ÇUVALCI GENERAL'DEN PKK İLE MÜCADELE SÖZÜ!

Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde görev yapan 11 Türk askerinin başına çuval geçiren ABD'li komutan David Petraeus, "CIA Başkanı olarak söz veriyorum. PKK ile mücadele yapacağız." dedi.

19 Temmuz 2011 Salı 17:34
ÇUVALCI GENERAL'DEN PKK İLE MÜCADELE SÖZÜ!

 Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde görev yapan 11 Türk askerinin başına çuval geçiren ABD'li komutan ve şimdiki CIA Başkanı Orgeneral David Petraeus'tan Türkiye'ye ilginç PKK mesajı:

"CIA Başkanı olarak söz veriyorum. PKK ile etkin mücadele yapacağız."

Afganistan'daki ISAF Komutanlığını devreden Orgeneral David Petraeus, ABD Kongresi'nin onayı ile getirildiği CIA Başkanlığı'nı devralmadan önce ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptı.

Petraeus, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı sürpriz görüşmede, "CIA Başkanı olarak söz veriyorum PKK ile etkin mücadele yapacağız" dedi. Petraeus, dünkü Türkiye ziyaretinde henüz resmi olarak CIA Başkanı olmadığı için MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüşmezken Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşmesinde şu konular gündeme geldi:

TERÖRLE MÜCADALE

Davutoğlu, terörle mücadele işbirliğinin önemini vurgulayarak, PKK terörü hakkında Petraeus'a bilgi verdi. Petraeus da mevcut yakın işbirliğinin süreceğini teyit etti. Irak'taki deneyimlerini anlatan Petraeus, oradaki siyasi süreç dahil Davutoğlu ile görüşlerini paylaştı.

Afganistan'daki durum hakkında da Davutoğlu'na ayrıntılı bilgi veren Petraeus, Türkiye'nin ISAF'taki rolünün istikrara katkı sağladığını belirtti.

Davutoğlu da görüşmede, "Türkiye'nin, Afganistan ile tarihe dayanan özel ilişkileri bulunuyor. Atatürk, en önemli subaylarını Afgan ordusunu yetiştirmesi için oraya göndermişti. Biz Afganistan'ın geleceği için çalışıyoruz" dedi.

Petraeus ise Atatürk dönemine ilişkin bu bilgiyi yeni öğrendiğini belirterek, Davutoğlu'na teşekkür etti. Petraeus'un, Türkiye'de bugün de yapacağı bazı temasların ardından Berlin'e geçmesi bekleniyor.

KOŞANER'E VEDA ZİYARETİ

Afganistan ISAF Komutanlığını devreden Orgeneral David H. Petraeus, dün, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'e veda ziyaretinde bulundu.

SÜLEYMANİYE'DE NE YAŞANMIŞTI?

Süleymaniye'de görev yapan Türk Özel Kuvvetleri, temsilcilik binasında otururlarken, etrafta ABD askerlerinin koşuşturduğunu ve bir helikopterin alçak uçuş yaptığını gördüler. Bunun üzerine yakında bir yerlerde Amerikalılar'ın operasyon yaptığını zanneden Türk askerleri, durumu görmek için temsilcilik binasının kapısına çıktıklarında, kafalarına silahlarını doğrultmuş ABD'li askerler ile karşılaştılar.

Tim komutanı yüzbaşı bu aşamada büyük bir soğukkanlılık göstererek, elleri tetikte olan tim mensuplarına "ateş açmamaları" emri verdi.

ABD birliğinin başındaki komutan da bu davranışa uyarak, o da kendi askerlerine ateş açılmaması talimatı verdi. ABD'li komutan "Türk timini götürmek için geldiklerini" söyleyip silahlarını almak isteyince yeniden ortam gerildi ve küçük tartışma ve tartaklanmalar oldu.

Sonuçta Türk askerleri, başlarına çuval geçirilerek ABD karargahına götürüldüler. Olayın Ankara'ya intikal ettirilmesi üzerine yapılan girişimler sonucu Türk Özel Kuvvetleri mensupları ancak 4 gün sonra serbest bırakıldılar.

Olayın KYB'liler tarafından ABD kuvvetlerine "Türk Özel Kuvvetleri'nin Kerkük Valisi'ne bir suikast hazırlığı içinde oldukları" ihbarı üzerine gerçekleştiği öğrenildi. Soruşturma sonucunda ise, bu ihbarın asılsız olduğu ortaya çıktı. Ancak bu olay Kuzey Irak'taki Türk ve ABD askerleri arasında kamuoyuna yansımayan ve zaman zaman yaşanan bazı gerginliklerin devam ettiğini de ortaya çıkardı.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol