OSMANLI'NIN İRLANDA'YA YARDIMI BEYAZ PERDEYE TAŞINIYOR

Osmanlı İmparatorluğu'nun 19'uncu yüzyılda İrlanda'ya 1847 yılında gönderdiği yardım bir Türk filmine konu oluyor. İşte o filmin konusu...

24 Ocak 2012 Salı 18:51
OSMANLI'NIN İRLANDA'YA YARDIMI BEYAZ PERDEYE TAŞINIYOR

 İrlanda'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Irish Independent, Türk yönetmen Ömer Sarıkaya'nın, filmin hazırlıkları için yakın zamanda İrlanda'ya geleceğini duyurdu. Filmin İrlanda ve Türkiye'de çekileceği belirtildi. 

Independent'a açıklamada bulunan Sarıkaya'ya göre, zor zamanlarda bir araya gelen iki ülkenin etkileyici hikayesinin anlatıldığı film, Türk denizci Fatih ile İrlandalı Mary'nin aşkını da konu alıyor. 
     
  
İrlanda'da özellikle yoksulların temel besini olan patatese 1845 yılında bulaşan hastalık, yıllar sürecek felaketin başlangıcı oldu. Ülke tarihinde acılı izler bırakan Büyük Kıtlık, 1 milyon civarında kişinin ölümüne, bir o kadar kişinin de başka ülkelere göç etmesine yol açtı. 
Dönemin Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecit'in İrlanda'ya 1847'de gönderdiği para yardımı, İrlanda'nın eski Cumhurbaşkanı Mary McAleese'in 2010 yılında Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret sırasında da İrlanda basınında geniş yer bulmuştu. 
    
Türkiye'nin Dublin Büyükelçiliği'nin girişimi üzerine, 1993 yılında Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan arşiv taraması sonucunda, o dönemde İngiliz idaresi altında bulunan İrlanda'ya 1000 poundluk para yardımı yapıldığını gösteren belgelere ulaşılmıştı. 
     
Gün yüzüne çıkarılan belgeler arasında, Abdülmecit tarafından yapılan para yardımına İrlanda halkının duyduğu şükran ve minnet sözlerini içeren, İrlanda mahalli makam ve ileri gelenlerince imzalanmış bir mektup da bulunuyor. 
    
İrlanda'nın en eski şehirlerinden Drogheda'da, yardımı getiren Osmanlı gemicilerinin kaldıkları rivayet edilen ve günümüzde otel olarak kullanılan binanın (Westcourt Hotel) dış cephesindeyse bir şükran plaketi yer alıyor.

AA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol