DENİZ ALTINDA SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asya ile Avrupa'yı denizin altından bağlayan Marmaray'da incelemelerde bulundu. Erdoğan'a gezisi sırasında sürpriz doğum günü organizasyonu yapıldı.

27 Şubat 2011 Pazar 11:37
DENİZ ALTINDA SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ

Başbakan Erdoğan, Marmaray'da incelemelerde bulunmak üzere projenin Sirkeci İstasyonu'na geldi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan tarafından karşılanan Erdoğan, baret ve yağmurluk giydi. İstasyon'daki asansörle yerin 58 metre altına inen Erdoğan, burada çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. 
Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra, dekoriv denilen küçük taşıma aracıyla 938 metre yol kat ederek, delme tünel ile tüp tünelin bağlantısının gerçekleştirileceği noktaya geldi. 
Burada konuşan Erdoğan, şu anda Avrupa ile Asya'nın deniz ve kara birleşme noktasında olduklarını belirterek, tüneldeki çalışmalar devam ederken bugün bir denetim yaptığını anlattı. Bugün itibarıyla karayla denizin birleştiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, projede emeği geçenlere teşekkür etti. Projenin yapımında bazı sıkıntılı süreçler, engeller yaşandığını, özellikle arkeoloji noktasında çıkan engellerin projeyi ciddi anlamda etkilediğini ve 3-3,5 yıl kaybedildiğini belirten Erdoğan, ''Yoksa şu anda Marmaray'ı açmış ve kullanıyor olacaktık. Azmimizden bir şey kaybetmedik. Marmaray'ın 29 Ekim 2013'te açılışını yapacağız'' dedi.

NE KADAR UZUN SÜRE GECİKMİŞİZ
Başbakan Erdoğan, kara ve deniz bağlantısına çekilen perdeyi, ''Hayırlı olsun ya Allah bismillah'' diye düğmeye basarak kaldırdı. 
Recep Tayyip Erdoğan, perdenin arkasına geçtiğinde, duvarda asılı duran ve üzerinde, ''151 yıllık rüyayı gerçekleştirdik'' yazılı 1860 tarihli orijinal tüp geçiş planını gördü. Erdoğan, duvardaki plana işaret ederek, ''Üzerinde Osmanlıca Üsküdar yazıyor. Yani olay, yeni bir olay değil. Ne kadar uzun süre gecikmişiz bunu ortaya koyuyor. 151 yıllık bir gecikmeyle bu noktadayız. 29 Ekim 2013'de, ilk düşünülüp planlanmasından 153 yıl sonra bu projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Bunu hayal edenlere Allah'tan rahmet ediyorum. Bize nasip olmasından gurur duyuyoruz'' diye konuştu.

BAŞBAKAN'A SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ
Başbakan Erdoğan'a, Marmaray çalışanları, delme tünelden tüp tünele geçiş noktasında sürpriz doğum günü organizasyonu yaptı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray çalışanlarının denizin dibinde böyle bir sürpriz yapmak istediklerini belirterek, onlara teşekkür ettiğini ifade etti. Yıldırım, Başbakan Erdoğan'a başından beri verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, ''Daha nice sağlık, sıhhat içinde beraber olmak arzusuyla'' dedi.
Sürpriz karşısında şaşıran Erdoğan da ''Bu hassasiyeti, nezaketi, inceliği gösterenlere teşekkür ediyorum. Birlikte daha nice uzun yıllara, vatana, millete hizmete Allah ömür verdikçe devam edeceğim'' dedi.
Başbakan Erdoğan daha sonra pastayı kesti ve Marmaray'ın kadın çalışanları ile kadın gazetecilere pasta ikram etti. 
Erdoğan daha sonra, 1387 metre uzunluğundaki tüp tüneli yürüyerek kat etti ve Üsküdar'da tünelden çıktı.
Başbakan Erdoğan'ın Marmaray'daki incelemesine, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nabuaki Tanaka ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, DHMİ Orhan Birdal ve Kıyı Emniyet Müdürü Salih Orakcıoğlu da katıldı.
57 YIL BİR AN GİBİ GELDİ GEÇTİ
Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
Erdoğan, bir gazetecinin, ''57 yaşına girdiniz neler hissediyorsunuz'' sorusu üzerine, ''Çok kısa gibi geliyor. 56 yıl nasıl geçti onun hesabını yapmak lazım. Bakıyorsunuz bir an gibi geldi geçti'' diye konuştu.
Doğal olarak, geleceğe yönelik farklı hesapların içerisine girdiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu hesaplar da bulunduğumuz makamın bize yüklemiş olduğu sorumluluk ve mesuliyet ile ülkemizi acaba nerelere nasıl en kısa zamanda getirebiliriz. Bunun hesabını yapıyoruz. Bu tüp geçidin içerisinde, Marmaray'ın içerisinde, bu gururu hep birlikte yaşamak, bize ayrı bir heyecan veriyor. Zira Marmaray projesi Sultan Abdülmecit'in 1860 yılında görebildiği bir proje. Onlar o günden bugünü hayal etmişler ve bunun planını projesini yapmışlar. Ama ne yazık ki bir el çıkıp da kazmayı vurmamış. Bu kazmayı vurmak, bu projeyi güncelleyerek, hesaplarını yeniden ele almak suretiyle yapmak da AK Parti iktidarına nasip oldu. Marmaray'ı 29 Ekim 2013'te sadece İstanbul'un değil, dünyanın hizmetine açıyoruz. Bu aynı zamanda Londra'yı Pekin'e bağlama projesi. Böyle de büyük bir önemi var.''

3. KÖPRÜDE YENİ ADIM
İstanbul'un trafiğini rahatlatmak amacıyla 3. köprü çalışmalarının da sürdüğünü anımsatan Erdoğan, ''Kesin kararımızı henüz vermedik ama burada yeni bir adım atacağız. Bu adım da büyük ihtimalle hem otomobil geçişinin yapılacağı hem de raylı sistemin olacağı bir köprü olacak. Arkadaşlarımız bunun üzerinde son çalışmalarını yapıyorlar, bitirmek üzereler'' diye konuştu.
Erdoğan, 3. köprü ihalesini, bu yıl içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini de bildirdi. 
Bir gazetecinin, ''56 yılı değerlendirdiğinizde herhangi bir pişmanlığınız ya da yapmak isteyip de bugüne kadar gerçekleştiremediğiniz bir şey var mı'' sorusu üzerine Erdoğan, ''Şu anda bulunduğumuz noktayı, AK Parti'mizi bundan, 2001 yılından 10 ya da 20 yıl önce kurmuş olsaydık bugün Türkiye'yi çok daha farklı bir yere getirmiş olurduk'' dedi.
''Gerçekleştirmek istediğiniz ama bu zamana kadar açıklamadığınız bir projeniz var mı'' sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, ''2023 projesinde hepsini göreceksiniz. Çılgın proje dedim ya bir tane, onu çok yakın zamanda açıklayacağım'' diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol