Fransız deprem bilimci: İstanbul sadece deprem olmayacak bir de...

Türkiye Kahramanmaraş depremlerinin acısını yaşarken Fransız deprem bilimci ve jeofizikçi Xavier Le Pichon, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Pichon, beklenen Marmara depremi için ise 7.6 üzerinde tek bir depremin olacağını düşünüyorum" dedi.

20 Şubat 2023 Pazartesi 16:44
Fransız deprem bilimci: İstanbul sadece deprem olmayacak bir de...

Fransız deprem bilimci ve jeofizikçi Xavier Le Pichon, Habertürk TV'de Kürşad Oğuz'un sunduğu "Gelecek Fikirler Deprem Özel" yayınında 11 ili sarsan depremlere yönelik analizlerini ve Türkiye genelindeki deprem tahminlerini anlattı.

Türkiye'deki deprem hareketliliği ve olası depremlerle ilgili 20 seneden fazla bir süredir çalışmalar yaptığını dile getiren Le Pichon, Türkiye'nin deprem kuşağında bir ülke olduğuna işaret etti. Le Pichon, Türkiye'nin jeolojik olarak "oluşum aşamasında" olan bir ülke olduğunu, bunun da hazırlanılması gereken çok fazla deprem demek olduğunu söyledi.


"İSTANBUL, ÖNEMLİ FAY HATTININ YAKININDA"

Le Pichon, İstanbul'da olabilecek muhtemel depremlere ilişkin de tahminlerini paylaştı. İstanbul'un da önemli bir fay hattına yakın olduğuna değinen Le Pichon, "İstanbul'un farklı bölgeleri depremden farklı etkilenecek. Bu konuda çok sayıda Türk araştırmacı, aynı zamanda Çinlilerin de çalışmaları var. Önemli olan yapı üretme yönetmeliklerinin bu tahminlere uygun olması ve kurallara, yönetmeliklere uyulması. İnsanların saygı göstermediği, uymadığı düzenlemeler hiçbir işe yaramaz" değerlendirmesinde bulundu.

Le Pichon, şöyle devam etti:

"Marmara’da 7.6 üzerinde tek bir depremin olacağını düşünüyorum. Tüm meslektaşlarımın böyle düşünmediğimi biliyorum. Onlar 2 ya da 3 deprem olacağını düşünüyor. Tarih kimi haklı çıkaracak göreceğiz. Bölgedeki levhaların nasıl geliştiğine bakıyorum. Marmara’da fayın bütün hareketi, belli bir uzunlukta tek bir anda yapacağını görüyorum."

"HASAR YARATABİLECEK TSUNAMİLER OLACAK"

İstanbul'da tsunami beklentisinin açık denizlerdeki gibi olmayacağını kaydeden Le Pichon, "Marmara için çok büyük olmayacak, hasar yaratabilecek tsunamiler olacak" dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.02.2023 16:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol