Seçil Erzan davası: Para getirmeyin diyordum...

Türkiye'nin gündemindeki Seçil Erzan davası başlarken adliyede hareketli dakikalar yaşandı. Mahkeme salonu tıklım tıklım doldu. Erzan'a 4 milyon 100 dolar verip 3,5 milyon dolar geri aldığını öne süren eski futbolcu Semih Kaya adliyeye girerken görüntülendi. Bugünkü ikinci duruşmaya Buse Terim Bahçekapılı ile Volkan Bahçekapılı da katıldı. Erzan ifadesinde, "Semih Kaya'ya 1.5 milyon dolar fazla para verdim" verdi.

12 Ocak 2024 Cuma 15:00
Seçil Erzan davası: Para getirmeyin diyordum...

Futbol camiasının yıldız isimlerinin banka müdürü Seçil Erzan'ın baş rolünde olduğu dolandırıcılık davasına karışmasında bugün kritik gün. Seçil Erzan ikinci kez hakim karşısına çıkarken Arda Turan, Selçuk İnan gibi futbolcuların da katılması bekleniyordu.

SEMİH KAYA  ADLİYEDE

Seçil Erzan ve 6 sanığın yargılandığı dava İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Duruşmada tanık olarak ifade vermek için eski futbolcu Semih Kaya adliyeye geldi. Kaya'nın adliye girdiği dakikalardaki yoğun kalabalık ve hareketlilik dikkatlerden kaçmadı.

ARDA TURAN MAZERET BİLDİRDİ

Şikayetçi Arda Turan'ın avukatları, müvekkillerinin mazeretli olduğu için duruşmaya katılamadığını belirttiler. Tanık Nur Erkasap'ın da sağlık sebebiyle duruşmaya katılamayacağını bildirdiği tutanağa geçti. Öte yandan duruşmayı çok sayıda avukat, gazeteci, sanık yakınları da takip ediyor. Duruşma salonu tıklım tıklım doldu.

ERZAN HAKKINDA İSTENEN CEZA 252 YILA YÜKSELDİ

Davanın ilk duruşmasının ara kararında mahkeme, gelmeyen müştekiler Arda Turan, Selçuk İnan, Emre Belözoğlu, Buse Terim Bahçekapılı, Bülent Çeviker ve İsmail İbrahim Çağlar’ın hazır edilmesi için avukatlarına süre verilmesine hükmetmişti.

NTV'nin aktardığına göre; Seçil Erzan’ın kırık telefonunun incelenmesiyle, yüksek getirili fon vaat ettiği müştekilerle yazışmalarının yer aldığı 553 sayfalık bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda Arda Turan, Fatih Terim, Fulya Terim ve Mert Çetin ile mesajlaşmaları da yer alıyor. Duruşmada hem Seçil Erzan’a hem de müşteki ve tanıklara kırık telefondan çıkan yazışmalar da sorulacak.

KİM, NE KADAR PARA YATIRDI?

ERZAN HAKKINDA İSTENEN CEZA 252 YILA YÜKSELDİ

DHA'da yer alan habere göre; 18 müştekili iddianamede şüpheli Erzan’ın ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘özel belgede sahtecilik’ suçlarından toplamda 66 yıldan 216 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Diğer 6 şüphelinin ise 3 yıl ile 65 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi. Daha sonra 3 mağdurun da eklenmesiyle müşteki sayısı 21’e yükselirken, Erzan hakkında istenen hapis cezası da 77 yıldan 252 yıla kadar yükseldi.

KİM, NE KADAR PARA YATIRDI?

İddianamede, müştekilerden Buse Terim Bahçekapılı’nın 190 bin Amerikan Doları verdiği, Emre Belözoğlu’nun bu fona para yatırması için bir kısmını Volkan Bahçekapılı ile göndermek suretiyle toplamda 4 milyon 292 bin doları şüpheli Erzan’a teslim ettiği, Fernando Muslera’nın 1 milyon 200 bin dolar teslim ettiği ancak şüpheli Erzan’ın bu paranın 700 binlik kısmını geri vererek 500 bin dolar dolandırdığı kaydedildi.

Öte yandan şüpheli Erzan’ın Arda Turan’dan 13 milyon 900 bin dolar nakit elden para alıp sadece 6 milyon 400 bin doları fon getirisi olarak geri vermek suretiyle 7 milyon 500 bin dolandırdığı belirtildi.

SEÇİL ERZAN'IN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

SEÇİL ERZAN'IN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Duruşmada kırık telefonla ilgili konuşan Erzan, "Ben delil karartmak falan istemiyorum, telefonumu kendim verdim. O dönem aldığım paraları değerlendiremedim" dedi. Erzan ayrıca "Parayı 1 saat sonra biri alıyordu zaten. Ben kimseye fon yapıyorum, değerlendiriyorum demedim" diye konuştu.

"BANA PARA VERMEYİN DİYE YALVARDIM"

Duruşmadan...

Seçil Erzan: Öyle bir an geldi ki, 'Bana para vermeyin artık' diye yalvarıyordum resmen...
Hakim: E almasaydın o zaman sen de!
Seçil Erzan: Açığım çoktu!

"EMRE’NİN PARALARI HERKESE DAĞILDI"

Seçil Erzan ifadesinde şu ifadelere yer verdi;

"Herkesin arkasında bir tefeci vardı. Ayhan Akman bana 330 bin dolar verdi. 500 bin dolar olarak ödedim. Ayhan Akman benden toplamda 750 bin dolar aldı. Ayhan’a verdiğim para için Semih’ten para aldım. Semih bana kötü davranmadı. GPS olayı şu: Kasım veya aralık ayında çantamın içerisine parayı Atilla Baltaş’a verdim. O çantayı geri istedim. O çantaya para koyarak Semih’e verdim.

Atilla Baltaş özellikle çantaları geri göndermek istiyordu. Paraları takip etmek istiyordu. Şimdi anlıyorum. Semih aradı. Abla bu çantada bir şey var ötüyor. O GPS’i Atilla Baltaş taktı. Emre Belözoğlu’nun getirdiği paranın bir bölümünü Semih’e bir bölümünü de Fırat’a verdim. Emre Belözoğlu’nun parası aslında herkese dağıldı. 250 bin dolar Atilla Baltaş’a, 650 bin dolar bir diş hekimine gitti. 200 bin dolar Muslera’ya gitti. Erkan Ergene’ye 300 bin dolar verdim. Selçuk’a 300 bin dolar verdim."

SEMİH KAYA'YA VERİLEN PARA

Hâkim: Semih Kaya’ya ne kadar vermiş oldunuz?

Seçil Erzan: En son ona “3.2 milyonunu aldın. Üstüne fazladan 1.5 milyon daha aldın, ne istiyorsun?” dediğimi hatırlıyorum. Hatta son olarak Emre Belözoğlu’ndan alınan paranın 800 bin dolarını da Semih Kaya’ya verdim.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 12.01.2024 15:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol