banner1812

İmamoğlu 14 Mayıs seçim gecesi yaşananları anlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Ajans sürecinin sonuca etkisi olması için bir kurgu vardı. 50.03 ile seçimi kazanmak için hesap yaptılar. Biz oyunu Mansur Yavaş ile bozduk.” dedi.

20 Mayıs 2023 Cumartesi 07:50

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İkinci turun ilk turdan çok daha kolay olduğunu belirten İmamoğlu, “Birinci turda ben üzgünüm, daha iyisini bekliyordum. Alma ihtimalini görüyorduk. İki puan daha yukarıda olma ihtimalini çok daha yüksek görüyorduk. Sistemimiz çalıştı. Onursal Adıgüzel’in hakkını yemeyeyim. Çıktık elimizde olan veriyi söyledik.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“BİRİNCİ TURDAN ÇOK DAHA KOLAY”

Birinci turdan çok daha kolay. Birinci tur daha zor. Aynı 31 Mart gibi. Esas zor seçimimiz 31 Marttı. Çok az farkla kazandık. O anki duygu nasıl farklıysa şimdi de öyle. Gönüllülerimizde çok büyük bir artış yaşadık. Ben bile beklemiyordum. 210 bin gönüllü arkadaşımız var. Sandığa büyük oranda gençler gelecek. En büyük değişim talebi gençlerde. Belli bir yaş üstü karamsarlık yaşıyor. Yüzde 70’e yakın rakibimin kazanacağı söyleniyordu benim adaylığımın ilk haftasında.

“BİZİM KONUŞMAMIZ ÖNEMLİYDİ”

Birinci turda ben üzgünüm, daha iyisini bekliyordum. Alma ihtimalini görüyorduk. İki puan daha yukarıda olma ihtimalini çok daha yüksek görüyorduk. 2 milyon daha fazla oy aldı. Balkon konuşmasıyla seçim kazanılmaz. Bizim konuşmamız önemliydi. Sayın Mansur Yavaş ile oylara sahip çıkışımız… Sistemimiz çalıştı. Onursal Adıgüzel’in hakkını yemeyeyim. Çıktık elimizde olan veriyi söyledik. İki gün önceki toplantıda, o gece Kılıçdaroğlu’nun dışında o geceyi anons eden biz olacaktık. Karar vermiştik.

“AJANS SÜRECİNİN SONUCA ETKİSİ OLMASI İÇİN KURGU VARDI”

Ajans sürecinin sonuca etkisi olması için bir kurgu vardı. 50.03 ile seçimi kazanmak için hesap yaptılar. Biz oyunu Mansur Yavaş ile bozduk. İstanbul’da 12-13 meydanda kutlama hazırlıklarını tespit ettik. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Ankara’ya gidişi İstanbul’a geri dönüşü… Ben komplo ile uğraşmam.

Yalan konuşmayı da iftira atmayı da bilmiyoruz. Bu yalan ve iftiralar peşi sıra dizildi. Düzen ve sistemin bozukluğunu elde tutmak lazım. Tüm bakanlar vekil adayı, bir yere gidiyor valiler kaymakamlar arkasına dizilip gidiyor. Böyle bir atmosferde, olacak iş değil. Ben 11 canlı yayın dedim 20 küsur dendi. Katliam ötesi. Aynı manşet, gazetelerde. Bunları konuşmaktan utanıyorum. Camide dördüncü sınıfa giden çocuklar bana terörist misiniz anlamına gelecek sorular sordu.

“FETÖ İLE BİRİNCİ DERECEDE İLTİSAKLI SİZSİNİZ”

İftiralar bizi, olmamız gerekenden 3-4 puan aşağıya çekti. Büyük şehirlerdeki artışımızın Türkiye oranını biliyoruz. Biz bunu başarabiliriz. Bir basın mensubu iktidara Kanal İstanbul’u 3 aydır neden konuşmuyorsun diye neden soramıyor. Seni uyanık seni, seni kurnaz seni. Bu örgütü siz yarattınız. ‘Ne istediniz de vermedik’ diyen kim? 15 Temmuz sürecine taşıyan sizin yaptıklarınız. Bunu anlatacağız. FETÖ ile birinci derecede iltisaklı sizsiniz.

“KİMSE HİZBULLAH’I KONUŞMUYOR”

Israrla siyasetin içindeki FETÖ’yü deşifre etmediniz. PKK terör örgütü ile CHP’yi nasıl ilişkili yapmaya kalkarsın? 2019’da seçime bir gün kala kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı TRT ekranına çıkarıp İmamoğlu’na oy vermeyin diye mektup okutan siz değil misiniz? Terör örgütünün reklamı yapılmaz ama ağzından bal damlar gibi sabahtan akşama konuşuyorlar. Ama kimse Hizbullah’ı konuşmuyor. HÜDA PAR’ın terör örgütü diyemediği bir partinin içine girmesine müsaade ediyorsun. Anayasa’nın ilk 4 maddesine karşı. Türkiye Cumhuriyeti ismine karşı. Bayrağa karşı. İstiklal Marşı’na karşı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.05.2023 07:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol