ediyor. Siz daha ömrünüzün baharındasınız. Biz ne vaat ediyoruz? Yaşamayı, geleceği vaat ediyoruz, Türkiye'yi size emanet edeceğiz. Onun için bu çıkmaz sokaktan medet ummayalım. Bu karanlık yoldan dönelim" dedi.

"DAĞA ÇIKARDIKLARI GENÇ SAYISINDA 10 KAT AZALMA OLDU" 

Başbakan Yıldırım, "Size güzel bir haber vereyim" diyerek sürdürdüğü konuşmasında, "2015 yılına göre dağa çıkardıkları genç sayısında 10 kat azalma oldu. 4 binden 400'e. Sıfıra inecek sıfıra. Şimdi onun telaşını yaşıyorlar. Ölüme sürecek genç bulamıyoruz, ne duruyorsunuz orada diye birbirleriyle kavga ediyorlar. Daha çok kavga edeceksiniz. Bu milletin çocuklarını size yedirmeyeceğiz, zehirletmeyeceğiz" dedi.

Binali Yıldırım, gençlerin bu ülkenin geleceği olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu vatanı bu toprakları biz onlara emanet edeceğiz. Onun için terör örgütlerinin bu gençlerimizi ömrünün baharında yok etmesine tüketmesine asla izin vermeyeceğiz. Hepinizin inancı farklı olabilir, tenin rengi farklı olabilir. Buna biz karar vermiyoruz ama başka olmayan bir şeyimiz var. Gözümüzün içinden düşen yaşlar hep aynı renktir. Onun için birinci hedefimiz göz yaşını dindirmektir. Kardeşleri tekrar birbiriyle kucaklaştırmaktır. Bunun yolu da 15 Temmuz'da yaptığınızı yapmaya devam edin. Bayrağınızı alın gururla sallamaya devam edin. Hiç kimse bir şey yapamaz. Bu alçaklar, bu millete yaptıkları bütün oyunları, tezgahları 25 Temmuz'da gördük. FETÖ'sü de, bölücü terör örgütü de aynı karargahtan emir alıyor. Vardiyalı çalışıyorlar, 15 Temmuz'a kadar FETÖ'cüler vardiyadaydı, onların canına okuduk. Şimdi de bölücü terör örgütçüler vardiyada. Diyarbakır'dan söylüyorum onların da sonu yakın."

"GENÇLERE 8 GİRİŞİMCİ MERKEZİ KURULUYOR" 

Başbakan Yıldırım, girişimci merkezleri kuracaklarını da belirterek yatırım ve destek hamlesini anlatmayı şöyle sürdürdü:

"Gençlerimize destek için 8 tane girişimci merkezi kuruyoruz. Bütün bu civarda üretilen mal ve hizmetlerin tanıtımını bizzat biz yapacağız. Bu amaçla bu merkezlerin her birine bir tane büyük fuar merkezi inşa ediyoruz. Bir başka müjdemiz, devletin ihtiyaç duyduğu her türlü alımı da buradaki fabrikalardan yapacağız. Yani ürettiğimiz ürünleri nasıl satacağız diye bir derdiniz olmayacak. Üretilen ürünlere kamu alım garantisi vereceğiz. Polisimizin, askerimizin, kıyafet ihtiyacı var. AFAD'ın ilaç gibi ihtiyaçları var. Bu ürünleri bu bölgelerde üretenlere diyoruz ki, sen bunları yap devlet olarak alıcısı biziz kardeşim. Satma derdin olmayacak. Eskiden fabrika kuruluyor, içine makineler de kuruluyor pazarlama sorunu olduğu için 2 ay çalışıyor sonradan kapanıyor. Bunu da ortadan kaldırıyoruz. bu desteklerin yıllık maliyeti 1 milyar 300 milyon. Toplam yatırım destek tutarı ise 16 milyar TL." 

"TARIM VE HAYVANCILIK DAHA DA GELİŞTİRİLECEK" 

Başbakan Binali Yıldırım, bölgedeki tarım ve hayvancılığın daha da geliştirileceğini belirterek, "Tarım ve hayvancılığı daha da geliştirecek projelere hız veriyoruz" dedi. Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin hayvancılık yapısında önemli bir değişim ve dönüşümü ilk defa Doğu'da ve Güneydoğu'da başlatıyoruz. Kırmızı et üretimine yönelik besi işletmelerine tam destek veriyoruz. Damızlık işletmelerine özel öncelik veriyoruz. Irk dönüşümünü sağlayacağız, böylece et de verimlilik daha da önemli hale gelecek. Yöresel ırkları geliştireceğiz, besicilikte işletme ölçeğinin büyütülmesi yoluna gideceğiz. Damızlık hayvan varlığını artırmak için yüzde 25 hibe desteği yapacağız. Et verimi yüksek işletmelere daha çok destek vereceğiz. Barınaklar, ağırlar en modern şekilde yeniden gözden geçirilecek. Her buzağı için 350 liraya ek olarak 250 lira daha ödeme yapacağız. Böylece mevcut hayvan varlığımızı daha da verimli hale getireceğiz. Toplam 2 milyar lira harcayarak, meralarımızı ıslah ederek maliyetleri düşüreceğiz. Ardahan ve Kars ilimize 4 yeni hayvan merkezi kuruyoruz. Sözleşmeli küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini bu bölgede destekleyeceğiz. Manda başına yıllık 850 lira destek veriyoruz. İpek böcekciliği, yem paketleme gibi her türlü gelir getirici hayvancılık faaliyetlerine önem vereceğiz. Ürün verimliliğinde de yüzde 25 bir artış hedefliyoruz. Tarım arazilerinde sulamaya ve toplulaştırmaya hız vereceğiz. Tarım işleri için 3.7 milyar liralık bir yatırım yapacağız. Ayrıca bölgeye yıllık ek olarak 380 milyon lira tarım ve hayvancılık desteği vereceğiz."

"BOLLUK VE BEREKET FIŞKIRACAK" 

Ulaştırma, enerji ve alt yapı yatırımlarına da hız vermeye devam edeceklerini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yatırımlar için harcayacağımız para 3 milyar 150 milyon lira. Bu yörelerdeki doğal enerji kaynaklarını vatandaşın hizmetine sunacağız. Petrol doğalgaz aramaları için 900 milyon bütçe ayırdık. Karayolları yatırımları için bölgede harcayacağımız para 8.5 milyar lira. Önümüzdeki 5 yıl iki konu bölge için önemli. Faruk Bey ve Veysel Bey birlikte çalışacaksınız. Sulanabilir alanları artıracağız. Bölgenin kurtuluşu tarımda, arazilerin sulanmasında. Terör örgütü ne kadar uğraşırsa uğraşsın Silvan Barajı'nı yapacağız. Buradaki Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki 1.1 milyon hektarlık sulanabilir alanın yüzde 45 ini açtık. Geri kalan yüzde 55 i için de 5.5 milyar lira yatırım yapacağız. Önümüzdeki 4 yılda sulanmayan arazi kalmayacak. 10 milyar lira yatırımla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun topraklarını suyla buluşturmuş olacağız. Bolluk ve bereket buralardan fışkıracak."

"TERÖRÜ BİTİRİNCE UÇARIZ, UÇARIZ" 

Başbakan Yıldırım bölgedeki yapılacak sağlık yatırımlarına da değinirken de şunları söyledi:

"24 ilimizde toplam 100 adet ağız ve diş sağlığı merkezi tamamlanacak. Bir kısmı yapılıyor, bir kısmı da yeni başlayacak. 3 sene içinde 100 tesisimiz bitmiş olacak. Toplam tutarı, yaklaşık 3 milyar lira. Bölgedeki sağlık yatırımlarımızın tutarı 4.5 milyar liradır. Bizim için İstanbul neyse, Diyarbakır da o. Ankara neyse, Van da o. Çünkü biz doğusuyla, batısıyla, 79 milyonla biriz beraberiz birlikte Türkiye'yiz. AK Parti'den önce yapılan toplam yatırım 30 milyar lira. AK Parti iktidarı 2003-2016 aynı süre, 14 yıl, yapılan yatırım 80 milyar lira. Tam neredeyse 3 katı. Şimdi terörü bitirdiğimizi düşünün, bizi kimse tutamaz. Uçarız, uçarız. Hem uçarız, hem de bölgeyi ayağa kaldırırız. Türkiye sadece kendi milletinin değil, etrafındaki mazlum milletlerin de garantisidir. Onun için Türkiye'ye saldırıyorlar. Türkiye'nin üzerine bütün mihraklar niye geliyor, çünkü Türkiye çökerse buradaki hesapları tutacak. Türkiye hayatta olursa onlara burada ekmek yok. Çünkü bayrağına ve geleceğine güvenen büyük bir millet var. Kim bu ülkeyi bölmek istiyorsa, kim bu ülkede askeri polisi, korucuyu şehit ediyorsa, kim masum insanları öldürüyorsa ister Kürt olsun, ister Türk olsun hepsi bölücüdür, hepsi teröristtir. Bizde kavmiyetçilik, etnik düşünce yok. Tek düşünce var, tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan. Ölçü bu, buna uyan herkes başımız gözümüz üstünde yeri var. Buna uymayan herkes de bu milletten korksun. Adı neyse etnik grubu ne olursa olsun bizden göreceği muamele aynıdır." 

40 MİLYARLIK YATIRIM

Başbakan Binali Yıldırım, yatırımcılara da seslenerek, "Yatırımcılara buradan sesleniyorum. Gelin yatırımı buralara yapın, yapacağız deyin. İstihdam oluşturacağız deyin. Güvenliğinizi sağlamak bizim görevimiz, destekleri vermek bizim görevimiz. Sizin göreviniz de ülkenize güvenmek burada yatırımları yapmak. Devlet millet el ele vererek dayanışma içerisinde bu işleri inşallah başaracağız" dedi.

Yapacakları bu yatırımları dinleyenlerin "Yahu bunlar gömü mü buldu?" diye soracaklarını söyleyen Binali Yıldırım, şöyle dedi:

"14 yıla dönün bakın. Türkiye'nin kaynakları nasıl oldu? Petrolü yoktu, petrol mü buldu Türkiye? Türkiye hangi yeni imkanları kaynakları buldu? Ama kaynak insan, kaynak Türkiye kardeşlerim. Böyle bir milletiniz olursa, böyle bir gençliğiniz olursa, böyle dinamik ve üretken bir toplumunuz olursa hiçbir şeyden korkmayın. Bütün planlanan bu yatırımların toplam tutarı 62 milyar lira. Kamunun yaptığı, yani devletin yaptığından bahsediyorum. Devletin yaptığı yatırımların oranı yüzde 50'nin altında. Bunun üzerine özel sektörün, yüzde 80. 80 artı 60, 140 milyarlık yatırım yapılacak bölgeye 4 yıl içinde. 4 yılda 140 milyar lira özel sektör ve kamu sektörü yatırım yapacak. Şimdi sizin yapacağınız bunun takibini yapmak. Ey ahali takip edin, ensemizde olun, Ak Parti suyun üzerine yazı yazan bir parti değil. Ak Parti'nin sözü senettir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bütün verdiğimiz sözlerin hepsini yerine getireceğiz. Kaynak problemimiz yok. Evvel Allah böyle bir milletin olduktan sonra ne kaynağı düşünürsün. Değil mi bu millet 15 Temmuz'da darbeye nasıl darbe vurulurmuş bütün dünyaya gösterdi. 800 bin bu bölgede vatandaşımıza iş aş temin edeceğiz. Peki 24, 23 ilimizin toplam nüfustaki payı ne? Yüzde 16. 12 milyon nüfus yaşıyor her yıl 200 bin ilave iş istihdam alanı oluşturuyoruz."

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN CANINI SIKMIŞTIR" 

Başbakan Yıldırım, "Bu projeler terör örgütünün canını sıkmıştır, ondan hiç endişeniz omasın. Varsın canı sıkılsın, bizim amacımız da zaten onun canını sıkmak. Sadece canını sıkmak değil, gırtlağını da sıkmak. Bu yoldan dönüş yok. Bu milletin tepesinden o tehdidi yok edip atacağız. 7 Haziran öncesi önce çıkacaksınız biz Türkiye partisi olduk diye kandıracaksınız, ondan sonra da siz ne konuşuyorsunuz, dağ benim arkamda, YPG benim arkamda. Yağma yok. Bu milleti bir defa kandırabilirsiniz, millet size hak ettiğiniz cevabı hem sahada, hem sandıkta verecek" dedi.

BAŞBAKANA EŞLİK EDEN BAKANLAR

Başbakan Yıldırım'a Diyarbakır ziyareti sırasında, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile çok sayıda milletvekili de eşlik etti.

SIKI ÖNLEMLER

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün Diyarbakır ziyareti sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Havaalanından kent merkezine kadar Yıldırım'ın yol güzergahına zırhlı araçlarla polis ekipleri konuşlandırıldı. 

Bazı binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirilirken, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Kongre Merkezi'nde ile Yıldırım'ın toplu açılış törenini katılacağı valilik önündeki meydanda güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Alana girenler tek tek aramadan geçirildi.
Mehmet TÜRK - Felat BOZARSLAN - Canan ALTINTAŞ - Serdar SUNAR - Ahmet ÜN / DİYARBAKIR

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol