H.K.G davası başladı, Adliye önünde 'azgın azınlık' sloganları

Hıranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G. yi 6 yaşında evlendirmesine dair davanın ilk duruşması yapıldı. İsmailağa cemaati üyeleri adliye önünde toplanıp, "Mahkeme azgın azınlığa yol verme' sloganı attı.

30 Ocak 2023 Pazartesi 12:48
H.K.G davası başladı, Adliye önünde 'azgın azınlık' sloganları

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında zorla evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına yönelik açılan davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli sanık olarak duruşmaya getirilirken Anne Fatma Gümüşel ise mazeret bildirerek sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılmadı.

İddianamede “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası isteniyor.

Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu Adliyesi 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmayı çok sayıda gazeteci, avukat, siyasi parti temsilcisi, sivil toplum kuruluşu izliyor. Adliye etrafında polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Duruşmayı izlemek için çok sayıda İsmailağa cemaati üyesi de adliyeye geldi. 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi küçük olması nedeniyle duruşma adliyede bulunan iki katlı konferans salonuna alındı. Sanıklar için de yer ayrıldı.

Mahkeme heyeti salona 11.03’te girdi. Tutuklu sanık Kadir İstekli ile Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel duruşma salonuna saat 11.06’da getirildi.

Mahkeme heyeti iki kadın ve bir erkekten oluşuyor. Mahkeme heyetine hakime Demet Akdağ başkanlık ediyor.

'KANUN NEREDE, ANKARADA MI?'

Avukat Ömer Kavili, müdahillik taleplerini sorarak duruşmayı başlatan mahkeme başkanına önce duruşmanın başlatılması ve mütalaanın verilmesi gerektiğini belirterek itiraz etti. Mahkeme başkanı avukatların talepleri alıyor. Taleplerini dile getiren avukatlar mütalaanın okunarak duruşmanın başlatılması gerektiğini tekrarlıyor. Bazı avukatlar mahkemenin usule uygun yapıldığı zaman müdahillik talebinde bulunacağını söyledi. Talepler SEGBİS’in açılması ve iddianamenin okunması olarak belirtiliyor.

Avukat Ömer Kavilli, mahkeme başkanına doğru seslenerek, “Önce müdahillk taleplerini alarak salonu mu boşaltacaksınız? Kanun nerde, Ankara’da mı? Kanunsuzluktur. Savcıyı uyarıyorum” dedi. Mahkeme başkanı Akdağ, Kavilli’ye “Niye kızıyorsunuz? Kanun hiçbir yerde değil. Sözlerinize dikkat edin” yanıtını verdi. Ancak tüm itirazlara rağmen hakime müdahillik taleplerini almaya devam ederek mütalaanın okunmasını talep etmedi.

Avukatlara göre mahkeme heyeti, önce talepleri alacak, sonra da salonu boşaltarak duruşmanın gizli yapılmasına karar verecek. Bu nedenle mütalaanın okunmasında ısrar ediyorlar. Yaklaşık 50 baro temsilcisi aynı talepleri yineliyor. Avukat Ömer Kavilli bir kez daha ara karar verilmesi için mahkeme başkanına seslendi: “Bir karar verin. Usul esastan önce gelir. Kanun çiğniyorsunuz.” Avukatlar alkışlarla yaşanın durumu ve mahkeme heyetini protesto etti.

İtirazlar sonucunda mahkeme heyeti SEGBİS kaydını açtı. Savcının okuması gereken iddianameyi mahkeme başkanı okudu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 30.01.2023 12:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol