banner1700

BAĞIŞI BİLE GİZLİ...

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’a 2 milyon 130 bin, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’a da 361 bin TL bağış yapıldı. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan’a kaç kişinin ne kadar bağış yapıldığı gizli tutuluyor.

BAĞIŞI BİLE GİZLİ...

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’a 2 milyon 130 bin, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’a da 361 bin TL bağış yapıldı. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan’a kaç kişinin ne kadar bağış yapıldığı gizli tutuluyor.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 18:10
BAĞIŞI BİLE GİZLİ...

 YSK’nin Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin kesin aday listesini Resmi Gazete’de yayımlamasının ardından, adayların resmi “bağış hesapları” açılmıştı. Buna göre Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, Demirtaş ve İhsanoğlu, kampanya masraflarını toplanan bağışlardan karşılayacaktı.

Ancak Başbakan Erdoğan’ın seçim mitinglerinde devlet olanaklarını kullanması, diğer adayların ise kendi bütçeleri ve bağışlarla kampanya yürütmeye çalışmaları, tartışmaları beraberinde getirmişti.

Fırat Kozok'un Cumhuriyet'teki haberine göre, Erdoğan’ın düzenlediği her mitingin faturası, reklam kampanyaları, devletin uçak ve helikopterlerinin kullanılması, çevre kentlerden binlerce insanın taşınması ve miting sonrası düzenlenen binlerce kişilik iftar yemekleri nedeniyle yüz binlerce TL’ye ulaşıyor. Hal böyle olunca Erdoğan’ın seçim sürecinde ne kadar bağış topladığı sorusu önem kazanıyor. Ancak Erdoğan’ın bugüne kadar topladığı bağışla ilgili bugüne kadar bir açıklama yapılmadı.

İHSANOĞLU'NA 2 MİLYON, DEMİRTAŞ'A 361 BİN 
Her üç adaya da bugüne kadar ne kadar bağış topladıklarını ve kaç kişinin bağışta bulunduğunu soruldu. İhsanoğlu ve Demirtaş’ın seçim koordinasyon ekipleri, adaylarına gelen bağışları açıkladı. Buna göre, Ekmeleddin İhsanoğlu’na dün itibarıyla 2172 kişi, toplam 2 milyon 130 bin TL bağışta bulundu. HDP adayı Demirtaş’a da aynı tarih itibarıyla 1460 kişiden 361 bin 411 TL bağış geldi. Buna karşın Erdoğan’a gelen bağışlarla, bağış yapan kişi sayısı konusunda bir açıklama yapılmıyor.

EN FAZLA 9 BİN 
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceği bağışın miktarı seçimin her bir turu için en fazla 9 bin 82 lira 51 kuruş. Bağışlar, seçimin birinci turu için 11 Temmuz-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında; seçimin ikinci tura kalması halinde en geç 28 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılabilecek.

Sadece nakdi yardımların kabul edileceği kampanya süresince bin liranın üzerindeki bağış ve yardımlar banka hesabına yatırılıyor. Bin lirayı aşmayan nakdi yardım ve bağışlar, banka hesabının yanı sıra makbuz karşılığında bağışçının bizzat iletmesiyle de yapılabiliyor.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde bağış ve yardımlar ile yapılan harcamalar YSK tarafından kayıt altına alınıyor. Adaylar SMS’le ve televizyon reklamlarıyla bağış toplayamıyor. Kredi kartı ile bağış toplama mümkün değil. Bağış, karttan çekildiği gün komisyonsuz olarak hesaba geçiyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 23.07.2014 18:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol