banner1700

ABD BELGELERİNDE İHSANOĞLU!

CHP ile MHP'nin çatı adayı olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ABD'den hayranlıkla bahsettiği görüşmeler ABD Dışişleri kriptolarına girdi.

ABD BELGELERİNDE İHSANOĞLU!

CHP ile MHP'nin çatı adayı olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ABD'den hayranlıkla bahsettiği görüşmeler ABD Dışişleri kriptolarına girdi.

25 Haziran 2014 Çarşamba 10:58
ABD BELGELERİNDE İHSANOĞLU!

 Bir kriptoda İhsanoğlu, ABD'den İslam İşbirliği Teşkilatına 'Beyaz Saray'a yakın bir müslüman' atamasını istiyor.

ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmeler Wikileaks belgelerine yansıyan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ABD'yi "Günümüzün Osmanlı İmparatorluğu", Taliban'ı ise "Afganistan'ın çocukları" olarak tanımladığı ortaya çıktı. Aydınlık'tan Mustafa Kaya'nın haberine göre; 10 yıl boyunca Suudi Arabistan denetimindeki İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Genel Sekreterliği'ni yürüten İhsanoğlu, görevde kaldığı süre boyunca teşkilatı ABD'ye açan isim oldu. Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'nin cumhurbaşkanlığı için ortak adayı olan İhsanoğlu'nun ABD'li yetkililerle yakın teması Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yazışmalarında "İhsanoğlu İKÖ-ABD işbirliği açısından önemli bir fırsat" olarak tanımlandı. 

'ABD, GÜNÜMÜZÜN OSMANLI İMPARATORLUĞU'
ABD'nin Cidde Başkonsolosu Martin Ouinn'e ait 1 Kasım 2009 tarihli ABD kriptosunda İhsanoğlu ile yapılan bir görüşmede kendisi için şu cümleler paylaşılıyor: İhsanoğlu farklı geçmiş ve etnisiteden gelen insanları bütünleştirebildiği için ABD'yi "Günümüzün Osmanlı İmparatorluğu" olarak nitelendirdi. 

İhsanoğlu, 16 Şubat 2010 tarihli bir başka görüşmede de ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde görev yapan diplomatik yetkili Daniel O'grady'e Taliban ve El-Kaide arasındaki farkı anlatıyor. Taliban'ın El Kaide ile farklı olduğunu belirten İhsanoğlu, Taliban için "Afganistan'ın çocukları" ifadesini kullanıyor. 

AKP İLE YAKINLIĞINA DİKKAT ÇEKİLİYOR
11 Şubat 2010 tarihli bir başka ABD kriptosunda ise İhsanoğlu'ndan "AKP ile yakın bağları olan İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri" olarak bahsediliyor. Kriptolarda, görev süresi boyunca ABD'nin İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde temsiliyetini güçlendirmek için yoğun çaba sarf ettiği belirtilen İhsanoğlu'nun, 1 Eylül 2011 tarihli Martin Quinn imzalı kriptoda, ABD'den İslam İşbirliği Teşkilatı'na özel temsilci atanmasını istediği aktarılıyor. Kriptoda geçen ifadelere göre İhsanoğlu, sözkonusu özel temsilcinin daha etkili olabilmesi için, "Beyaz Saray'a yakın bir müslüman" kişinin bulunmasını istiyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.06.2014 11:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol