ÇÖP KAMYONU KULLANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sıkıştırılmış katı atık toplama aracı dağıtım törenine katıldı. Erdoğan, törende katı atık aracını test etti.

30 Mart 2011 Çarşamba 16:56
ÇÖP KAMYONU KULLANDI

Başbakan Erdoğan, Çevre ve Orman Bakanlığı Sıkıştırılmış Katı Atık Toplama Aracı Dağıtım Töreni'nde, daha önce 230 katı atık toplama aracı dağıttıklarını belirterek, ''Bugün de yine parti ayrımı il ayrımı yapmadan Antalya'dan Malatya'ya, Van'dan Mardin'e ülke genelinde 98 belediyemize 103 sıkıştırılmış katı atık toplama aracı dağıtıyoruz'' dedi. 
Erdoğan, bugün teslim edilen 103 hizmet aracı ile son bir yılda toplam 333 katı atık toplama aracını hibe yoluyla belediyelere kazandırdıklarını kaydetti.
''Tıpkı sosyal politikalar, tıpkı kültür, sanat meselesi gibi çevre meselesini de bu ülkede birileri her zaman kendi tekellerinde gördü'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti: ''Bugün bile hala kendisini yegane çevreci gören, kendisini veya kendisinde çevreye ilişkin her türlü tasarrufu bir hak olarak gören, kendisi dışındakileri de çevre düşmanı ilan eden bir zihniyet var. Çevre duyarlılığı ile ideolojik bakış açısını iç içe geçiren bu zihniyet açık söylüyorum; çevrenin korunmasına hizmet etmemiş, tam tersine ideolojik tavrı nedeniyle bir çok çevre katliamının sebebi veya müsebbibi olmuştur. Bazen de çevrecilik görüntüsü altında maalesef her türlü değişimin gelişimin, ilerleme ve kalkınmanın karşısında yine bu zihniyet durmuştur. Çevre gerekçesi ile nükleer enerjinin karşısında olurlar, çevre gerekçesi ile barajların elektrik üretiminin karşısında dururlar. Çevre gerekçeleri ile kalkınma projelerinin büyük yatırım projelerinin karşısında olurlar.Şunu burada açık açık söylüyorum; ne çevreden taviz veririz, ne de kalkınma mücadelesinden; ikisinin de yani çevrenin korunması ile kalkınmanın son derece hassas bir denge içerisinde yürütülmesi gerektiğini biliyor ve bunun mücadelesini de böyle sürdürüyoruz, böyle sürdüreceğiz. Biz, o hassas dengeyi gözetiyoruz, körü körüne hırçın, tahripkar plansız bir kalkınma yerine insanla dost ve çevreyle dost bir kalkınma sürecini başarıyla götürüyoruz.''


Başbakan Erdoğan, ''Bizi çevre karşısında çevre noktasında eleştirenlere buradan soruyorum; buyursunlar çevre için bizim Hükümetimiz döneminde yaptıklarımızla geçmişte yapılanları kıyaslasınlar. Gelişmiş ülkelerdeki kalkınma-çevre dengesi ile bizdekini buyursunlar kıyaslasınlar'' dedi.

BİZ ORAYI OYUN PARKI HALİNE GETİRDİK
1994 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden hemen önce Ümraniye'de çöp dağının patladığını anımsatan Başbakan Erdoğan, ''İlçe Belediye Başkanı CHP'liydi. O zaman SHP, Büyükşehir Belediye Başkanı SHP'liydi, yani CHP'li. 38 vatandaşımız, o çöp dağının patlamasında ölmüştü, hani çevreciydiniz? Niçin böyle bir vahşi çöplüğü, Ümraniye'nin tam böyle ortasında orada bu çöpün toplanmasına sebep oldunuz, ne için bunları kaldırmadınız? Biz kaldırınca mı aklınıza geldi ve biz orayı, oyun parkı haline getirdik, orayı temizledik ve çocuklar için bir eğlence parkı haline, yeşil alan haline getirdik, farkımız bu; eğer çevrecilik ise bu'' diye konuştu.İCRAATINI YAPIYORUZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz her konuda olduğu gibi çevre konusunda da laf üretmiyor, iş üretiyoruz, somut projeler üretiyoruz, somut yatırımlar yapıyoruz. Biz çevrenin, çevre hassasiyetinin, çevre koruma mücadelesinin slogancılığını yapmıyor, samimi şekilde icraatını yapıyoruz'' dedi.
İstanbul'u çevre faciasından kurtardıklarını belirten Erdoğan, Türkiye genelinde de çevreye yönelik hassasiyetlerini en üst seviyede somut yatırımlarla gösterdiklerini belirtti.
Başbakan Erdoğan, ''Haliç'te yaptığımız temizliğin aynısını bugün İzmir Körfezi'nde yapıyoruz. 'İzmir'de CHP belediyesi var' diye değil orada benim insanım yaşıyor, benim milletim yaşıyor. 780 bin kilometrekarenin içerisinde bir güzel şehir İzmirimiz, bu kokuya layık olmadığı için bu adımları atıyoruz'' dedi.
Daha çok eksikleri bulunduğunu ve bunun mücadelesini her tarafta sürdürdüklerini bildiren Erdoğan, şöyle devam etti:
''Geliyorum deniz kirliliğine... Çevrecilere sesleniyorum; lütfen bunları duyun. Deniz kirliliği, 2003 yılında 26 istasyondan izlenirken bugün 198 istasyondan sürekli takip ediliyor. Çevre yatırımlarımız sayesinde mavi bayrak sayımızı 151'den 337'ye yükselttik. Buna bağlı olarak da turist sayımız 2002 sonu itibarıyla 13 milyondu ama şimdi 29 milyona ulaştı turist sayımız. Bakınız nereden nereye.''
Ağaçlandırmada hükümetleri döneminde yine rekorlar elde ettiklerini belirten Erdoğan, ağaçlandırma faaliyetlerini hızlandırmak için 2008 yılında seferberlik başlattıklarına dikkati çekerek, 814 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını kaydetti.
Törenin ardından Başbakan Erdoğan, 14 katı atık toplama kamyonunun anahtarını teslim etti. Erdoğan, bir kamyonu da kullanarak test etti. Araçtan inişinde Erdoğan, ''Kullanması biraz zor oldu. Teknoloji değişiyor ancak kentlerimiz, beldelerimiz için inşallah iyi hizmetler görecek'' diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol