ABD Türkiye İlişkisinde Felaket Kapıda'

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi konusunda " ABD ile Türkiye arasında yavaş çekim ilerleyen bir çarpışma bir felakete dönüşebilir” diye yazdı.

02 Temmuz 2019 Salı 23:01

BBC Türkçe’nin aktardığına göre FT’nin başyazısı “Trump’ın Japonya’daki G-20 Zirvesi’nde otoriter liderlerle yaptığı samimi görüşmelerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’laydı” ifadesiyle başlıyor ve Erdoğan’ın görüşme sonrası açıklamalarında Trump’ın S-400 konusu nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamayacaklarını söylediğini ısrarla belirttiğini hatırlatıyor.

Ancak gazete Osaka’daki bu “neşeli görüntüye” rağmen, S-400 anlaşması nedeniyle ABD ve Türkiye arasındaki çatışmanın bir “tren enkazına” dönüşebileceği görüşünü dile getiriyor.

FT’ye göre Türkiye’nin Suriye savaşı nedeniyle Rusya karşısında kırılgan bir konumda olması denklemi zorlaştırıyor ve “Erdoğan’ın Trump’ın haftasonu ettiği samimi sözlere çok fazla güvenmesi pek de akıllıca olmaz.”

‘KONGRENİN YAPTIRIMLAR KONUSUNDA TRUMP KADAR İYİMSER OLMASI PEK MÜMKÜN DEĞİL’
FT’nin yazısı şöyle devam ediyor:

>> “Kongrenin yaptırımlar konusunda Trump kadar iyimser olması pek mümkün değil. Washington birkaç kez Türkiye’nin hem F-35 savaş uçaklarını, hem de S-400 füze savunma sistemini aynı anda alamayacağını belirtti.”

>> “Erdoğan’a, NATO üyesi Türkiye’ye, Rusya’nın yanında durması halinde ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası’ (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulanabileceği uyarısı yapıldı.”

>> “S-400, Rusya lideri Vladimir Putin için diplomatik bir zafer. Bu, NATO içinde uyumlu silah sistemleri ihtiyacını hiç sayan bir anlaşma. Eğer bu hava savunma sistemleri Türkiye topraklarına yerleştirilirse, Rusya, NATO’nun ana savaş uçağı olacak F-35’ler hakkında bilgi toplayabilir.”

Türkiye’nin bağımsız bir ülke olarak savunma konusunda kendi kararlarını verme hakkı olduğunu belirten FT, “Ancak NATO üyesi olarak da ittifakın güvenliği ve birliğinde delik açmaya da hakkı yok” ifadesini kullanıyor. Bu kuralın “Trump NATO’ya az aldırış etse de” geçerli olduğunu belirten FT, “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” ilkesinin ittifakın en önemli ilkesi olduğunu hatırlatıyor.

BİR BAŞKA ANALİZ DAHA...

Öte yandan G-20 zirvesinin göründüğü gibi olmadığına dair bir başka analiz de Sözcü Yazarı Can Ataklı'dan geldi. Ataklı da şu görüşleri dile getirdi:

S-400'ler konusunda “bir yaptırım olmayacağı” imasında bulunmuş Trump.. 
Türkiye'nin bu konuda haklı olduğunu da eklemiş.. Peki bu S-400'leri sorunsuz biçimde alabileceğimiz anlamına mı geliyor?. Saraya ve yandaşlarına göre öyle görünüyor.. Oysa Trump'ın tavrını ve sözlerini böyle okumak çok yanlış.. 


Göreceksiniz durum sandıkları gibi olmayacak..

İstanbul'daki ağır yenilgiden sonra “Türkiye'yi seviyorum” sözü ve “Yaptırım olmayacak galiba” hissi, Erdoğan'a sadece bir süre rahatlık sağlayacaktır..

Sonra gerçekle tekrar karşı karşıya kalacağız..

Trump, “Türkiye'nin S-400'ler konusunda haklı olduğunu” söylerken bu füzelerin Türkiye'de konuşlanabileceğini söylemiyor.. Sadece kendi iç politikası gereği Türkiye'yi bu yola itenin bizzat eski başkan ve yönetimi olduğunu belirterek, Amerikan halkına mesaj veriyor..

Sanıyorum bundan sonraki asıl resmi açıklama “Obama'nın yanlışı nedeniyle müttefikimiz Türkiye, Rus füzelerini alıyordu ama ben önledim bunu” şeklinde olacaktır..

Nitekim Trump yine kendi kamuoyuna mesaj vermek için Japonya'daki konuşmasında Erdoğan'ı “sert biri” diye övdükten sonra “Rahip Brunson'u serbest bırak” dedim, bıraktı,. 

‘Kürtleri ezme' dedim, lafımı dinledi” dedi.. “Yaptırım yok” diye havalara uçan saray yandaşları bu sözleri nedense duymazdan geliyorlar..

Ayrıca Trump'ın alay ederek söylediği “Bu kadar güzel insanı Hollywood setinde bile bir arada bulamazsınız” sözlerine de çok sevindiler.. Japonya'da yaşananlar, çöken kibirli bir iktidarın görüntüsüdür..

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 03.07.2019 01:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol