BUNLAR DA ANKARA'NIN ÇILGIN PROJELERİ

Başbakan Erdoğan, başkent ile ilgili öyle projeler açıkladı ki...

25 Mayıs 2011 Çarşamba 12:37
BUNLAR DA ANKARA'NIN ÇILGIN PROJELERİ

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'dan sonra Ankara ile ilgili de projelerini açıkladı.


Başbakan Erdoğan, Ankara'nın dünyanın en önemli savunma sanayi merkezlerinden biri haline getirileceğini belirterek, radar tasarım ve üretim merkezini Gölbaşı'nda kuracaklarını söyledi ve "Aselsan tarafından 100 milyon dolar civarında bir yatırımla radar ve elektronik harp tasarım ve üretim merkezi kurulacak. Bu tesisin 2 yıl içinde faliyete geçmesini bekliyoruz" diyerek sözlerine devam etti.

Erdoğan, uzay ve uydu merkezinin de TAI tesisleri içinde faaliyete geçeceğini ifade etti. Başbakan, "Yatırım 100 milyon dolar civarında, askeri uydular ile birlikte TÜRKSAT’a ait iletişim uyduları üretilecek. Savunma sanayinde Ankara merkez olacak" dedi.

Erdoğan, Ankara'ya yeni bir adalet sarayı yapılacağını, bölgenin sağlık merkezi haline getirilerek, ulusal ve uluslararası bir sağlık başkentine dönüştürüleceğini, UEFA kriterlerine uygun bir stadyum projesinin hayata geçirileceğini bildirdi.

ŞEHİR HASTANELERİ
Ankara'ya 2 şehir hastanesi yapılacağını vurgulayan Erdoğan, "Toplam 7000 yatak kapasitesiyle. 2 milyon 800 bin metrekare alana ait 2 genel ve 19 ihtisas hastanesi olacak. Bu hastanelerin biri Keçiören'e diğeri Bilkent’e yapılacak" dedi.

Erdoğan, 2010 yılında Ankara'da kurulan Yıldırım Beyazıd Üniversitesi'ni farklı bir konseptle tasarlayarak, uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceklerini belirtti.

İNANÇ VE TARİH MÜZE
Erdoğan, kentin merkezinde Hıdırlıktepe'de, bir inanç ve tarih müzesi inşa edileceğini dile getirdi.

Başbakan, Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesini de Ankara'ya inşa edeceklerini vurguladı.

TERMAL SAĞLIK TURİZM MERKEZİ
Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı'ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendireceklerini, tesisler inşa edeceklerini ve Ankara'yı termal sağlık turizminin de başkentine dönüştüreceklerini bildirdi.

ANKARA - KONYA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA
Erdoğan sözlerini, "Ankara’yı ulaşımın kalbi haline getireceğiz. Eskişehir - İstanbul hızlı tren inşası bitmek üzere. Ankara - Konya hattı bitti, test sürüşlerini bizzat başlattım. Konya mitingine o trenle gideceğiz. Ankara - Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indiriyoruz.

Ankara - Yozgat - Sivas hattının çalışmaları devam ediyor. Uşak, Afyonkarahisar ve İzmir hattının inşaatları başlayacak. Ankara merkez olmak üzere Ankara - Niğde, İzmir ve Samsun arasına otoyol inşaa edilecek. Ankara'yı hızlı trenin merkezi, kesişme noktası, ortak istasyonu konumuna yükselteceğiz'' diyerek sürdürdü.

YENİ TÜNEL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edecekleri tünelle, Keçiören'i İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlayacaklarını belirterek, 15 kilometre uzunluğundaki bu tünelin, 3 yıl içinde tamamlanarak, şehir içi trafiğine büyük rahatlama sağlayacağını söyledi.

Erdoğan tüm çalışmalar tamamlandığı zaman Edirne'den Habur'a kesintisiz otoyolla bağlanacağını açıkladı.

Kızılay ile Esenboğa arasına yeni bir raylı sistem inşaa edileceği ifade edildi.

KUZEY ANKARA PROTOKOL YOLU
Erdoğan, "Kuzey Ankara protokol yolu üzerindeki çirkin yapılaşmayı, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oradaki iyi diyaloğu sayesinde boşalttık ve 6760 konutu yıktık. Şu an 18000 konuta yapılıyor ve bunların 8100'ü TOKİ tarafından yapıldı.

Mamak kentsel dönüşüm projesi de devam ediyor. Ankara'nın en yoğun gecekondu bölgesine yeni bir çehre kazandıracağız. Ne olur bize yardım edin. Mamak'taki kardeşlerimizin insani şartların dışında yaşamasını istemiyoruz. Bu proje daha da devam edecek" dedi.

'GÜNEY KENT' PROJESİ
Erdoğan projelerini, "Ankara'da yeni bir şehrin inşaatına 12 Haziran sonrası başlanacak. Güney Kent projesi adı verilen bu çalışmada 500 bin kişilik bir şehir kazandıracağız. Ankara'ya yeni bir yerleşim bölgesi kazandıracağız. Gecekondu bölgesinde yaşayan ve buralara taşınmak isteyen kardeşlerimizi hemen taşıyacağız.

Ancak şehrin nereye yapılacağını şu an söylemeyeceğiz. 12 Haziran'ın ardından hemen projelere başlayacağız" diyerek anlattı.

Bir kısmı daha önce başlayan projelerin 12 Haziran'dan sonrasında hız verileceği belirtildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol