BAŞBAKAN'I YİNE YANILTTILAR HEM DE...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Fransız Sarkozy'e karşı okuduğu mektup Kanuni'ye aitmiş ama...

26 Aralık 2011 Pazartesi 14:08
BAŞBAKAN'I YİNE YANILTTILAR HEM DE...

 Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Başbakan Erdoğan'ın soykırım yasa tasarısına karşı okuduğu mektubun doğru mektup olmadığını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni tasarısı Fransa meclisi genel kurulunda kabul edildikten sonra İstanbul'da kadın konferasında gösterdiği "Kanuni mektubu"nun yanlış mektup olduğu iddia edildi.
Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Başbakan Erdoğan'ın Ermeni tasarısının Fransız Meclisi'nde kabul edilmesinden sonra yaptığı konuşması sırasında gösterdiği üzeri tuğralı ve çerçevelenmiş mektubun, Fransa Kralı'na gönderilen Kanuni'nin 1526 tarihli mektubu olmadığını iddia etti.
Erdoğan'ın gösterdiği üzeri tuğralı mektup yine Kanunî'ye aitti yine Fransa Kral'ı 1. François'ya gönderilmişti ancak 1543'te yazdığı ve donanmasını Fransa'ya yardıma göndereceğini söylediği bir başka mektuptu.
Bardakçı'nın iddiasına göre bu iş, konunun uzmanı oldukları iddia edilen arşivcilerin ilk sabıkası da değildi! 16. asırda Üçüncü Murad sahtesi yerleştirilip, makaslanmış olan belgenin fotokopisi tezhip-lettirilmiş ve geçen Temmuz'da Türkiye'ye gelen İngiltere Başbakanı David Cameron'a "hediye" diye verilmişti.
FERMAN YANLIŞ...
Gazeteci Murat Bardakçı, "Müslüman Toplumda Değişim ve Kadının Rolü Konferansı"nda kameralara yanlış Kanuni mektubu gösterdiğini ileri sürdü. Bardakçı'ya göre şu hata yapıldı:
- Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1526'da kendisinden yardım isteyen Fransa Kralı Birinci François'ya gönderdiği mektuptan da bahsetti. Tayyip Bey, konuşması sırasında Kanuni'nin mektubu olduğu 'iddia edilen', üzeri tuğralı ve çerçevelenmiş büyücek bir belgenin kopyasını da gösterdi...
- 'İddia edilen' diyorum, zira Başbakan'ın gönderdiği belgenin Kanuni'nin Birinci François'ya 1526'da gönderdiği mektup ile hiçbir alakası yoktu! Arşiv uzmanları her zamanki gibi bir hata, hem de böylesine önemli bir konuda çok büyük bir hata edip yanlış bir belgeyi allamış, pullamış, çerçeveletmiş ve koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanını maalesef yanıltmışlardı!
- Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği üzeri tuğralı mektup yine Kanuni'ye aitti, hatta Kral Birinci François'ya gönderilmişti ama Osmanlı'nın Fransa'ya atıfetini ifade eden 1526 tarihli o meşhur mektup değildi! Yani 'Ben ki filanca memleketin, falan iklimin, şu toprakların ve bu kıt'aların hakimi, sultanlar sultanı Süleyman'ım, sen de Fransa vilayetinin kralı Françesko'sun' ibaresinin bulunduğu mektupla hiçbir alakası yoktu! Arşivciler Başbakan'a Kanuni'nin 1526'daki mektubundan 17 sene sonra, 1543'te yazdığı ve donanmasını Fransa'ya yardıma göndereceğini söylediği bir başka mektubunun kopyasını vermişlerdi."

Habertürk

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol