Aynur Doğan kimdir, Aynur Doğan nereli, Aynur Doğan biyografisi, Öğren!

Halk müziği şarkıları seslendirir. Özelikle Kürtçe müziğin, Türkiye'de ve dünyada en çok tanınan isimlerinin arasında yer almaktadır. Bu nedenle, 2004 ve 2005 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Avrupa başkentlerinde gerçekleştirdiği kültür etkinliklerinde birçok şehirde sahneye çıktı. Peki, Aynur Doğan kimdir? Aynur Doğan kaç yaşında, nereli? Aynur Doğan mesleği nedir? Aynur Doğan hayatı ve biyografisi nedir?

26 Ekim 2021 Salı 20:56
Aynur Doğan kimdir, Aynur Doğan nereli, Aynur Doğan biyografisi, Öğren!

Aynur Doğan, The Times'ın 21 Mart 2005 tarihli "Türkiye'nin kültürü ve zenginlikleri" adlı ekinde "kapak yıldızı" olarak yer aldı. Doğan, Uluslararası Dünya Müzik Fuarı-WOMEX 2021 Sanatçı Ödülüne layık görüldü. Peki, Aynur Doğan kimdir? Aynur Doğan kaç yaşında, nereli? Aynur Doğan mesleği nedir? Aynur Doğan hayatı ve biyografisi nedir?

AYNUR DOĞAN KİMDİR?

Aynur Doğan (d. 1 Mart 1975; Çemişgezek, Tunceli), Türkiye Kürdü şarkıcı ve söz yazarı. Halk müziği şarkıları seslendirir. Özelikle Kürtçe müziğin, Türkiye'de ve dünyada en çok tanınan isimlerinin arasında yer almaktadır. Bu nedenle, 2004 ve 2005 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Avrupa başkentlerinde gerçekleştirdiği kültür etkinliklerinde birçok şehirde sahneye çıktı.

Aynur Doğan, The Times'ın 21 Mart 2005 tarihli "Türkiye'nin kültürü ve zenginlikleri" adlı ekinde "kapak yıldızı" olarak yer aldı. Doğan, Uluslararası Dünya Müzik Fuarı-WOMEX 2021 Sanatçı Ödülüne layık görüldü.

KARİYERİ

1975 yılında Doğanköy, Çemişgezek, Tunceli'de doğmuş ve gençlik yıllarında Ateş Yanmayınca, Seyir, Keçe Kurdân ve Nûpel adlı dört albüm çıkartmış, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde konserler vermiş. Aynı zaman da Kürtçe ve Türkçe birçok şarkısı vardır.

Yavuz Turgul'un Gönül Yarası ve Fatih Akın'ın İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek filmlerinde şarkılarıyla yer almıştır. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filminin müzik albümünde de bir parça seslendirmiştir. Metin Kemal Kahraman, Orient Expressions, Kardeş Türküler, Ahmet Aslan - Mikail Aslan ve daha birçok müzisyenin albümlerinde yer almıştır. Birçok müzisyenle birlikte dünyanın ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konserler vermiştir.

Günün en çarpıcı haberleri için haberyuzdeyuz.com / yuzdeyuzhaber.com

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol