BDP YİNE TEHDİT ETTİ...

YSK'nın Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşüren karara BDP kanadından en sert tepki Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Ahmet Türk'ten geldi

22 Haziran 2011 Çarşamba 13:25
BDP YİNE TEHDİT ETTİ...

 Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Hatip Dicle'nin milletvekilliğini düşüren kararın ardından BDP kanadından en sert tepki Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Ahmet Türk'ten geldi. "Halkımızın eli kolu bağlı kalmayacak" diyen Türk, karara karşı tepki gösterilmesi çağrısında bulundu.

Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyen Ahmet Türk'ün konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

TÜRKİYE'Yİ KAOSA SÜRÜKLEYEN BİR KARAR                                  


Biz uzun süreden beri demokratik bir anayasa, demokratik ulus, demokratik cumhuriyet ve demokratik özerklik projelerinin yaşama geçirilmesi konusunda çok önemli çabalar sarf ettik.

 Türkiye'yi kaosa sürüklemeye dönük bir karardır. Son dönemde demokratik siyasetin önünü açmak için yoğun bir çaba ve büyük fedakarlıklar gösterildi. Bu karar gerçekten devletin Kürt sorununa yaklaşımını ve çözüm anlayışına yaklaşımının ne olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Tabi ki demokratik zeminin kaydırılması, kaybettirilmesi durumunda, birileri de şunu görmesi gerekiyor.

HALKIMIZ ELİ KOLU BAĞLI KALMAYACAK

Ancak bu çabaları ortadan kaldıran bu anlayış, halka da halkın iradesine de hesap verecektir. Halkımız bu hukuksuz kararı elbette demokratik tepkisini gösterecek. Halkımız böyle kararlar karşısında da eli kolu bağlı kalmayacaktır.

KARARLILIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ                                     


Grubumuzla tüm konuları tartışacağız. Söylediklerimizin arkasında duracağız. Tartışacağız ve sonuç olarak daha önce söylediklerimizin arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sorunların çözümünü sağlamaya yönelik, demokratik zemininin önünü açmaya yönelik bir çalışma alanı olarak gördük. Diyalog ve müzakerelerin başlaması için parlamentoda bulunmayı esas aldık. Diyalog ve müzakere anlayışını ortadan kaldıran bir yaklaşım olursa, biz geçmişte söylediğimiz kararlarımızı yürütme konusunda, kararlılığımızı birlikte göstereceğiz.

 Tabiî ki bu hukuksuzluğa karşı, Türkiye'yi çatışmalı bir sürece götüren bu anlayışa karşı, Türkiye demokrasisi güçleri, aydınları da suskun kalmayacaktır, kalmamalıdır. Çünkü bu proje ve uygulamalar, Türkiye'yi kaosa sürükleyen bir uygulamadır. Bu kaos ortamından hepimiz büyük acıları yaşayabiliriz. Bu nedenle basından, demokratik kamuoyundan, demokratik güçlerden bu karara karşı, demokrasi için halkların kardeşliği için ortak bir tepkinin geliştirilmesini istiyoruz, bekliyoruz.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol