Ece Bağcı, En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü kazandı

"Kuru Otlar Üstüne"nin Sevim'i Ece Bağcı'ya ABD'den Ödül...

27 Ekim 2023 Cuma 15:19
Ece Bağcı, En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü kazandı

Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi "Kuru Otlar Üstüne"de Sevim karakterine hayat veren Ece Bağcı, 59. Chicago Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Performans dalında Gümüş Hugo ödülüne layık görüldü.

Festival sitesinde ödülün gerekçesi şu ifadelerle açıklandı: "En İyi Yardımcı Performans dalında Gümüş Hugo ödülü, Sevim'in unutulmaz karakterini büyük yoğunluk ve derin incelikle yorumlayan Ece Bağcı'ya veriliyor."

16 yaşındaki Ece Bağcı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümü'nde eğitimine devam ediyor.

İlk sinema filmi "Kuru Otlar Üstüne" olan Bağcı daha önce "Romeo ve Juliet", "İnsan Çağı", "Troyalı Kadınlar" gibi oyunlarda da yer aldı.

"Kuru Otlar Üstüne" dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali'nde Merve Dizdar'a da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı. Deniz Celiloğlu ve Musab Ekici'nin de rol aldığı filmin senaryosu Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Akın Aksu tarafından kaleme alındı.

Türkiye prömiyerini 30. Adana Altın Koza Film Festivali'nde yapan "Kuru Otlar Üstüne" vizyondaki ilk üç hafta sonunda gişenin zirvesinden inmeyerek, Nuri Bilge Ceylan'ın en çok izlenen filmi olmayı başardı.

Toplamda 276 bin seyirciyi geçen film aynı zamanda ülkemizin Oscar aday adayı olarak seçildi ve uluslararası festivallerde yolculuğunu sürdürüyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 27.10.2023 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol