banner1700

Yaşar Kemal Kimdir, Yaşar Kemal'in Hayatı, Öğren!

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Yaşar Kemal, doğum gününde gündeme geldi. 6 Ekim tarihinde dünyaya gelen Yaşar Kemal’in hayatı araştırılmaya başlandı. Peki, Yaşar Kemal kimdir?

07 Ekim 2021 Perşembe 15:41
Yaşar Kemal Kimdir, Yaşar Kemal'in Hayatı, Öğren!

Türk Edebiyatı’na önemli eserler kazandıran Yaşar Kemal, doğum gününde anılıyor. 6 Ekim tarihinde dünyaya gelen Yaşar Kemal’ı asıl adı Kemal Sadık Göğçeli’dir. İnternet üzerinde ‘Yaşar Kemal kimdir? Yaşar Kemal kaç yaşında, neden öldü?’ soruları araştırılmaya başlandı. Peki, Yaşar Kemal Kimdir? İşte, Yaşar Kemal hayatı, eserleri ve edebi kişiliği...

Yaşar Kemal Kimdir?

Yaşar Kemal Osmaniye'de dünyaya gelmiştir. Türk edebiyatının en önemli yazarları arasında yer almaktadır. Öykü yazarı ve aynı zamanda romancıdır. Yaşar Kemal'ın tam adı Kemal Sadık Gökçeli olup takma ad olarak Yaşar Kemal'i kullanmaktadır. Yaşar Kemal Abidin Dino'dan etkilenerek eserlerini yazmıştır.

Yaşar Kemal'inHayatı

Yaşar Kemal 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye'nin Hemite ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yaşar Kemal henüz 16 yaşında iken edebiyata ilgi duymuştur. Yaşar Kemal ilk şiirini 1939 yılında yayınlamıştır. Yazmış olduğu şiir ise Seyhan Görüşler adlı bir Adana dergisinde yayınlanmıştır. Yaşar Kemal ortaokul eğitiminde folklör eğitimi almıştır.

Folklör eğitimi alarak başarılı bir eğitim hayatı geçirmiştir. Ortaokuldan ayrıldıktan sonra Kayseri'de askerliğini yapmıştır. 1943 yılında eserlerini yazmaya başlayan Yaşar Kemal 2015 yılına kadar eserlerini yazmaya devam etmiştir. İlk olarak 1952 yılında Thilda Serrero ile dünya evine girmiş bu evliliği 2001 yılına kadar sürmüştür. Daha sonra Ayşe Semiha Balaban ile 2002 yılında dünya evine girmiştir. Yaşar Kemal 2015 yılında İstanbul'da 91 yaşında vefat etmiştir. Naaşı İstanbul'da yer almaktadır.

Yaşar Kemal Eserleri

Öykü

Sarı Sıcak, 
Bütün Hikâyeler

Roman
İnce Memed
Teneke
Orta Direk
Yer Demir Gök Bakır
Ölmez Otu
İnce Memed
Akçasazın Ağaları
Akçasazın Ağaları/Yusufcuk Yusuf
Yılanı Öldürseler
Al Gözüm Seyreyle Salih
Kuşlar da Gitti, (uzun öykü)
Deniz Küstü
Yağmurcuk Kuşu/Kimsecik
Hüyükteki Nar Ağacı
İnce Memed, III. Cilt
Kale Kapısı/Kimsecik II
İnce Memed, IV. Cilt
Kanın Sesi/Kimsecik III
Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana/Bir Ada Hikayesi I
Karıncanın Su İçtiği/Bir Ada Hikayesi II
Tanyeri Horozları/Bir Ada Hikayesi III
Çıplak Deniz Çıplak Ada/Bir Ada Hikayesi IV
Tek Kanatlı Bir Kuş, İst.: YKY
 

Çocuk Romanı

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 07.10.2021 17:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol