SADAT'ın Kurucusu: 15 Temmuz'dan Sonra Biz İstedi AKP Yaptı

CHP Lider Kılıçdaroğlu’nun ani baskın düzenlediği SADAT’ın kurucusu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin Adaleti Savunanlar Derneği’nde yaptığı konuşma yeniden gündeme geldi. Tanrıverdi, “Silahlı Kuvvetler’in dönüştürülmesi için sunduğumuz tüm öneriler, 15 Temmuz’dan sonra uygulamaya kondu” ifadelerini kullanmıştı.

14 Mayıs 2022 Cumartesi 13:03
SADAT'ın Kurucusu: 15 Temmuz'dan Sonra Biz İstedi AKP Yaptı

Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu SADAT’ın genel merkezine gitmiş, burada AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek seçimi gölgeleyecek bir şey olursa sorumlunun SADAT ve Saray’ın kendisi olduğunu söylemişti.

Kılıçdaroğlu ayrıca SADAT için de “Burası aynı zamanda terörist yetiştiren bir kuruluş” ifadelerini kullanmıştı.

SADAT’IN KURUCUSU ADNAN TANRIVERDİ’NİN ARŞİVİ AÇILDI

SADAT Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin Adaleti Savunanlar Derneği’nde (ASDER) yaptığı bir konuşma yeniden gündem oldu. Tanrıverdi konuşmasında, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, TSK’nın yapısının talepleri doğrultusunda değiştiğini belirtiyor.

“ÖNERİLERİMİZİN TAMAMINA YAKINI 15 TEMMUZ SONRASINDA GERÇEKLEŞTİ”

İşte Adnan Tanrıverdi’nin konuşması:

“Anayasa Komisyonu’na sunduğumuz Anayasa teklifindeki Silahlı Kuvvetler’in yeniden yapılandırılmasıyla ilgili tespitlerimizin aşağı yukarı tamamı 15 Temmuz’dan sonra yürürlüğe girmiştir. Harp okulları, askeri okullar, sınıf okullarımızın dışındaki askeri okullarımızın tamamının Milli Savunma Bakanlığımıza bağlanmalı dedik, bağlandı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Genelkurmay’la göbeği kesilsin ve İçişleri Bakanlığı’na bağlansın dedik, bağlandı. Yüksek Askeri Şurası’nın yapısı değişsin dedik, eski yapısıyla başbakan ve milli savunma bakanı sivil iki kişi, onun karşısında on dört orgeneral vardı. Şimdi bunun yerine, yedi tane sivil, başbakanımız, üç başbakan yardımcısı, milli savunma bakanı, adalet bakanı, içişleri, dışişleri bakanı Yüksek Askeri Şura’nın içerisinde, dolayısıyla alınacak kararlarda, sivil iradenin hakimiyeti var.

Askeri yargı kalksın dedik, o da gerçekleşti. Başkanlık sistemi gelsin dedik, o da geldi. Önerilerimizin tamamına yakını 15 Temmuz sonrasında gerçekleşti.”

O KONUŞMAYA DAİR VİDEOYU İZLEMEK İSTERSENİZ LÜTFEN TIKLAYIN!

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 14.05.2022 13:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol