Ümit Özdağ ve Kılıçdaroğlu anlaştı, işte 7 maddelik protokol metni

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, yaklaşık 1 saatlik görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Ümit Özdağ, 2. turda Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldıklarını söyledi.

24 Mayıs 2023 Çarşamba 12:02
Ümit Özdağ ve Kılıçdaroğlu anlaştı, işte 7 maddelik protokol metni

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ümit Özdağ, Zafer Partisi Genel Merkezi’nde yaklaşık 1 saat görüştükten sonra kameraların karşısına geçti. İki isim parti binası önünde ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk konuşan isim Kemal Kılıçdaroğlu oldu. CHP lideri, iki genel başkan olarak ortak bir mutabakat metnine imza attıklarını ve seçim sonrası tekrar konuşup Türkiye'yi huzura kavuşturacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu sözlerini tamamladıktan sonra çevredekiler "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları attı.

Ümit Özdağ ise şöyle konuştu:

"Türkiye'nin en önemli sorunu, ülkemizde yaşayan 13 milyon sığınmacı ve kaçağın vatanlarına geri yollanmasıdır. Bu sorun çözülmeden, Türkiye'nin ekonomik sorunlarını aşması mümkün değildir. 

"NUMAN BEY BİZDEN DESTEK İSTEDİ"

Bir ülke 13 milyon sığınmacıyla ekonomisini, güvenliğini doğru bir çizgiye oturtamaz. Bizi ziyaret eden Numan Bey bizden destek istedi. Sığınmacılar konusunu sorduk, anlattıkları sığınmacıların vataNlarına geri dönmesini içermiyordu. Kemal Bey ise Suriyelilerin vatanlarına dönmesi konusunda bizimle aynı fikirdeydi.

"KEMAL BEY'İ DESTEKLEME KARARI VERDİK"

1 sene içinde uluslararası hukuka uygun, insan haklarını gözeten, Suriyelilerin Suriye'deki güvenliğini sağlayacak, uyuşturucu çetelerini okulların önünden kurtaracak bir model üzerinde kendisiyle fikir birliğine vardık ve Zafer Partisi olarak 2. turda Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı verdik.

Birinci turda Millet, Cumhur ve Ata İttifakI'na oy vermiş seçmnenlere çağrım şu: Anne ve babalarınızdan adığınız Türkiye'yi çocuklarınıza devretmek istiyorsanız, ülkenizin 'Göçmenistan' olmasını istemiyorsanız, Kemal Kılıçdaroğlu'na oy verin."

Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da iki partinin Twitter hesaplarını etiketleyerek Kılıçdaroğlu'na desteğini ilan etti.

Resim

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın üzerinde anlaştıkları protokol metni paylaşıldı.

Protokol metnine göre CHP ve Zafer Partisi arasında 7 maddelik bir anlaşma yapıldı.

Anlaşılan başlıklar arasında "Anayasa'nın ilk 4 maddesi ve 66. maddenin tanımı ve içeriğinin korunması", "milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmemesi", "sığınmacıların en geç 1 yıl içinde ülkelerine dönmeleri", "bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele", "devletin bütün birimlerinde liyakatin esas alınması", "yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde mücadele", "devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması" yer aldı.

Protokol metni şöyle:

"Kapsam:

Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı İkinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır.

Amaç:

21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi; millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir.

Temel İlkeler

1-Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2-1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4. Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6-Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 24.05.2023 12:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol