1.5 MİLYON OY HAYAL OLDU...

Yurtdışı oy hesapları çöken AKP, YSK’dan da istediği kararı çıkartamayınca söylemini değiştirdi. Yüzde 3’e denk gelen 1.5 milyon oyun yitirilmesiyle ikinci tur hesapları başladı

03 Ağustos 2014 Pazar 14:12
1.5 MİLYON OY HAYAL OLDU...

 Yurtdışı oyları için getirilen randevulu sistem, sandığa gidecek seçmen açısından sıkıntı yarattı. Randevu alanların sayısı beklenenin çok altında kalınca AKP seçmenin sandığa gitmesi için yollar aramaya başladı. CHP ise bu sistemin sorumlusu olarak AKP’yi gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın yurt dışında 1,5 milyon oy hesabı yaptığını belirten CHP’nin yurt dışı örgütlenmeden sorumlu Koordinatörü Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, “AKP’nin hedeflediği 1,5 milyon oyun karşılığı yüzde 2,5-3’e denk geliyor. Katılımın az olması ise her şeyi etkiler” dedi.

Yaklaşık 3 milyon yurtdışı oy oranı yüzde 5’e tekabül ediyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışında oy vermek için randevu alanların sayısı 240 binde kalınca; AKP, YSK’ya başvurdu, randevusuz oy kullanılmasını istedi. Ancak YSK bu talebi reddetti. Randevular oy verme işlemi başlamadan alındığı için vatandaşlar artık randevu alamıyor. Randevu almayanlar için ise sistem otomatik olarak randevu veriyor. Avrupa’da 2 milyon 800 bin seçmenden oy kullananların sayısının 1 milyonu bulmayacağını öne süren Durdu Özbolat, “Başbakan yurt dışından beklediği oyu alamayacak. AKP açısından bu tam bir fiyasko. Avrupalı seçmen tepkisini oy vermeyerek dile getirecek” diye konuştu.

Güler Yılmaz'ın Taraf gazetesindeki haberine göre, Durdu Özbolat, şunları söyledi: “Getirdikleri sistem tuzaklarla dolu olduğu için geri tepti. Seçmen oluşumunda Türkiye’de bir işlem yapmış olma kriteri getirdi. Türkiye’ye gelip gitmeyenler oy kullanamaz tuzağı kurdu. Oysa Nüfus İşleri Müdürlüğü‘nün elinde seçmen listesi vardı. Ama işi yokuşa sürdü. 2 milyon 804 bin seçmen sayısını görünce 4 gün sürecek oy kullanma süresi için randevu sistemi getirdiler. Yani randevusunu almayan seçmen oy kullanamasın diye bir önlem aldılar. Çünkü AKP kendi tabanına çok güvendi, gider asker gibi randevusunu alır, sol ve Alevi seçmen ise sandığa gitmez hesabı yaptı. Ancak beklenen olmadı.

17 ARALIK’I İYİ GÖRDÜLER
Ayrıca, Başbakan ile ilgili yolsuzluk iddiası da sandığa gitmemede etkili oldu. 17 Aralık sonrası olup bitenler Türkiye’deki yerel seçimlere yansımadı ama Avrupa’daki seçmen bunu gördü. Dört gün oy kullanımının ardından sandıkların açılmadan Türkiye’ye gelecek olması da vatandaşta güvensizlik yarattı. Burada hile olabilir kaygısıyla oy kulansam da olur kullanmasam da algısı oluştu. Başbakan Türkiye’deki seçmeni kandırabilir ama Avrupalı seçmeni kandıramaz. Türkiye’de ise 44 gümrük kapısında oy kullanılacak. Ancak seçmen tatilini bölüp gümrük kapısına gitmeyebilir. Oy kullanımının çok düşük profilde kalacağını düşünüyorum.”

“KEDİLERE MESAJ GÖNDERDİK''
Öte yandan CHP, 54 ülkede örgütlerine sandığa gidin çağrısı yaptı. Sandıkları kontrol etmek için 2 bin kişi görevlendirildi. CHP’li Durdu Özbolat, “54 ülkenin tamamında örgütlü şekilde tabanımızı, seçmeni, sandığa gitmeye yönlendirdik. 70-80 kişilik milletvekili ve yönetici yurt dışı çalışması yaptı. Hile hurda olmasın diye elimizden geleni yaptık. Kedilere mesaj gönderdik trafolardan uzak durun diye. Sandıkları kontrol etmesi için de 2 bin kişi görevlendirdik” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 03.08.2014 14:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol