Muharrem Erkek: Toplam 6 bin sandık sorunlu, itiraz ettik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. YSK sistemine girilen verilerin takip edildiğini ve gerekli itirazların yapıldığını belirten Erkek, "Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz" dedi.

17 Mayıs 2023 Çarşamba 12:07
Muharrem Erkek: Toplam 6 bin sandık sorunlu, itiraz ettik

CHP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkanı Muharrem Erkek, partinin genel merkezinde seçim sonuçları ve YSK'nin verileri hakkında açıklama yaptı.

Her oyu takip ettiklerini vurgulayan Erkek, toplam 6 binden fazla sandık için itirazda bulunduklarını ve bazı oyların düzeltildiğini söyledi.

Son derece sağlıklı bir seçim takip sistemine sahip olduklarını belirten Erkek, yaptıkları itirazlara ilişkin şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığında 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettik. Tüm adayların lehine olabilir. Bizim adayımız sayın Kılıçdaroğlu aleyhine olanları da tespit ediyoruz. Bunların hepsinin itirazları pazartesi 17.00 itibariyle yapıldı. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta CHP ve İYİ Parti aleyhine farklılık tespit ettik.  Bunların bazısı 300 oydur, bazısı 1 oydur. Bunların itirazları dün 15.00 itibarıyla yaptık."

İlçe seçim kurullarında birleştirme tutanakları yapılırken bazı maddi hataların itirazlar alınmadan ilçe seçim kurulları tarafından düzeltildiğini aktaran Erkek, "Örneğin bir sandıkta Kılıçdaroğlu'nun aldığı oylar Muharrem İnce'ye yazılmış. İtiraz edince bu oylar düzeltilmiş. Bir başka sandıkta Kemal Kılıçdaroğlu 228 oy almış, bu oylar İnce'ye yazılmış ve itiraz üzerine düzeltilmiş. Böyle yüzlerce örnek var" dedi.

"GEREKLİ İTİRAZLAR YAPILDI"

Erkek, itirazlarla ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

"Söz konusu sandıkların sonuçlarına bizim tutanaklarımız ve YSK'nın tutanakları karşılaştırılarak gerekli itirazlar yapıldı. Genel sonuçları değiştirmeyecek nitelikte de olsa her bir oyu takip ediyoruz. Her oy yakın şekilde takip ediliyor. İstanbul'da toplam 513 sandıkta itiraz yapıldı, bunların da sonuçları takip ediliyor."

2. TUR İÇİN ÇAĞRI

Açıklamasının sonunda 2. tur için umutlu olduklarını belirten Erkek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"9 milyon 332 bin seçmen iradesini ortaya koymamış. Önümüzdeki seçim çok daha basit bir seçim olacak. 14 Mayıs'taki seçim bitti ve kazananı olmadı. Cumhurbaşkanı seçmenden güvenoyu alamadı. Lütfen herkes sandığa gitsin. Özellikle gençler, kadınlar. Bu seçim çok daha basit. Sağ taraftaki adaya oy verirken eşitliğe, özgürlüğe, liyakata, hakkaniyete, demokrasiye oy vereceğiz." 

Son Güncelleme: 17.05.2023 12:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol