Torba Yasa ile Milyonlara Erken Emeklilik İmkanı

Bayram tatili sonrası Meclis’te yoğun bir gündem bekleniyor. Ev kadınlarının erken emekliliği ve Bağ-Kur prim eşitlemesi gibi önemli reformlar gündemde. Ev kadınlarının emeklilik başvurularında sigorta primlerinin 3'te 1'ini devlet ödeyecek, asgari ücret üzerinden prim yatıranlara 25 bin liralık destek sağlanacak. Ayrıca, Bağ-Kur prim eşitlemesi ile 5 yıl erken emeklilik için adımlar atılması planlanıyor.

18 Haziran 2024 Salı 14:56
Torba Yasa ile Milyonlara Erken Emeklilik İmkanı

Meclis’ten geçen torba yasadaki kritik maddelerin başında milyonlara erken emeklilik imkanı sağlayacak düzenlemeler de var. Bunun yanında birçok reformun da hayata geçirilmesi bekleniyor. Bunların en başında ise ev kadınlarına emeklilikte kolaylık sağlayacak düzenleme geliyor.

Torba Yasa ile Milyonlara Erken Emeklilik İmkanı

Bayramdan sonra yoğun bir mesaiye başlayacak olan TBMM’ye gelecek bu yeni düzenleme ile ev kadınlarının sosyal güvenceye sahip olmaları ve emekliliklerinin desteklenmesi amaçlanıyor. Bu düzenleme ile isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak. Şu anki asgari ücret üzerinden hesaplandığında en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruşken, düzenleme uygulandığında devlet bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşunu destek olarak ev kadınlarına verecek. Böylece ev kadınları ayda 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecek.

Ev Kadınlarına Emeklilik Kolaylığı: TBMM'den Geçen Yeni Düzenlemeler

Öte yandan emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi konusu da gündemde. Burada bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payı modelinin çalışan kadınlar için de çocuk sayısına göre uygulanması durumu söz konusu olacak.

Ev Kadınlarına Emeklilik Kolaylığı: TBMM'den Geçen Yeni Düzenlemeler

Kadınlara emeklilik konusunun dışında geçtiğimiz yıldan bu yana merakle beklenen Bağ-Kur’lu küçük esnafın prim gününün SSK’lı çalışanın prim gününe eşitlenmesi. 1 milyon küçük esnafın 9 bin prim gününün 7200 güne çekilerek 5 yıl erken emekliliğinin önü açılacak. Düzenlemeden 10 ve altında kişi çalıştıran esnaf yararlanabilecek.

Esnaf İçin 8 Eylül 1999 Sonrası Düzenlemeler

Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000'den 7200'e inecek. Bu tarih sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı tamamlaması gerekecek.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.06.2024 16:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol