BEŞAR ESAD'A GÖZDAĞI...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de kanın durması için her türlü tedbiri alacaklarını söyledi

17 Ağustos 2011 Çarşamba 02:31
BEŞAR ESAD'A GÖZDAĞI...

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gece gündüz çalışarak Suriye'yi iç çatışmaların, zulmün, karşılıklı husumetin arttığı bir ülke olmaktan çıkarmak için elden geleni yapacaklarını, gerekli uyarıları yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını bildirdi. Davutoğlu, Suriye'de kanın durması için her türlü tedbiri alacaklarını söyleyerek, askeri seçenek için kapıyı açık bıraktı.


Bakan Davutoğlu, MÜSİAD, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen geleneksel Konyalı bürokratlar iftarına katılarak bir konuşma yaptı.

"IRAK'TAKİ AÇILAK SURİYE'DE YAŞAMASIN"

Davutoğlu, Irak'ta yaşanan acıların Suriye'de yaşanmasını istemediklerini belirterek, son 8 ay içinde her düzeyde kötü senaryoların gerçekleşmemesi için her şeyi yaptıklarını, bu nedenle bugün muhasebe yaparken gönlünün rahat olduğunu kaydetti. Suriye konusunda yapılması gerekenleri bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini söyleyen Davutoğlu, gece gündüz çalışarak Suriye'yi iç çatışmaların, zulmün, karşılıklı husumetin arttığı bir ülke olmaktan çıkarmak için elden geleni yapacaklarını, gerekli uyarıları yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını bildirdi.

"HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAYA HAZIRIZ"

Temaslarının sürdüğünü, en son BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüştüğünü aktaran Davutoğlu, bu konuyla ilgili her kesimin önce Türkiye'yi aradığını, bu tarihi sorumluluğun bilincinde olduklarını kaydetti.

Davutoğlu şunları söyledi:

''Suriye'ye dışardan bir müdahale olmasını istemiyoruz ama aynı zamanda mübarek ramazan ayında sivil halka bu şekilde bir operasyon yürütülmesini de kesinlikle kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz ve durması için her türlü tedbiri de almaya kararlıyız. Bu bizim için bir kardeşlik hukuku meselesi, Türkiye'nin istikrar ve huzurunu ilgilendiren bir meseledir.''

ABD ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Suriye, Irak, Libya, Yemen, Afrika, Balkanlar, Kafkaslar gibi bölgelerde bir Türk vizyonu bulunduğunu ve bulunacağını söyleyen Davutoğlu, hiçbir zaman herhangi bir ülke adına hareket etmediklerini, ancak bir olay karşısında en büyük güçler kendilerine danışma ihtiyacı hissediyorsa bunun Türkiye'nin gücünü gösterdiğini bildirdi. Davutoğlu herkesle konuşacaklarını, bundan da gocunmayacaklarını belirterek, ''Ama götürdüğümüz, taşıdığımız mesaj, yüreğimizde kurduğumuz rüya bizim rüyamızdır ve o da güçlü bir Türkiye öncülüğünde çevre bölgelere barış, huzur ve istikrar getirme rüyasıdır. Biz bu rüya ile büyüdük'' dedi.Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol