'Terfi Alan Generallerin Çoğu Tarikat Üyesi'

15 Temmuz gazisi Emekli Kurmay Albay Güven Şağban Odatv'den Can Özçelik'e konuştu. Şağban “15 Temmuz’dan sonra özellikle Jandarma da terfi eden generallerin birçoğunun tarikat ve cemaat üyesi olduğu yönünde bilgiler var” dedi.

29 Mart 2021 Pazartesi 14:28
'Terfi Alan Generallerin Çoğu Tarikat Üyesi'

" Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli bir amiralin tarikat evinde üniforması üzerine cübbe, sarık giydiğine dair fotoğraflar yayımlandı.

Bu görüntüler, Odatv’nin “Cübbeli teğmen” haberinden sonra ortaya çıktı. Haberimiz üzerine de Milli Savunma Bakanlığı’nın konuyu incelemeye aldığı öğrenildi.

Ard arda çıkan haberlerden sonra “Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki FETÖ yapılanmasına karşı mücadele sekteye mi uğratılmak isteniyor” sorusu akıllara geldi.

Şimdi yapılan mücadeleyi gösteren bir bilgi vereceğim.

15 Temmuz darbe girişimine katılan FETÖ’cülerin sayısı 8 bin 651. Bu, Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklandı. Ama 15 Temmuz 2016 yılından sonra başlatılan soruşturmalarda tespit edilen kişi sayısı 22 bin 386.

Evet yanlış duymadınız….

Bu nasıl mı tespit edildi?

FETÖ yöneticilerinin TSK içerisindeki elemanlarıyla iletişim kurmak amacıyla ankesörlü telefonlar üzerinden haberleştiği belirlendi.

Ardından Türkiye’de FETÖ’cülerin iletişime geçtiği ankesörlü hatlar belirlendi ve ardından operasyonlar yapıldı.

Çok kapsamlı bir çalışma…

Cumhuriyet savcıları yıllardır bu sistemi kullanan askerleri belirlemeye çalışıyor ve FETÖ irtibatlı 22 bin kişi bu yolla deşifre edildi.

Yargıtay Ceza Dairesi, ankesör sistemini kullanan askerlerin FETÖ ile irtibatlı olduğunu belirterek bu uygulamanın delil olduğuna karar verdi. 

Şimdi asıl konumuza dönelim…

Bu kadar önemli çalışmlara imza atılırken sarıklı, takkeli amiral ve generallerin varlığı “FETÖ’den sonra TSK’ya diğer tarikatlar mı sızıyor” yorumlarına neden oldu.

Bu soruyu Jandarma İstihbarat Başkanlığı Plan ve Güvenlik Daire eski Başkanı emekli Kurmay Albay Güven Şağban’a yönelttim.

Aldığım yanıt şaşırtıcı…

Güven Şağban aynen şu cümleyi kurdu: “15 Temmuz’dan sonra özellikle Jandarma da terfi eden generallerin birçoğunun tarikat ve cemaat üyesi olduğu yönünde bilgiler var.”

“SAKINCALI KAYDI OLAN PERSONELİ TERFİ ETTİRDİLER”

Şağban ardından sözlerini şöyle sürdürdü:

“2016’dan sonra terfi eden generallerin büyük kısmının bir cemaat veya tarikat üyesi olduğuna dair söylentiler ve bilgiler var. Bazı isimler kesin olarak ifade ediliyor. Hatta bunların bir kısmının geçmişten gelen şüpheli sakıncalı personel olduğuna dair istihbarat kayıtları olduğu biliniyor. 15 Temmuz’dan önce bunların büyük kısmı pasif görevlerdeydiler. Hiç birlik komutanlığı yapmamış olmalarına ve emsallerine göre geride olmalarına, daha liyakatli personel bulunmasına rağmen, hiçbir engele takılmadan yükseldiler.”

“MİT VE EMNİYET BİLGİ NOTU VERİYOR”

Şağban, TSK içerisindeki yapılara ilişkin MİT ve Emniyet’in, Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’na sürekli bilgi notları gönderdiğini de ifade ediyor.

Tarikat ve cemaat bağlantısı olduğu yönünde söylentiler bulunan subay ve generallerin Whatsapp uygulamasında profil resmi kullanmadığını da söyleyen Şağban, bunun nedenini de şöyle anlatıyor: “İtirafçı örgüt üyeleri bizi tanır ve aleyhimize tanıklık yapar korkusu yaşıyorlar. O yüzden WhatsApp, Twitter, Facebook gibi uygulamalar kullansalar bile profil resimleri olmuyor.”

Şağban şu soruların da mutlaka yanıtlanması gerektiği görüşünde:

"-FETÖ ile yapılan etkin mücadele diğer tarikat ve cemaatlerle neden yapılmıyor?

-Cübbeli, sarıklı amiral ve general hakkında soruşturma başlatıldı mı?

-Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı İdari soruşturma yanında ceza soruşturması için de suç duyurusu yapacak mı?

-Cübbeli ve sarıklı personeller ihraç mı edilecek yoksa emekli mi?"

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.03.2021 20:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol