AKP'li Cemil Çiçek: Tövbeye İhtiyacımız Var...

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek, 'en başta siyasetçilerin tövbeye ihtiyacı olduğunu' söyledi. Çiçek, "Yaptıklarımızdan pişman olduğumuzu, üslup hatalarımızı, bir araya gelmemiz gerektiğini samimiyetle itiraf edebilmeliyiz" dedi.

18 Ekim 2021 Pazartesi 13:01
AKP'li Cemil Çiçek: Tövbeye İhtiyacımız Var...

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek, siyasetin gündemine ilişkin olarak Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat'a açıklamalarda bulundu. 

Siyasiler arasındaki gerilimi değerlendiren Çiçek, bunun nedenlerini 'üslup', 'sert tartışmalar', 'kutuplaşmalar' olarak sıraladı.

"Ülkenin, en başta siyasetçilerin tövbeye ihtiyacı var" görüşünü dile getiren Çiçek, "Yani... Yaptıklarımızdan pişman olduğumuzu... Üslup hatalarımızı... Bir araya gelmemiz gerektiğini... Samimiyetle itiraf edebilmeliyiz" ifadesini kullandı.

Çiçek, 73 yaşında olduğunu belirterek 'siyaset adına kahır da çektiğini, ikbal de gördüğünü' söyledi. Üslup ve tartışma olarak bugün yaşananların doğru olmadığını vurgulayan Çiçek, "Bir ülkenin gelişmişliği sadece kişi başına düşen milli gelirle veya bin kişiye kaç araba düştüğü ile ölçülmez. Müzakere, tartışma, diyalog kültürü, üslup da bir gelişmişlik göstergesidir" diye konuştu.

Daha sonra konu TV'deki tartışma programlarına geldi. Sadece siyasetçilerin değil, basının da ciddi sorumlulukları olduğuna dikkati çeken Çiçek, şunları kaydetti:

"Akşamları TV kanalları, sanki horoz dövüşü sahneleri gibi... Hep aynı isimler... Aynı üslup... Aynı nakarat... Var olan tansiyon, daha da yükseliyor. Kimse kusura bakmasın... İyileri tenzih ediyorum."

Çiçek, Donat'ın "Sayın Çiçek... Görünen o ki siyasi tansiyon, 2022'de daha da yükselecek" şeklindeki yorumuna da "Evet... Maalesef... Ardından 2023 geliyor... Seçim kazanılır, kaybedilir... Bunlar olağan şeyler... Ama ülkeyi kaybetmemek lazım... Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi koruyalım" yanıtını verdi.

ÇİÇEK'İN TÖVBE ÇAĞRISI

Cemil Çiçek, Kasım 2020'de "Bize yargı reformundan önce insan ve ahlak reformu lazım", "Bize topyekun bir tevbe-i nasuh lazım" şeklindeki ifadeleriyle gündeme gelmişti.

Çiçek, daha sonra Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin'e yaptığı açıklamada bu sözlerine şöyle açıklık getirmişti:

"Nasuh, samimiyeti anlatıyor. Tevbe-i nasuhla tövbenin samimi olması gerektiğini belirtiyorum. Bu kavramı kullanmakla şunu kastediyorum. Siyaset kurumu, toplumun siyasete yön veren, siyasetten beklentisi olan önde gelen kişi ve kurumlarının hepsinin birlikte samimi bir tövbeye ihtiyacımız var. Tövbe edip aynı günahları işleyeceksek bu kabul edilir olmaz. Tövbe ancak samimiyetle yapıldığı zaman bir anlam taşır."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 18.10.2021 13:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol