AK PARTİ'DE KİMSE ADAY OLMAK İSTEMİYOR!

AK Parti’nin ağır topları, kaybetme ihtimali yüksek olan İzmir’den Büyükşehir adaylığına soğuk bakıyor.

10 Eylül 2013 Salı 10:24
AK PARTİ'DE KİMSE ADAY OLMAK İSTEMİYOR!

 Yerel seçimlere kısa bir süre kala AK Partide İzmir sıkıntısı yaşanıyor.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için düşünülen isimlerin gönülsüz olması partide yeni arayışlara neden oldu. 

 
İzmir’de son yapılan anketlerde de, CHP’nin güçlü çıkması ve CHP adayının seçimi favori biçimde kazanma olasılığı nedeniyle, AKP’de kimin Büyükşehir adayı gösterileceği önem kazandı. Başbakan Erdoğan’ın büyük önem verdiği Ankara Çankaya ve İzmir Büyükşehir için güçlü adaylar istediği  belirtiliyor.
İzmir için bugüne kadar en güçlü AK Parti adayı olarak öne çıkan Ulaştırma Denizcilk ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da Büyükşehir Belediye Başkanlığına ‘’Soğuk’’ olduğu bildirildi. 
 
Ankara kulislerinde, 11 yıllık Bakanlık döneminde kabinenin en başarılı isimlerinden biri olarak gösterilen ve son seçimlerde de İzmir milletvekili olan Yıldırım’ın, ‘’Kaybetme ihtimali çok yüksek bir yarışa girmek istemediği’’ konuşuluyor.  Yıldırım’ın belediye başkan adayı gösterlilecekse İstanbul’u tercih edeceği vurgulanıyor.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK
Başbakan Erdoğan da yerel seçimler için yakında büyük bir çıkarmaya hazırlanıyor. Her hafta en az 2-3 şehri birden gezip, mitingler yapması beklenen Başbakan, 2014 Mart ayındaki yerel seçimler için, partisinin Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını da açıklayacak.
Erdoğan başkan adaylarını açıklamaya Büyükşehirlerden başlayacak. Öncelikle yeni kurulan 14 büyükşehir olmak üzere her hafta geziye çıkacak olan Erdoğan, adayları tanıtacak. 
 
Ankara İstanbul ve İzmir Büyükşehir belediye Başkan adaylarını sona bırakacak olan Başbakan Erdoğan’ın öncelikli olarak Adana,  Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ , Tekirdağ Trabzon  ve Van’a giderek adaylarını açıklaması bekleniyor.
 
BAKANLAR ÖN SIRADA
AKP’nin 2014 yerel seçimleri için aday göstermeyi planladığı isimler arasında en fazla 3-4 Bakanın da bulunması bekleniyor. AK Parti tüzüğü gereği 3 dönemini tamamlayan ve 2015 seçimlerinde milletvekili olamayacak bazı isimler, Büyükşehir  Belediye Başkanlığına hazırlanıyor.
 
Gezi olayları sırasında parti içinde de tepki gören İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ya da, AB Bakanı Egemen Bağış’ın adaylığı kulislere yansıdı. Topbaş’ın aday yapılmadığı taktirde, 2015’de milletvekili adayı gösterileceği de belirtiliyor.
 
Ankara için Başbakan yardımcısı Ali Babacan, Samsun için Spor Bakanı Suat Kılıç, Antalya için Menderes Türel ya da Mevlut Çavuşoğlu, Mersin için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın adı dile getiriliyor.  Erdoğan’ın partisinden Belediye başkan adayı olacak bakan ve milletvekillerini sınırlı tutacağı, seçilen aday milletvekilliğinden ayrılmak zorunda kalacağı için, Anayasa oylamasında AKP’nin sandalye sayısını da hesap ettiği belirtiliyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 10.09.2013 10:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol