YAŞAMA EVET NÜKLEERE HAYIR EYLEMİ...

Konak Kent Konseyi, "Yaşama Evet Nükleere Hayır" dedi...

27 Nisan 2011 Çarşamba 10:01
YAŞAMA EVET NÜKLEERE HAYIR EYLEMİ...

Konak Kent Konseyi İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği eylemle, “Yaşama evet, nükleere hayır” diyerek, yalnız Türkiye’de değil dünyanın hiçbir yerinde nükleer santral istemediklerini dile getirdiler.

 

Çernobil nükleer kazasının 25.yıldönümü nedeniyle düzenlenen eylemde bir açıklama yapan Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı, başta Karadeniz ve Trakya bölgeleri olmak üzere, ülkenin birçok açıdan bu kazanın sonuçlarından etkilendiğini vurgulayarak o dönemde yaşanan siyasi hataların hala devam ettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Adnan Akyarlı, geçtiğimiz günlerde Japonya’da yaşanan Fukuşima felaketinin ardından nükleer kazaların ileri-geri ülke ayrımı yapmadığının bir kez daha görüldüğünü belirterek; “Artık nükleer enerjiden yana tavır almak bir siyasetçi için intihar anlamına gelmesi gerekirken, Türkiye’yi yönetenler nükleer santral patlaması ile tüpgaz patlamasını aynı kefeye koyabilmektedirler” dedi.

“Bizler Konak Kent Konseyi olarak, yalnız ülkemizde değil, dünyanın hiçbir ülkesinde nükleer santral istemiyoruz. Çünkü son yaşanan kaza bizlere bu sorunun küresel bir olgu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” diyen Prof. Dr. Akyarlı, radyasyonun sınır tanımadığını kıtaları aşarak tüm dünyayı etkisi altına aldığını vurguladı.

Eyleme katılan Kent Konseyi üyeleri yapılan açıklamaların ardından Çernobil ve Fukuşima’da hayatını kaybedenler anısına İzmir Körfezi’ne karanfiller bıraktılar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol