BİZ OLMADAN BU ANAYASA YAPILAMAZ

Ankara'da 'Sivil Sesler Festivali' yapılacak ve...

01 Temmuz 2011 Cuma 14:40
BİZ OLMADAN BU ANAYASA YAPILAMAZ

 Türkiye'deki 300 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Anayasa yapım sürecine sivil toplum örgütlerinin de katılımını sağlanması için haftasonu Ankara'da "Sivil Sesler Festivali" yapacak. STGM Dialog Koordinatörü Sezin Öney İzmir'de yaptığı basın toplantısında "Önce bizi muhatap almalarını istiyoruz. Çünkü, bizsiz sivil Anayasa olmaz" dedi.

STGM Dialog Koordinatörü Sezin Öney, İzmir'deki sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle birlikte Sivil Sesler Festivali'nin tanıtım toplantısını yaptı. Öney, yola çıkış hedeflerinin siyasete, öncelikle de Anayasa yapımına sivil toplum örgütlerinin katılımına destek olmak olduğunu söyledi. Toplumda bu düşüncenin ortaya çıkmasında köprü görevini üstlenmek istediklerini belirten Öney, "İlk kez sivil bir Anaya yapılması olanağı yakalandı. Bu Anayasa'nın hazırlanışta sivil toplum ön planda olmalıdır. Bu örgütlerin görüşleri mutlaka yansınmalıdır. Yeni Anayasa, en mükemmel metin de olsa ortaklaşa hazırlanmadığı sürece sivil toplumu kucaklamazö dedi. Öney, Ankara'da 2-3 Temmuz'da gerçekleşecek Sivil Sesler Festivali'nde bu görüşlerin ortaya konacağını, TBMM'ye yürüneceğini ve siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüşeleceğini söyledi. Herhangi bir siyasi eğilim odaklı olmadıklarını tamamen sivil toplum örgütleri temsilcilerinin birlikteliğiyle ortaya çıktıklarını belirten Öney, "Önce bizi muhatap almalarını istiyoruz. Çünkü, bizsiz sivil Anayasa olmaz. Biz sesi olmayanların sesi olmak için yola çıktı. Bu kez Anayasa'yı birlikte yapalım" dedi.

Toplantıya katılan Buca Engelliler Derneği temsilcisi Kamuran Parıltı, Türkiye'deni engellilerin sorunlarının çözümü, Birleşmiş Milletler Engelli İnsan Hakları kapsamında maddeleri Anayasa'da görmek için mücadele edeceklerini söyledi. Çiğli Evka-2 Kadın Kültür Evi temsilcisi Kızbes Aydın, 12 Eylül Anayasa'sının militarist, vesayetçi, cinsiyetçi olduğunu, bu kez ilk kez bir üniseks Anayasa olanağının önlerine çıktığını söyledi. Mülteci Derneği temsilcisi Taner Kılıç, ise toplumun her kesiminin sesisini Anayas hazırlığında katkısı olması için süreçte yeralmak istediklerini söyledi.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol