BU İDDİA ORTALIĞI YANGIN YERİNE ÇEVİRECEK!

YSK'da ikinci veto depremi kapıda mı? Hulki Cevizoğlu'nun iddiası siyaseti alt üst edecek!

13 Mayıs 2011 Cuma 14:35
BU İDDİA ORTALIĞI YANGIN YERİNE ÇEVİRECEK!

CNN Türk'te Ayşenur Arslan'ın hazırlayıp sunduğu Medya Mahallesi programında bugün konuk 30 yıllık gazeteci, 18 yıllık televizyoncu ve son iki genel seçimde Ankara Bağımsız Milletvekili Adayı Hulki Cevizoğlu'ydu... Cevizoğlu'nun, BDP'nin desteklediği bağımsız adaylarla ilgili iddiası siyasette ikinci veto krizi yaratacak!

Gazeteciler.com'un derlediği habere göre, programın konsepti gereği, medya mahallesinden seçimlerde aday olan gazetecileri konuk eden Ayşenur Arslan'ın sorularını yanıtlayan Cevizoğlu kendisi gibi "bağımsız" adaylar hakkında oldukça sarsıcı bir iddia ortaya attı.

BAĞIMSIZ ADAYLAR BAĞIMSIZ MI?

Cevizoğlu, seçim barajını aşmak için bağımsız milletvekili adayı olan BDP'liler hakkında şoke eden bir iddia ortaya attı. Cevizoğlu'na göre BDP'liler yasadışı milletvekili adayı.

Deneyimli televizyoncu bu iddiasını şöyle gerekçelendirdi:

"BDP'liler yasadışı milletvekili adayı. Çünkü bağımsız adaylar hali hazırda BDP yöneticisi. Yargıtay'da siyasi partiler masası var. Oraya gidip parti üyeliğinin sona erdiğini kaydettirmeleri lazım. Ben de İnternet sitesinde hala bu isimlerin partili olduğunu gördüm"

YARGITAY'A GÖRE BAĞIMSIZ ADAYLAR HALA PARTİLİ

Ayşenur Arslan'ın bu çarpıcı iddiayı mantık çerçevesinde değerlendirdiği ve "Ama internet sitesinde yer almaları resmi bir şey mi?" diye sorması üzerine Cevizoğlu şöyle yanıt verdi:

"Ben de öyle düşündüm ve Yargıtay'a bir yazı yazdım ve sordum. Yargıtay'da evet bu isimler hala parti üyesi dedi. Ben eğer bir vatandaş olarak başvursam bu adaylıkları engelleyebilirdim. Ama bir demokrasi yarışında böyle bir şeyi yapmayı kendi görüşlerime yediremedim. YeniÇağ'daki köşemde de yazdım. Biri başvurursa adaylıkları iptal edilir. Şekilcilik olarak görülebilir ama bu boyutuyla şekilcilik önemli"

YSK İPTAL EDİNCE OLAYLARDA 1 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

YSK, 7'si BDP'nin desteklediği toplam 12 bağımsız adayın "milletvekili adayı" olamayacağını açıklamıştı. Gültan Kışanak, Ertuğrul Kürkçü ve Mehmet Salih Yıldız "memnu hakların iadesi-Yasaklanan seçme ve seçilme haklarının iadesi" yazısı olmadığı için veto edilmişti.

Veto edilen adayların bir kısmı belgelerini tamamlayıp adaylık hakkını tekrar kazanırken, YSK'nın iptal kararı ardından yaşanan protesto gösterileri sırasında Diyarbakır Bismil'de 17 yaşında bir genç yaşamını yitirmişti.

İŞTE O İSİMLER

Cevizoğlu, 24 Nisan'da Yeniçağ gazetesindeki köşesinde yazdığı "Bismillah" başlıklı yazısıyla bu konuyu gündeme taşımıştı:

"BDP'li adayların bir kısmı hâlen partili ve yasaya göre bağımsız aday olamıyor! 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 40. Maddesinin 3. Fıkrası, "Bir kimse, .... partisinden istifa etmedikçe bağımsız aday olamaz" demektedir. Partilerden istifa ise, istifa eden kişinin parti genel merkezi tarafından Yargıtay'a bildirilmesi ve orada parti defterine işlenmesi ile kesinleşmektedir.

Oysa, BDP'li bağımsız adaylar 22 Nisan 2011 tarihi itibariyle hâlen partilerinin resmi internet sitelerinde yönetici ve üye olarak görünüyordu. (Örneğin: Gültan Kışanak: BDP Eş Genel Başkanı; M. Salih Yıldız: Genel Sayman; Sebahat Tuncel: MYK Üyesi ve Hasip Kaplan da BDP Parti Meclisi Üyesi olarak görülmektedir.)

Durumu netleştirmek için aynı gün (22.04.2011) Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na (Siyasi Partiler Masası'na) resmi başvuru yaptım. Yargıtay'dan gelen resmi yazıda da, adı geçen BDP'li bağımsızların, hâlen parti üyesi ve yöneticisi olduğu bildirildi.

Sonuçta, bu kişiler hem kendi resmi belgelerinde hem de özellikle Yargıtay belgelerinde resmen BDP'li."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol