BU FOTOĞRAF ORTALIĞI KARIŞTIRDI...

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda CHP’li Üye Rıza Türmen’in gösterdiği bir fotoğraf kriz çıkardı.

17 Eylül 2013 Salı 13:18
BU FOTOĞRAF ORTALIĞI KARIŞTIRDI...

 TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda CHP’li Üye Rıza Türmen’in Diyarbakır Ergani’deki bir okulda okuyan yoksul öğrencilerin fotoğraflarını göstermesinin ardından CHP ve MHP arasında “bölücülük” tartışması çıktı. Partiler anadilde eğitim konusunda daha önceki pozisyonlarından geri adım atmayınca uzlaşma sağlanamadı.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dünkü toplantısında “Eğitim ve Öğretim Hakkı ve Hürriyeti” başlıklı madde müzakere edilirken, “özgürlük ve hak” kavramları üzerinde tartışma çıktı. Milliyet'in haberine göre; CHP’li Üye Süheyl Batum, içeriğine müdahale edilmesi sözkonusu olamayacağı için “özgürlük” kavramının kullanılamayacağını, “hak” kavramının kullanılması gerektiğini savundu. Batum, “hak” kavramı kullanılması halinde devletin vatandaşlarına eğitim ve öğretim hakkını belli şartlar altında sunma görevine vurgu yapılmış olacağını savundu.

Tek tip tartışması
Tolantıda CHP’nin “kesintisiz ve laikliğe dayalı eğitim” önerisi de tartışma yarattı. CHP, “Eğitim ve öğretim çoğulcu ve özgürlükçü demokratik değerler, kadın-erkek eşitliği, laiklik ilkesi doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esasları çerçevesinde devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz” ifadesinin de maddeye eklenmesini talep etti. AK Partili Ahmet İyimaya ise CHP’nin önerilerine, “Bu ifadeler tek tipçi bir anlayışa hizmet ediyor. 28 Şubat’ın dayatmasını biz neden anayasaya yazalım. Ayrıca kesintisiz ifadesinin anayasada bir karşılığı yok” diye tepki gösterdi.

BDP taviz vermedi
CHP’li üye Atilla Kart ise “çoğulcu, özgürlükçü, kadın erkek eşitliği ve laiklik” ifadelerinin evrensel değerler olduğunu belirterek, 28 Şubat döneminin en önemli kavramlarından birinin kesintisiz eğitim olduğunu kaydetti. Toplantıda BDP ise duruşundan taviz vermedi. BDP’li Üye Bengi Yıldız, “Anadilde eğitim hakkı olmadığı müddetçe böyle değerlere atıfta bulunmak boş ve anlamsız. Bu değerlere atıf yapılan fıkralar özgürlüğü ve eşitliği zaten getirmez” dedi.
Toplantıda CHP’li Üye Rıza Türmen, Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ndeki Yamaçlar Köyü İlköğretim Okulu’nda çekilen bir fotoğrafı göstererek yoksullukla anadilde eğitimin birlikte değerlendirilmesi ve çocukların travma yaşadıklarına ilişkin sözleri kavgaya yol açtı. Yırtık ve babasının ayakkabısını giyen çocukların yoksulluğunu gösteren kıyafetlerini gösteren Türmen, “Anadil ve yoksulluğa birlikte çözüm getirilmeli” dedi.

‘Fotoğraf anadille ilgili değil’
Bunun üzerine MHP’li Üye Oktay Öztürk, “Siz Avrupa’da hakimlik yapmışsınız ama meramınızı anlatamıyorsunuz, burada bölücülük yapıyorsunuz. O fotoğraflar anadille ilgili değil. Türkiye’nin bir çok bölgesinde aynı yoksulluk sorunu var. Mersin’de toroslarda Türkmen köylerinde de aynı sorunlar yaşanıyor. Siz bölücülük yapıyorsunuz” dedi. Sinirlenen Öztürk toplantıyı terketti.  CHP’li Kart, Öztürk’ün bu üslubunu eleştirirken, “Yakıştıramadım” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 17.09.2013 13:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol