banner1700

AKP'nin Verdiği O Sayı da Gerçek Çıkmadı!

Hayali ve zombi seçmen iddiaları tavan yapadursun AKP'li idarecilerin verdiği Suriyeli seçmen sayısı da tutmadı. YSK'nın sisteminde kayıtlı kaç Suriyeli seçmen var?

AKP'nin Verdiği O Sayı da Gerçek Çıkmadı!

Hayali ve zombi seçmen iddiaları tavan yapadursun AKP'li idarecilerin verdiği Suriyeli seçmen sayısı da tutmadı. YSK'nın sisteminde kayıtlı kaç Suriyeli seçmen var?

16 Ocak 2019 Çarşamba 23:58

TBMM İnsan Hakları Komisyonu 'Göç ve Uyum' Alt Komisyonu Başkanı ve AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu, 31 Mart seçimlerinde 36 bin Suriyeli’nin oy kullanacağını açıklarken, YSK listelerine göre bu sayı 58 bin 364 olarak yer aldı.

Türkiye'de şu anda 4 milyon 800 bin göçmen ve sığınmacının olduğunu söyleyerek, "Bunlardan 3 milyon 660 bini Suriyeli. 7 milyon Suriyeli ülkesini terk etti. Bunun yüzde 60'ı Türkiye'de şu anda. Dünyada en çok sığınmacı kabul eden ülkeler arasında ilk sıradayız" dedi. Uslu, 36 bin Suriyelinin ilk seçimde oy kullanabileceğini de açıkladı.

AKP'li Atay, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin tamamının oy kullanacağı iddialarının da doğru olmadığını belirterek şöyle dedi:

"72 bin Suriyeli Türk vatandaşı oldu. Yalnız 72 bin Suriyeli vatandaşın 36 bini çocuk. Bunların arasında doktor olanı var, iş adamı olanı var. Ekonomik akademik potansiyele sahip olanları Türk vatandaşı yapıyoruz. Bunların başka ülkelere kayıp gitmesini istemiyoruz. Yetişkin 36 bin Suriyeli oy kullanacak. İlk seçimlerde oy kullanabilecekler. Kamuoyunda 3,5 milyon Suriyelinin oy kullanacağı iddiaları var. Böyle bir ihtimal yok."

YSK LİSTESİNE GÖRE KAÇ SURİYELİ SEÇMEN VAR?
CHP'nin Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel'in başkanlığındaki ekip seçmen listelerinin kontrolünü seçmen artışı, yaş analizi, bir hanede yer alan seçmen sayısı gibi farklı yöntemlerle gerçekleştiriliyor.

YSK listesine göre 31 Mart'ta oy kullanacak Suriye doğumlu seçmen sayısı 58 bin 364 olarak belirlendi. Suriye doğumlu seçmenin 18 bin 425'i ilk defa 31 Mart seçimlerinde oy kullanacak. Listeye göre 31 Mart'ta ilk kez oy kullanacak 18 bin 364 seçmenin 6 bin 303'ü ise Hatay'da.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol