Eski bakan uyardı: AKP en az 5 milyon oyu...

Eski bakanlardan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, 14 mayıs seçimleri için flaş bir iddia ortaya attı. AKP'nin seçim hilesine başvuracağını öne süren Serdaroğlu, " Tam 5 milyon oy. Bu yüzden muhalefet liderlerine mektup yazacağım" dedi.

30 Mart 2023 Perşembe 09:49
Eski bakan uyardı: AKP en az 5 milyon oyu...

Serdaroğlu'nun değerlendirmelerini Korkusuz Yazarı Can Ataklı da köşesine taşıdı. Ataklı, "AKP 5 milyon oyu devşirebilir' başlıklı yazısında şunları söyledi:

" Hemen her gün bir köşe yazarı gibi makaleler yazan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu’nun dünkü yazısı çok ilgi çekiciydi.

“AKP döneminden önce her parti genel seçimlerde halkı inandırmaya ikna etmeye ve oylarını kazanmaya çalışırlardı. Seçim sonuçları halk tarafından kabul görür, kazanan tebrik edilirdi, huzurumuz vardı!” diyen Serdaroğlu o yıllarda kimsenin aklına, seçimlere hile karıştırmak, oy çalmak, oy devşirmek gibi milli iradeyi saptıracak girişimlerin gelmediğinin altını çiziyor.

Serdaroğlu “Ama” diyor “AKP sayesinde Cumhuriyet Tarihi boyunca hiç görmediğimiz türde hırsızlıkları-yolsuzlukları-rüşvetleri, devletin seçimlerde taraf olmasını-YSK’nın açıkça yasaları çiğneyip kendisine olan güveni yok etmesini gördük.”

Doğru Parti Genel Başkanı, tüm ömrünü değişik kademelerdeki siyasi çalışmalar içinde geçirdiğini hatırlatarak 14 Mayıs’taki seçimlerde AKP tarafından en az 5 (BEŞ) milyon oyun devşirileceğini tahmin ettiklerini ileri sürüyor.

Tüm muhalefet liderlerini arayacağını ve bir mektupla önerilerini sıralayacağını belirten Serdaroğlu şöyle yazıyor;

“Alınması gereken tedbirler;

1) Tüm muhalefet partileri derhal “Seçim ve Sandık Güvenliği” ittifakında buluşmalı ve Ana Muhalefet Partisi’nin önderliğinde müşterek çalışma yapılmalıdır.

2) Sandık seçmen listelerine, yurtiçi ve yurtdışı seçmenler olarak, ciddi yüklemeler yapıldığını biliyoruz. Belgeleriyle açıklayacağız. Kaç adet sığınmacının seçmen yapıldığını açıklayacağız. İtiraz hakkımızı kullanacağız. Burada, eklenecek oy miktarı yaklaşık 1 milyondur. (BİR)

3) Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizdeki (deprem felaketine uğramış illerimiz dahil) 17 il (4’ü büyükşehir) ve 104 İlçede, HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasıyla KAYYIM olarak atanan, tamamına yakını (eski ülkücü) olan kaymakamlar ve vali muavinlerin (Bahçeli-Soylu iş birliği ile atananlar) devlet gücünü kullanarak seçim sandıklarına müdahale etmeleri ile bu bölgede çalınabilecek oy miktarı yaklaşık 2 milyon oydur. Bu konuda da tedbir önerilerimiz olacaktır. Açıklayacağız.

4) SEÇSİS daha önce YSK’ya bağlı idi. Şimdi Adalet Bakanlığı’na bağlandı! Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’ne de bir yargıç atandı. Burası tüm oyların toplandığı, partilere veri bilgisinin aktarıldığı ve kesin sonuçların alındığı bir merkezdir, beyindir.  Burada veri tabanına kaydedilen datanın güvenliği esastır. İçerden-dışardan, yetkili-yetkisiz hiç kimsenin bu verilerle oynayamaması şarttır.”

Serdaroğlu; Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın raporuna göre SEÇSİS’in bu güvenliği sağlayamadığını belirterek, “Özellikle seçim günü sandıkların açılış saatinden itibaren kesin sonuçların resmiyet kazandığı vakte kadar veri tabanı üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olan tüm iş ve işlemlerin log kayıtlarının değiştirilemezliğini güvence altına alacak teknik ve uzman kişi tedbirlerinin alınması olmazsa olmazdır” diyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 30.03.2023 09:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol