2020 Sonbaharında Erken Seçim!

Cumhur İttifakı’nın İstanbul seçimini 9 puan gibi açık bir farkla kaybetmesinin ardından ilk gündeme gelen konu erken seçim oldu. Hem iktidar hem de muhalefet kulisinde en çok dile getirilen erken seçim tarihi 2020 sonbaharı.

30 Haziran 2019 Pazar 22:45

Cumhur İttifakı’nın İstanbul seçimini 9 puan gibi açık bir farkla kaybetmesinin ardından ilk gündeme gelen konu erken seçim oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim akşamı yaptığı ilk açıklamada “yeni bir erken seçim bahsi açmayı” ülke açısından en büyük kötülük olarak değerlendirdi. AK Parti’den gelen açıklamalar da Türkiye’nin seçim gündeminden uzaklaşıp asıl sorunlarına yoğunlaşması gerektiği yönündeydi. Seçimden başarıyla çıkan CHP ve İYİ Parti’de de erken seçim talebi yok. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ülkenin çok ciddi sorunları var. Bir seçim isteğimiz talebimiz yok” dedi.

Açıklamalar böyle ama erken seçim için “şimdilik yok” demek daha doğru. Hem iktidar hem de muhalefet kulislerinde ekonomiden dış politikaya birçok sorunun kriz noktasına geldiği, iktidarın Türkiye’yi bu haliyle 2023’e taşıyamayacağı konuşuluyor. Hatta tarih de veriliyor. Hem iktidar hem de muhalefet kulisinde en çok dile getirilen erken seçim tarihi 2020 sonbaharı. 

Öte yandan Ekonomist Uğur Civelek, "Bir baskın seçim beklentisi içerisinde misiniz?" sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: " Eğer ana muhalefet ve iktidar cephesi, temel konularda uzlaşamazlarsa evet, bir iki ay içerisinde erken seçim konusu gündeme düşebilir. Yani şöyle düşünün. Şu anda MHP destekli AKP, Meclis'ten istediği yasaları çıkarıyor ama AK Parti içinden bir iki parti çıkar da Meclis çoğunluğu elden giderse Meclis'te istediği kararları çıkaramazsa Meclis ile Beştepe çatışması, Türkiye'deki istikrarsızlığın büyümesine sebep olmaya başlarsa o zaman erken seçim konuşulması kaçınılmaz hale gelir."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 01.07.2019 00:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol